Produkty

Stefanotis

Łac. Stephanotis

Stefanotis

Stefanotis, z łac. Stephanotis, jest pnączem należącym do rodziny trojeściowatych. Pochodzi z tropikalnych rejonów Afryki, Azji oraz Madagaskaru. Roślina jest zimozielona, a jej charakterystycznymi cechami są drewniejące, wijące się pędy, błyszczące, naprzeciwlegle ułożone liście oraz efektowne kwiaty wydzielające słodki aromat. Rodzaj obejmuje w zależności od ujęcia systematycznego od 5-15 gatunków, z których najpopularniejszy jest stefanotis bukietowy.

Stefanotis bukietowy uprawiany jest w naszych warunkach jako roślina domowa. Przy zapewnieniu mu odpowiedniego stanowiska i pielęgnacji jego pędy mogą osiągnąć nawet do 2,5 m długości. Sprzyjającym mu podłożem jest ziemia przepuszczalna i próchnicza. Ważne jest także, by była ona odpowiednio zdrenowana – roślina nie toleruje stojącej wody, co przyczynia się do tego, że zaczyna gubić liście. W okresie wzrostu stefanotisa konieczne jest jego regularne podlewanie, by podłoże, w którym rośnie, było stale wilgotne – częstotliwość podlewania ograniczamy jednak zimą.

Pnącze preferuje także wilgotne powietrze, więc w lecie spryskujemy jego liście miękką wodą. Najlepszym stanowiskiem dla stefanotisa bukietowego jest miejsce jasne, z rozproszonym światłem. Optymalna temperatura w lecie to ok. 20 stopni Celsjusza, a w zimie – nie mniej niż 13 stopni. Stefanotis nie lubi przeciągów, wahań temperatury ani zmian stanowiska, które powodują opadanie pąków kwiatowych. W uprawie stefanotisa niezbędne są także odpowiednie podpory, np. bambusowe tyczki bądź wykonane z drutu obręcze, wokół których będą owijały się jego mocne pędy.

Aby roślina zawiązała kwiaty, konieczne jest zasilanie jej bogatym w potas nawozem – robimy to regularnie od kwietnia do września. Roślinę przycina się po zakończeniu kwitnienia, ale tylko wtedy, gdy istnieje taka potrzeba. Rozmnożymy ją z niezdrewniałych i niekwitnących pędów pobranych wczesnym latem.

Stefanotis jest rośliną o charakterze dekoracyjnym, która stanowi efektowną oraz pachnącą ozdobę wnętrz. Jego kwiaty stosuje się także jako element ślubnych bukietów.