Produkty

Surfinia

Łac. Petunia hybrida

Surfinia

Surfinia to nazwa kilku różnych odmian petunii ogrodowej, z łac. Petunia hybrida, z rodziny psiankowatych. To krzyżówka kwiatów wyhodowana po raz pierwszy w Japonii, dziś rozpowszechniona jako roślina ozdobna w całej Europie, w tym w Polsce. W zależności od odmiany i warunków uprawy może mieć od kilkudziesięciu centymetrów do nawet dwóch metrów wysokości, jednak ponieważ ta wisząca roślina ma wijące się, rozłożyste pędy, na pierwszy rzut oka wygląda zwykle na nieco mniejszą.

Cechą charakterystyczną większości odmian surfinii są dzwonkowate, rozłożyste kielichy gęsto rozmieszczonych kwiatów średniej wielkości. Wyrastają one z pokrytych delikatnymi włoskami łodyg, którym towarzyszą niepozorne, drobne listki. Kwiaty tego rodzaju wyróżniają się niezwykle bogatą paletą barw od bladożółtej, przez każdy odcień różu i czerwieni, po fiolet. Niektóre odmiany mają kwiaty pręgowane w kontrastowych kolorach, istnieją też odmiany czarne.

Najczęściej traktuje się ją jako roślinę jednoroczną – to z uwagi na polski klimat – choć można też przezimować ją w domu i po wiosennym przycięciu ponownie wystawić na zewnątrz. Lubi żyzną, lekko kwaśną ziemię ogrodniczą, która powinna być zawsze pulchna i dobrze nawodniona. Odpowiadają jej stanowiska średnio nasłonecznione, lubi częste nawożenie – istnieją specjalne mieszanki przeznaczone dla tego rodzaju kwiatów. Kwitnie od wiosny do jesieni, o ile temperatura nie jest zbyt niska. Jeśli zapewnimy surfinii słońce i wodę, jej hodowla nie będzie sprawiać problemów. Jednak brak podlewania, niska temperatura lub skąpe oświetlenie mogą sprawić, że kwiaty będą mniej obficie i wolniej kwitnąć, liście uschną, a całą roślinę zaatakuje grzyb.

Surfinie uprawia się wyłącznie jako rośliny ozdobne z uwagi na piękne, bujnie kwitnące kwiaty, które przy odpowiedniej pielęgnacji mogą tworzyć kule czy nawet kaskady. Dlatego najchętniej są sadzone w donicach wiszących, gdzie ich pędy mogą bez przeszkód płożyć się i zwisać. To popularna roślina balkonowa, tarasowa i domowa, często spotykana też w balkonowych skrzynkach.

Choć kwiat ten z uwagi na swoją popularność może niektórym wydawać się banalnym wyborem, eksperymentując z licznymi odmianami kolorystycznymi można uzyskać w domowym ogródku zaskakujący, ciekawy efekt dekoracyjny.

Data publikacji: 16.01.2017