Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Szpachlowanie i gładzenie ścian – krok po kroku

Oba te procesy przygotowują ściany do malowania lub tapetowania. Dzięki nim ostateczna warstwa dekoracyjna prezentuje się tak, jakbyśmy mogli tego oczekiwać. Co najważniejsze – szpachlowanie i gładzenie to zadania, z którymi możemy sobie poradzić we własnym zakresie. Jak to zrobić? W poniższym artykule opowiadamy o każdej z tych czynności.

Niezbędne narzędzia:

- szpachelka,
- paca,
- wiadro,
- mieszarka lub wiertarka z mieszadłem,
- pędzel do gruntowania,
- papier ścierny,
- packa i kostka do szlifowania,
- bruzdownica,
- kombinerki,
- poziomica.

Niezbędne produkty:

- masa szpachlowa,
- gładź,
- środek gruntujący,
- narożniki aluminiowe.

Przygotowanie podłoża

Zanim przystąpimy do szpachlowania i gładzenia ścian, pierwszym etapem prac powinno być dokładne przygotowanie ich powierzchni. Zarówno w przypadku starych, jak i nowych podłoży należy przemyśleć ułożenie poszczególnych przewodów elektrycznych i wykonać pod nie odpowiednie bruzdy. Następnie, co dotyczy głównie użytkowanych wcześniej ścian, należy usunąć z ich powierzchni wszelkie elementy takie jak gniazdka, gwoździe i kołki rozporowe, czego możemy łatwo dokonać przy użyciu kombinerek. Wszelkie pozostałości możemy usunąć na koniec przy użyciu szerokiej szpachli.

Porada eksperta:

Bardzo ważne jest też usunięcie starych i odpadających farb oraz tynków – wszystkie warstwy, które luźno trzymają się podłoża, zeskrobujemy przy użyciu ostrej szpachelki, przy czym pomijamy mocno trzymające się fragmenty, aby nie doprowadzić do większych uszkodzeń.

Gruntowanie ścian

 

Tak przygotowane podłoże należy odpowiednio zagruntować. Dokonujemy tego tak samo, jak przed malowaniem ścian. W tym celu wykorzystujemy więc zakupiony przez nas środek gruntujący – możemy przelać go do wiadra bądź użyć bezpośrednio z pojemnika, jeśli jest on wystarczająco szeroki. Szeroki pędzel do gruntowania namaczamy w gruncie, a następnie nakładamy preparat na całej powierzchni ścian – aplikujemy go w sporych ilościach, dokładnie i mocno wcierając w podłoże.

Szpachlowanie

 

Polega ono przede wszystkim na uzupełnieniu wszelkich ubytków znajdujących się na ścianach, a następnie pokryciu masą szpachlową całej ich powierzchni w celu zniwelowania wszystkich większych nierówności.

Gips modelowy 5 kg
Gips modelowy 5 kg

Wybór i przygotowanie masy szpachlowej

Do wstępnego uzupełnienia i wyrównania ścian wykorzystuje się wszelkiego rodzaju masy szpachlowe, masy naprawcze lub tzw. gipsy szpachlowe i modelowe. Do wyboru mamy zarówno produkty gotowe do użycia po zakupie, które można nanosić ręcznie lub maszynowo, jak i wyroby sypkie, które należy samodzielnie rozrobić z wodą.

Podczas samodzielnego przygotowywania masy szpachlowej należy pamiętać o tym, aby urabiać w naczyniu tyle zaprawy, ile będzie nam potrzebne do pracy – liczy się tutaj maksymalny dopuszczalny czas na użycie gotowego produktu po jego przygotowaniu. Masę powinniśmy rozrabiać zawsze zgodnie z zaleceniami producenta – do sypkiej mieszanki dodajemy wodę w odpowiedniej proporcji i mieszamy składniki aż do momentu, w którym uzyskamy konsystencję masła. Masa nie powinna zawierać żadnych grudek.

Szpachlowanie ścian krok po kroku

Uzupełnianie ubytków

Do szpachlowania przystępujemy, po dokładnym wyschnięciu środka gruntującego. Uzupełnianie ubytków rozpoczynamy od zakrycia umieszczonych w ścianach przewodów elektrycznych. Po nich zatapiamy w masie szpachlowej puszki, które w późniejszym etapie zostaną wykończone gniazdkami i włącznikami – pamiętajmy o tym, że puszki powinny być osadzone równo ze ścianą. Po uzupełnieniu tych ubytków warto zająć się miejscami, gdzie ściana styka się z futryną drzwiową lub oknem. Na koniec przystępujemy zaś do uzupełnienia pozostałych ubytków, zwracając uwagę także na najdrobniejsze nierówności, jakie uda nam się dostrzec na ścianie. Pamiętajmy, że szpachlowanie to nic innego, jak umieszczenie przygotowanej wcześniej masy w miejscach ubytków przy pomocy szpachelki i ich dokładne zatarcie przy użyciu tej samej szpachelki lub szerszej pacy.

Porada eksperta:

Masę warto stosować w nadmiarze i dokładnie ją ścierać, tak aby szczelnie wypełnić każdy ubytek. Najlepiej nakładać ją kolejno z dołu do góry, zacierać do boku, a następnie gładzić większy fragment ubytku jednym pociągnięciem z góry do dołu.

