Sprytne sposoby na podniesienie funkcjonalności łazienki

Nie ma pomieszczenia, które nie mogłoby być urządzone sprytniej, a co za tym idzie – bardziej funkcjonalnie. Warto zadbać zwłaszcza o nasz komfort korzystania z łazienki. Nawet w małej przestrzeni istnieje wiele możliwości na zastosowanie trików, które ułatwią nam wykonywanie codziennych zadań. Jakie praktyczne gadżety do łazienki okazują się być niezastąpione?

Funkcjonalna łazienka, czyli meble na wysokości

Sprzątanie łazienki mogłoby się wydawać dość prostym zadaniem, jako że zwykle jest to stosunkowo niewielkie pomieszczenie. Choć samo czyszczenie płytek nie stanowi większego problemu, z uwagi na wilgotność i wąskie przestrzenie między ciasno ustawionymi meblami, znajdziemy wiele miejsc z trudnymi do usunięcia zabrudzeniami. Na szczęście wiemy, co zrobić, aby wizja sprzątania nie przyprawiała nas o ból głowy. Sprawdźmy zatem, jak zwiększyć funkcjonalność łazienki!

Nóżki meblowe umożliwiają szybkie docieranie do miejsc, w których kumulują się zanieczyszczenia. Ich montaż jest możliwy w wielu kompletach mebli, zatem warto zobaczyć, czy takie rozwiązanie zadziała także i w naszym przypadku. Ta drobna zmiana spowoduje, że odkurzanie ciasnych przestrzeni i mycie podłogi staną się o wiele efektywniejsze! 

Porada eksperta

W zależności od posiadanych mebli, możemy zdecydować się na nóżki wykonane z różnych materiałów. Drewniane cechują się najwyższą estetyką i wpływają na elegancki charakter mebli, natomiast te z metalu są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć, a do tego mogą utrzymywać większy ciężar.

Sposoby na podniesienie funkcjonalności łazienki

Praktyczne gadżety do łazienki a organizacja

Nic tak nie utrudnia znalezienia poszukiwanego przedmiotu, jak bałagan w szufladzie, a zwłaszcza dużej i przeładowanej. Jednym z rozwiązań jest stosowanie wygodnych koszyczków i organizerów, lecz te nie pozwalają na zagospodarowanie całej przestrzeni. Ze względu na grube ścianki i dość niewielką wysokość, część szuflady pozostaje wolna.

Odpowiedź na potrzebę utrzymania porządku stanowią specjalne przegrody. Są łatwe do zamontowania, gdyż możemy ich wykorzystać dokładnie tyle, ile potrzebujemy. Dzięki temu w końcu rozdzielimy drobne kosmetyki, akcesoria do makijażu, zapasowe płyny do mycia i szampony!

Nózki

Sposób na makijaż? Funkcjonalna łazienka!

Odpowiednio dobrane światło w łazience – mocne i o zimnej barwie – to podstawa. W zbyt ciemnym pomieszczeniu trudno byłoby wykonywać codzienne zabiegi pielęgnacyjne, a tu mowa nie tylko o makijażu, ale też goleniu. Sprawdźmy, jakie są najlepsze sposoby na doświetlenie najważniejszych, strategicznych miejsc: 

  • lustro łazienkowe z wbudowanym oświetleniem – warto zdecydować się na rozwiązania z energooszczędnymi żarówkami. To doskonały sposób na zaoszczędzenie cennego miejsca, a jednocześnie udekorowanie nowoczesnego pomieszczenia;

  • lustro cięte z podświetleniem tylnym – taśma LED jest tu ukryta w konstrukcji za lustrem, dając efekt subtelnego rozproszenia światła. Dzięki uzyskanej głębi, łazienka wydaje się być większa i przestronniejsza; 

  • niewielka lampka – jeśli kupiliśmy lustro bez oświetlenia, nie jesteśmy skazani na dyskomfort w trakcie czynności pielęgnacyjnych. Nasze odbicie będzie wyraźniejsze dzięki zamontowaniu niewielkiej lampki. Być może dostrzeżemy na twarzy niedoskonałości, które wcześniej się skrywały, lecz za to będziemy mieli szansę je zatuszować.

Porada eksperta

Myśląc nad doborem odpowiedniego lustra, warto wziąć pod uwagę modele wyposażone w szafki. To pozwoli na ukrycie części przedmiotów, a jednocześnie upewnienie się, że zawsze będą dostępne na wyciągnięcie ręki.

Jak zwiększyć funkcjonalność łazienki za pomocą dodatków?

Szczególnie, jeśli nasze pomieszczenie nie jest zbyt duże, musimy podejść do zadania w sposób strategiczny! Spróbujmy wybierać praktyczne gadżety do łazienki, które dadzą nam dodatkową przestrzeń:

  • podwieszane belki do suszenia prania – choć w każdej łazience znajdziemy drabinkę grzejnikową, nie wystarczy nam ona do rozwieszenia większych porcji prania. Tutaj przydadzą się belki, które bezproblemowo opuścimy na dół, a następnie podniesiemy;

  • kosz naścienny – nowoczesne rozwiązania pozwalają na montaż kosza na ścianie, co skutkuje w większej ilości miejsca na podłodze;

  • mocowane akcesoria łazienkowe – spokojnie zamontujemy je bez konieczności wiercenia, korzystając z gumowych uchwytów. Możemy zdecydować się na półki w kabinie, wieszane mydelniczki, a nawet uchwyty na szczoteczki do zębów;

  • reling na ręczniki – jeśli same haczyki nam nie wystarczają, rozważmy zamocowanie dodatkowego, szerokiego wieszaka. Zwykle występuje on w wersji pojedynczej lub podwójnej i świetnie sprawdza się w okolicy wanny lub prysznica;

  • uchwyt na zapas papieru toaletowego – doskonały pomysł na zwiększenie funkcjonalności. Dzięki uchwytowi naściennemu, spokojnie umieścimy dodatkową rolkę tuż obok toalety;

  • zabezpieczenie podłogi – położenie maty lub dywanika zapewni nam bezpieczniejsze korzystanie z łazienki. Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy się martwić o poślizgnięcie na wilgotnych kafelkach. Maty warto stosować zwłaszcza w sytuacji, gdy wśród domowników znajdują się dzieci i osoby starsze.

Porada eksperta

Wybierając praktyczne gadżety do łazienki, zawsze bierzmy pod uwagę trudne warunki panujące w tym pomieszczeniu. Od tradycyjnych dywaników z włosiem, lepsze będa elastyczne maty, np. wielokolorowe maty z pianki PCV, które są odporne na wilgoć, dobrze chłoną wodę i szybko wysychają. Możemy je dobrać do stylistyki łazienki.