Produkty

Suchokwiat roczny

Łac. Xeranthemum annuum

Suchokwiat roczny

Suchokwiat roczny, z łac. Xeranthemum annuum, to jednoroczna roślina z rodziny astrowatych, o charakterystycznych, szeleszczących kwiatach. Pochodzi z krajów śródziemnomorskich i Kaukazu, a jej naturalnym środowiskiem są kamieniste zbocza gór. W polskich warunkach klimatycznych suchokwiat roczny uprawiany jest w ogrodach jako dekoracyjna roślina rabatowa.

Gatunek posiada fioletowe kwiaty, zebrane w koszyczki i osadzone na długich szypułkach. Pojedynczy kwiat tworzą rurkowate liście okwiatu z jednym rzędem suchobłoniastych listków okrywy. W odmianach występują kwiatostany w kolorze różowym, purpurowym i białym. Pędy rośliny są wzniesione, cienkie i silnie rozgałęzione. Dorastają do 40-60 cm wysokości, a na całej ich długości rozwijają się liście. Pojedyncza blaszka liściowa ma kształt owalno-lancetowaty i pokryta jest miękkimi włoskami.

Jakie warunki sprzyjają uprawie rośliny? Suchokwiat roczny w krajowych warunkach pogodowych może być hodowany w gruncie przez rok. Preferuje ciepło i intensywne nasłonecznienie, a na chłód i zimne wiatry reaguje obumieraniem. Roślina wymaga stanowiska słonecznego i ciepłej, dobrze przepuszczalnej, żyznej gleby. Ważne, by podłoże było lekkie i umiarkowanie nawodnione. Zbyt duża wilgotność, która może mieć miejsce w czasie deszczowego lata, doprowadzi do słabego kwitnięcia, a w konsekwencji zwiędnięcia rośliny.

Jak sadzić i pielęgnować suchokwiat roczny? Roślinę uprawia się z nasion wysiewanych do gruntu wiosną. Na przygotowanym stanowisku najlepiej wyznaczyć rzędy, które ułatwią sypanie ziaren do ziemi. Niewielkie nasiona w ciepłej ziemi, o temperaturze około 15 stopni Celsjusza, wschodzą po 7-14 dniach, dlatego powinny być wysiewane na początku maja. Siewki należy przerwać mniej więcej co 10 cm. Po 10 tygodniach od posadzenia suchokwiat roczny kwitnie. Pierwsze pąki pojawiają się w lipcu, a do września można cieszyć się ich atrakcyjnym wyglądem na ogrodowej rabacie.

Gdzie wykorzystuje się roślinę? Suchokwiat roczny ze względu na atrakcyjne kwiaty sadzony jest w ogródkach naturalistycznych i na rabatach ogrodowych. Jego łatwe do zasuszenia, kolorowe kwiaty wykorzystuje się do komponowania suchych bukietów.

Data publikacji: 16.01.2017