Chryzantemy – jak je pielęgnować?

Chryzantema to kwiat, który dzięki bardzo okazałym kolorowym kwiatom wzbogaca nasz ogród, balkon, taras. Inna nazwa kwiatu to złocień. To roślina piękna, acz dosyć wymagająca. Jeśli chcemy cieszyć się jej nieskazitelnym wyglądem, z pewnością konieczne będzie zadbanie o dostarczenie jej dużej dawki substancji odżywczych.

chtyzantemy

Chryzantema kojarzy nam się z jesienną porą roku. Nic dziwnego – jej piękne kwiaty podziwiamy bowiem w dużej mierze przy okazji święta obchodzonego 1 listopada. Kwiat, który wywodzi się z Chin, w Europie pojawił się kilkaset lat temu. Jest rośliną ozdobną, która należy do rodziny astrowatych. Liczy blisko 50 gatunków, w których można wypatrzeć zarówno małe formy kuliste, jak i gwieździste koszyczki olbrzymich kwiatów.

Chryzantemy nietrudno zauważyć w ogrodach. Zwłaszcza że na naszych rabatach zwykle pojawia się chryzantema wielkokwiatowa (rabatowa, doniczkowa oraz na kwiat cięty). Dorasta bowiem nawet do dwóch metrów wysokości i ukazuje piękne, pełne lub półpełne kwiaty różnej wielkości. Kwitnie stosunkowo długo, przynajmniej w porównaniu do innych kwiatów. Jej okres kwitnienia przypada na okres od sierpnia nawet do końca listopada.

Przeczytaj także: Rodzaje ziemi ogrodniczej i zastosowanie

Pielęgnacja chryzantemy – trudna, łatwa?

Roślina raczej rzadko zimuje w naszym klimacie, dlatego zwykle uprawiana jest jako jednoroczna.

Złocień (prawidłowa nazwa) uznawany jest za roślinę wymagającą. Aby móc cieszyć się pięknymi kwiatami, konieczne jest nawożenie obornikiem gleby przeznaczonej pod ich wysiew – już w październiku poprzedniego roku.

Pierwsze chryzantemy powinny zostać posadzone do gruntu w maju/czerwcu. Sadzimy je w rzędach w równych odstępach około 35-35 cm (lub większych ze względu na odmianę).

Stanowisko dedykowane do wysiewu chryzantemy powinno być jasne. Jeśli planujemy umieścić kwiat w donicy i hodować go w domu, koniecznie unikajmy miejsc położonych blisko kaloryfera. Miejsce zajmowane przez złocienie powinno być też lekko wilgotne i systematycznie nawożone. Podczas pory kwitnienia należy usuwać z rośliny przekwitłe pąki.

chryzantemy

Jeśli chcemy pozyskać chryzantemę na kwiaty cięte

Konieczne będzie pobranie sadzonek z zimujących roślin matecznych. Tylko one nadają się na to, by uzyskać długie kwiaty cięte. Po upływie około 6 tygodni przesadzamy ukorzenione rośliny, a w maju przesadzamy je ponownie do gruntu. Gdy roślina rośnie, konieczne będzie usuniecie bocznych pąków. Na zakwitnięcie chryzantemy poczekamy do końca października.

Zobacz również: Jaką podstawkę wybrać do roślin uprawianych na zewnątrz?

Złocień to kwiat uniwersalny. Niższe odmiany będą prezentowały się pięknie na obwódki, z kolei wyższe na kwiat cięty.