Sztuczna choinka – dlaczego warto ją wybrać?

Wielu z nas przed Świętami zadaje sobie to samo pytanie: jaką choinkę wybrać, sztuczną czy żywą? Często decydujemy się na sztuczne drzewko, które w niczym nie ustępuje naturalnej choince. Jest zawsze zielone, nie gubi igieł i co najważniejsze: jest zakupem na lata, a nie sezonową ozdobą.

sztuczna

Przejdź do następnych akapitów:

Historia sztucznych choinek sięga aż do XIX wieku. Pierwsze sztuczne drzewka pojawiły się w Niemczech, wykonywano je wówczas z gęsich piór barwionych na zielono. Dziś nowoczesne drzewka wykonywane są inaczej, z materiałów znacznie trwalszych. Prezentują całą gamę kolorów, na rynku dostępne są zarazem klasyczne zielone choinki, jak i białe oraz różowe. Współczesne sztuczne drzewka mają różne rozmiary i kształty, wyglądają bardzo oryginalnie i często do złudzenia przypominają prawdziwe choinki.

Dlaczego wybrać sztuczną choinkę?

Świąteczny sezon cieszy nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Kojarzy się z rodzinnymi tradycjami i wspomnieniami choinki, która była główną dekoracją w domu. Wybór odpowiedniego drzewka jest zatem kluczowy, bo od niego w głównej mierze zależy atmosfera Świąt. Często jednak okoliczności nie pozwalają nam na posiadanie żywej choinki. Pojawienie się w domu małego dziecka albo zwierząt może uniemożliwić marzenie o Bożym Narodzeniu pachnącym igliwiem. Czasem też nie mamy na tyle miejsca w domu albo możliwości jak przewieźć wiaderko z żywą rośliną. Jakie by nie były to powody, sztuczna choinka jest zawsze dobrą i coraz bardziej atrakcyjną alternatywą prawdziwego drzewka.

Sztuczne choinki są przede wszystkim bardzo wygodne w pielęgnacji. Nie gubią igieł ani nie są oblepione żywicą, do której może przyklejać się kurz. Na pewno są bezpieczne dla dzieci i zwierząt. Sztuczne choinki są lżejsze niż naturalne drzewka, choć potrafią osiągać bardzo imponujące rozmiary. Nie wymagają szczególnej opieki, ich koszty utrzymania są zatem niewielkie.

W odróżnieniu od prawdziwych choinek te sztuczne są także znacznie przyjemniejsze w dotyku. Nie mają igieł, które bardzo kłują. Dlatego dekorowanie świątecznymi ozdobami takich drzewek jest bardzo wygodne. Do ubierania takiej choinki możemy zaprosić dzieci.

 

sztuczna

Zanim kupimy sztuczną choinkę

Zanim zdecydujemy się na drzewko, jego kształt i kolor, ważne jest, by dobrze wymierzyć przestrzeń, w której chcemy postawić choinkę. Warto sprawdzić, czy musimy przesunąć meble, by wstawić drzewko. Warto podczas mierzenia wysokości pomieszczenia pamiętać o czubku lub innej ozdobie na wierzchołku drzewka. Wybierając choinkę, należy więc zrobić trochę zapasu przestrzeni wokół: zwłaszcza na górze, jak i dole, bo przecież gdzieś musimy włożyć te wszystkie prezenty!

Rodzaje drzewek

Jeśli już jesteśmy zdecydowani, jakiej choinki potrzebujemy, pora na świąteczną gorączkę i poszukiwanie idealnego drzewka. Sztuczne choinki obecnie są dostępne w wielu różnorodnych wariantach. Różnią się kształtem, kolorem i rozmiarem.

Najbardziej popularne są oczywiście sztuczne choinki imitujące prawdziwe drzewka iglaste. Będą one występowały pod nazwami tych drzewek: jodła, sosna czy świerk. Różnią się nie tylko kształtem, ale także rozmiarem i rozłożeniem gałęzi i gęstością igliwia.

Inną grupą sztucznych choinek są drzewka imitujące prawdziwe, ale w różnych, niestandardowych kolorach, np. białym. Są nieco mniej klasyczne, ale potrafią zadać szyku w niejednej świątecznej aranżacji. Spotykane są najczęściej w przestrzeniach handlowych, w sklepach i na wystawach.

Dom dekorować mogą także różne wariacje na temat choinki: np. drzewko narysowane kredą na ścianie albo wykonane z papieru. Za choinkę robić mogą także suche gałęzie w wysokim wazonie albo złoty świetlny stożek.