Produkty

Suszone kwiaty w domu

Suszone kwiaty w domu

Idealną metodą na zatrzymanie na dłużej piękna kwiatów jest ich suszenie. Istnieje kilka sposobów, które pozwolą nam zachować dekoracyjne kwiaty, a następnie stworzyć z nich suche bukiety w naszym wazonie.

ozdoba z suszonych kwiatówSuszenie metodą zielarską

Najpopularniejszym i chyba najprostszym sposobem na zasuszenie kwiatów jest metoda zielarska, czyli po prostu zawieszenie ich odwrotnie niż rosną, kwiatostanem do dołu. Najlepiej wiązać w pęczki po parę kwiatów i podwieszać np. na sznurku. Materiał zbieramy w suche dni, gdy kwiaty są w pełnym rozkwicie. Są jednak wyjątki, jak np. róże, które dobrze, gdy są jedynie lekko rozwinięte. Trawy natomiast ścinamy jeszcze przed kwitnieniem. Istotne jest pomieszczenie, w którym będziemy suszyć rośliny: musi być suche, tak aby nadmiar wilgoci nie doprowadził do gnicia naszych zbiorów. Zwróćmy uwagę również na padanie promieni słonecznych na suszony materiał, ponieważ mogą one spowodować wyblaknięcie kwiatostanów. Wybierzmy zatem ciemniejsze pomieszczenie z dobrą wentylacją. Pęczki zawieszamy zaraz po ścięciu roślin, by nie zdążyły zwiędnąć.

Suszenie sposobem zielnikowym

Jest to metoda, gdzie suszone rośliny wkładamy pomiędzy książki, gazety. Jeżeli umieszczamy rośliny pomiędzy kartkami gazet i przyciskamy czymś ciężkim, to pamiętajmy o wymianie papieru. Oczywiście przy takiej metodzie materiał będzie spłaszczony, więc najlepiej nadawać się będzie jako ozdoba kartek świątecznych, urodzinowych lub do stworzenia obrazów z suchych roślin.
pojemnik z suszonymi kwiatami

Metoda suszenia w kaszy lub piasku

Aby w ten sposób zasuszyć materiał zielony, układamy go w pudełku i dokładnie obsypujemy kaszą lub piaskiem, który nie może być wilgotny (dobrze, żeby był również połączony z boraksem i wyprażony w piekarniku). Do środka kwiatów delikatnie wsypujemy materiał sypki. Po wypełnieniu pudełka warto obstukać ścianki i dno pojemnika, aby drobinki piasku czy kaszy dostały się we wszelkie zakamarki kwiatu. Proces suszenia trwa około 3 tygodnie i po tym czasie możemy wysypać materiał i wyciągnąć rośliny z pojemnika.

Stosuje się także silikażel, lecz jest on trudniejszy do kupienia. Suszenie przebiega podobnie jak w przypadku kaszy manny czy piasku, proces jednak trwa krócej, ok. 1-2 tygodni.

Suszenie w glicerynie

Rośliny suszymy w roztworze gliceryny wraz z wodą w proporcji 1:2. Końcówki łodyg zanurzamy w mieszaninie i czekamy aż nasiąkną gliceryną. Dzięki tej metodzie możemy suszyć np. pędy krzewów ze znajdującymi się na nich owocami. Po dwóch tygodniach rośliny są gotowe do ułożenia w suchych bukietach.

Rośliny dobre do zasuszenia:

- gipsówka,
- lawenda,
- krokosz,
- zatrwiany,
- krwawnik wiązówkowaty,
- róże,
- mikołajki,
- trawy ozdobne,
- dzwonki irlandzkie,
- przegorzan,
- kocanki ogrodowe,
- lonas roczny.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Co siać w sierpniu?

Co siać w sierpniu?
Sierpień to przede wszystkim okres zbiorów wysianych wiosną roślin oraz pierwszych prac porządkowych w ogrodzie. Okazuje się jednak, że w sierp...
Czytaj więcej

Co siać w lipcu?

Co siać w lipcu?
Większości z nas lipiec kojarzy się ze zbiorem plonów roślin zasianych na wiosnę. Jednak gdy na grządkach robi się trochę wolnego miejsca, wart...
Czytaj więcej

Co siać w czerwcu?

Co siać w czerwcu?
Czerwiec to miesiąc, który niewątpliwie zapowiada bliskie nadejście lata, a wraz z nim długo wyczekiwanych wakacji, kojarzonych z beztroską i b...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
08.06.2015
Nie znacie takiego przesądu, że zasuszone kwiaty to zasuszone uczucia? Lepiej więc do suszenia wybrać bukiety specjalnie zrobione w tym celu, a nie zasuszać kwiatki od kochanka, bo może to się to odbić na naszym życiu. Niby tylko przesąd, ale po co ryzykować...? ;)

Ocena i komentarz dla:

Suszone kwiaty w domu