Zabezpieczenia narożników

Jeśli ściana nie jest wystraczająco równa na narożnikach, należy nałożyć na nie masę szpachlową, zatopić w nich specjalne narożniki aluminiowe i ponownie zaaplikować i wyrównać na nich zaprawę. Taki zabieg warto wykonać także wtedy, gdy poszczególne narożniki będą wyjątkowo narażone na obtłuczenia na etapie użytkowania danego pomieszczenia. Podczas zatapiania narożników aluminiowych należy pamiętać o ustawieniu ich we właściwym pionie.

Gotowa szpachla naprawcza 330 g
Gotowa szpachla naprawcza 330 g

Szpachlowanie całej powierzchni

Po uzupełnieniu wszystkich ubytków wykonaniu narożników oraz ich dokładnym wyschnięciu, przystępujemy do nałożenia masy szpachlowej na całą powierzchnię ścian – używamy do tego szerokiej pacy – im jest ona szersza, tym szybciej wykonamy to zadanie. Należy tutaj pamiętać także o urobieniu większej ilości masy niż przy wcześniejszym wypełnianiu ubytków. Nakładanie zaprawy rozpoczynamy od rogów ścian – najlepiej od dołu i piąć się do góry. Masę na pacy pojedynczym, ciągłym ruchem aplikujemy na powierzchni, a następnie zbieramy jej nadmiar i dokładnie wygładzamy do wewnątrz tak, aby pozostała na ścianie zaprawa miała około 2 mm grubości.

Gotowa gładź tynkowa Acryl Putz RG 21 Regular 5 kg
Gotowa gładź tynkowa Acryl Putz RG 21 Regular 5 kg

Gładzenie

Czynność ta zasadniczo nie różni się od szpachlowania na całej powierzchni i wykonując ją, powinniśmy stosować się do tych samych reguł. Polega ona bowiem na nałożeniu gładzi, która stanowi kolejną warstwę wyrównawczą. Dzięki niej jesteśmy w stanie osiągnąć jeszcze bardziej gładkie i równe, a co za tym idzie – idealnie przygotowane do malowania czy tapetowania ściany.

Biała masa szpachlowa C-35 Cekol 5 kg
Biała masa szpachlowa C-35 Cekol 5 kg

Wybór i przygotowanie gładzi

Gładź różni się od masy szpachlowej tym, że jest materiałem, który łatwo poddaje się szlifowaniu – stanowi ono ostatni etap wygładzania ścian. Zdecydowanie najpopularniejszym materiałem do wykonywania gładzi są preparaty gipsowe. Podobnie jak w przypadku mas szpachlowych i tutaj mamy do wyboru produkty gotowe, które mogą być wykorzystane ręcznie i maszynowo, oraz wyroby sypkie, które należy przygotować we własnym zakresie.

Przygotowanie gładzi w sypkiej postaci, odbywa się tak samo, jak w przypadku masy szpachlowej. Powinniśmy więc pamiętać o urabianiu odpowiedniej ilości zaprawy oraz wykonaniu jej zgodnie z zaleceniami producenta danego wyrobu. Także tutaj dodajemy wodę we właściwych proporcjach i mieszamy składniki aż do momentu uzyskania konsystencji masła, pozbawionej wszelkich grudek.

Gładzenie ścian krok po kroku

Aplikacja gładzi

Wstępne szpachlowanie na całej powierzchni nie przynosi jeszcze idealnych rezultatów, ponieważ na podłożu może pozostać sporo nieestetycznych rys czy zacierów. Wyeliminujemy je właśnie w procesie gładzenia. Do wykonania gładzi przystępujemy po dokładnym wyschnięciu nałożonej wcześniej masy szpachlowej oraz przygotowaniu zaprawy. Zanim jednak przygotujemy gładź szpachlową, warto przy użyciu szpachelki i szerokiej pacy usunąć ze ścian widoczne gołym okiem nierówności, które dają się lekko zeskrobać. Samo gładzenie powinno przebiegać identycznie jak wstępne szpachlowanie. Po przygotowaniu gładzi nakładamy ją na pacę, a następnie rozprowadzamy na całej powierzchni ściany.

Gładź gipsowa Megaron Finisz 20 kg
Gładź gipsowa Megaron Finisz 20 kg

Szlifowanie całej powierzchni

Po wykonaniu gładzi czas na jej zeszlifowanie – w ten sposób osiągniemy idealnie równą powierzchnię. Do tego zadania używamy papieru ściernego o granulacji 100-150 – papier nakładamy na specjalnie przystosowaną do tego packę. Pracę rozpoczynamy jednak od narożników – tutaj wykorzystujemy kostkę do szlifowania, która jest w tych miejscach nieocenionym narzędziem pracy. W miejscach narożnych ścieramy delikatnie gładź z góry do dołu. Następnie przystępujemy do zeszlifowania pozostałych fragmentów ścian. Dzięki temu otrzymujemy ściany perfekcyjnie przygotowane do tapetowania lub malowania pokoju.

Porada eksperta:

Posługując się packą z papierem ściernym, wykonujemy okrężne ruchy, zaczynając od narożników i przesuwając się do wewnątrz, tak jak podczas samego nakładania masy szpachlowej i gładzi. W ten sposób szlifujemy całą powierzchnię ścian aż do uzyskania idealnie równego podłoża.

Data publikacji: 21.01.2016