Produkty

Jak dbać o żywą choinkę?

Jak dbać o żywą choinkę?

Po tym, jak wybierzesz żywą choinkę, która będzie pasować do Twojego domu, warto jest o nią odpowiednio zadbać. Dzięki temu będzie ona pachnąca i świeża przez całe święta. Przedstawiamy kilka trików, które pozwolą Ci na utrzymanie tego drzewka w dobrym stanie przez dłuższy czas.

Przejdź do następnych akapitów:

Aby nasza choinka wyglądała pięknie i naturalnie nie tylko w same święta Bożego Narodzenia, ale także przez kilka kolejnych tygodni, niezbędne jest, by odpowiednio o nią zadbać. Jak to zrobić? W naszym poradniku znajdziesz kilka cennych porad.

Czego potrzebujemy?

choinka żywa

Kiedy kupimy już swoją wymarzoną choinkę, wybierzmy dla niej najodpowiedniejsze miejsce w domu. Przede wszystkim takie, w którym nie będzie ona zawadzać, ale mimo wszystko będzie dobrze widoczna z każdego pomieszczenia.

Jak dbać o choinkę po jej zakupie?

Krok 1

Jeśli nie mamy zamiaru ubierać i ustawiać choinki w domu od razu po jej zakupie, zadbajmy przynajmniej, by miała ona stały dostęp do wody. Najbezpieczniej jest umieścić ją w wiadrze, do którego nalejemy wody. Drzewko przechowujmy w suchym i chłodnym miejscu, z dala od wiatru, śniegu czy słońca.

Krok 2

Odetnijmy kilka centymetrów choinki od dołu, tak aby drzewko z łatwością mogło chłonąć w tym miejscu płyny. Polecamy zastosować do tego małą piłę do drewna. Nawadnianie jest bardzo ważne – połowę całkowitej wagi choinki stanowi właśnie woda. Możemy zrobić także porządek z gałązkami, które wydają się być martwe. Do tej czynności użyjmy sekatora.

Krok 3

Chwilę przed wniesieniem drzewka do domu uderzmy nim o ziemię, tak by opadły z niego gałązki i igły.

Krok 4

Ustawmy choinkę w specjalnym stojaku lub na nóżce. W obu przypadkach zadbajmy, aby drzewko miało stały dostęp do wody. Odradzamy umieszczanie żywej choinki w piasku lub ziemi, ponieważ może to spowodować jej szybsze zwiędnięcie.

choinka żywa ze stojakiem

Krok 5

Pamiętajmy o codziennym dolewaniu wody. Każdego dnia uzupełniajmy pojemnik o około pół litra płynu. Stale monitorujmy poziom wody w pojemniku, w którym umieściliśmy choinkę. Iglak, który nie będzie regularnie podlewany szybko zwiędnie, zacznie się wyginać i zrzucać igły.

Krok 6

Jeśli mimo wszystko zdecydowaliśmy się umieścić drzewko w doniczce, zadbajmy aby wszystkie jego korzenie miały jednakowy dostęp do wody. Pamiętajmy, że w przypadku gdy choinka znajduje się na zewnątrz – na przykład na werandzie, ogrodzie czy balkonie – może potrzebować dużo więcej wody, niż wówczas, gdy znajduje się w domu.

Krok 7

Święto Trzech Króli jest w Polsce czasem, po którym możemy myśleć o uprzątnięciu choinki z domu. Kilka praktycznych porad w tym temacie znajdziemy tutaj.


Data publikacji: 09.12.2015
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Azalie, iglaki, hortensje – uprawa i pielęgnacja roślin kwasolubnych

Azalie, iglaki, hortensje – uprawa i pielęgnacja roślin kwasolubnych
Wiele z ozdobnych roślin ogrodowych to gatunki kwasolubne. Do rozwoju wymagają one przede wszystkim gleby o odpowiednim odczynie, jednak nie bez znacz...
Czytaj więcej

Przygotowanie ziemi w ogrodzie do nowego sezonu

Przygotowanie ziemi w ogrodzie do nowego sezonu
Po odejściu zimy wracamy na dobre do naszych ogrodów, przygotowując działkę do tego, by ponownie zachwycała nas pięknymi roślinami i trawnikiem. Aby z...
Czytaj więcej

Jakie iglaki wybrać na żywopłot?

Jakie iglaki wybrać na żywopłot?
Obok ligustru, bukszpanu czy berberysu, w roli żywopłotu doskonale sprawdzają się też rośliny iglaste. Oto 5 najpopularniejszych iglaków, na których w...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak dbać o żywą choinkę?