Produkty

Stewarcja

Łac. Stewartia

Stewarcja

Stewarcja, z łac. Stewartia, to rodzaj roślin, które należą do rodziny herbatowatych. Zalicza się do niego jedynie 8 lub 9 gatunków. Stewarcje pochodzą w większości z Azji i Ameryki Północnej.

Rośliny te formują się w krzewy i niewielkie drzewa. Poszczególne gatunki występują tam, gdzie panują odpowiednie do ich wzrostu warunki. Mrozoodporne porastają zimniejsze części Japonii, Chin i Korei, a także wschodnią części Ameryki Północnej. Zaś te wrażliwsze gatunki stewarcji można spotkać w Laosie, Tajlandii i Wietnamie. Nazwa stewartia została utworzona od nazwiska lorda Johna Stuarta. Drzewo to potrafi być szczególnie ozdobne latem, gdy porastają je białe kwiaty oraz jesienią, gdy liście przebarwiają się niezwykle dekoracyjnie. Na zimę stewarcje tracą ulistnienie. Drzewa mają charakterystyczną korę – barwną, gładką i łuszczącą się.

Stewarcja osiąga rozmiary od 4 do 18 metrów, a jej pokrój jest nieregularny. Liście są zazwyczaj w kształcie eliptycznym i w okresie wiosenno-letnim mają żywozielony kolor. Jesienią zaś stewarcje mienią się na żółto, pomarańczowo i czerwono. Kora jest czerwonobrązowa, a łuszcząc się odsłania dalsze warstwy w kolorach jasnoszarym, cynamonowym i żółtym. Latem można podziwiać kwiaty, które przypominają kwiaty kamelii. Występują w kolorze albo białym, albo delikatnie zaróżowionym. Pręciki kwiatów stewarcji są zawsze żółte.

Drzewa i krzewy sadzi się w glebie kwaśnej lub obojętnej. Powinna być dość przepuszczalna. Stewarcje najlepiej czują się w półcieniu – ich korzenie należy chronić przed słońcem. Mogą być wrażliwe na wiatry i mrozy, dlatego lepiej wybrać dla nich zaciszne i osłonięte stanowisko, a zimą dodatkowo zabezpieczyć. Nie zniosą przesadzania. Stewarcje nie wymagają jednak specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych – są odporne na choroby i szkodniki i nie muszą być przycinane.

Stewarcje można rozmnażać poprzez wysiewanie nasion jesienią lub pobieranie półzdrewniałych sadzonek latem. Pozyskuje się je z bocznych pędów.

Wiele gatunków stewarcji – np. drzewa z Grupy Koreana, stewarcja chińska czy kameliowata są atrakcyjnymi roślinami odpowiednimi do uprawy.

Data publikacji: 28.02.2017