Produkty

Pielęgnacja iglaków w donicach w okresie zimowym

Pielęgnacja iglaków w donicach w okresie zimowym

Jeżeli na balkonie lub tarasie uprawiamy iglaki w donicach, to zwykle nie chowamy ich na okres zimowy. Duże rozmiary oraz dekoracyjność skłania nas do pozostawienia krzewów tam, gdzie ustawiliśmy je podczas lata. Jednak zima to dość trudny czas dla roślin, więc by przetrwały ten surowy okres, powinniśmy o nie szczególnie zadbać.

iglak w donicyKrzewy iglaste w donicach

Wiele krzewów nadaje się do uprawy w donicach, ale nie wszystkie. Warto wybrać odmiany karłowe, wolno rosnące, ponieważ inne po jakimś czasie mogą osiągnąć spore rozmiary, a przez to bardzo rozrosnąć się, co zagłuszy cały nasz balkon. Przy doborze gatunków i odmian zwróćmy uwagę na miejsce, gdzie planujemy je potem ustawić: ważne czy jest to stanowisko słoneczne, czy też osłonięte, zacienione.

Do donic pasują zarówno formy kuliste jak i kolumnowe. Dobrze też prezentują się okazy płożące w połączeniu z innymi roślinami, np. kwiatami o pokroju wzniesionym. Podczas sadzenia pamiętamy także o odpowiednim drenażu i późniejszej pielęgnacji.

W donicach uprawiamy takie iglaki, jak np. jałowce (chiński, pospolity, płożący), wolno rosnące odmiany sosny czy świerka (wyglądające jak krzewy) oraz cis pospolity czy cyprysik groszkowy. Możemy również wykorzystać żywotnika wschodniego lub zachodniego, który sprawdzi się w kompozycjach oraz jako soliter w wysokiej donicy.

Pielęgnacja iglaków podczas zimy

Mimo że zimą wszelkie procesy roślin zostają zahamowane lub spowolnione, wciąż powinniśmy stosować podstawowe zabiegi pielęgnacyjne. Dzięki temu w sezonie wegetacyjnym rośliny w ogrodzie będą cieszyły nas swoim dalszym rozwojem. Tak samo jest w przypadku krzewów iglastych w donicach ustawionych na balkonach czy tarasach.

Nawadnianie krzewów możemy ograniczyć, ale nie powinniśmy całkowicie z niego rezygnować. Zwłaszcza gdy temperatura wynosi powyżej 0oC. Najlepiej, aby podłoże było lekko wilgotne. Zimą natomiast unikamy raczej nawożenia, które rozpoczynamy dopiero na początku wiosny.iglaki w okresie zimowym

Pamiętajmy także, iż warto zabezpieczyć krzewy przed zimnem, co jest szczególnie ważne w przypadku młodych okazów. Donicę owijamy ochraniającym materiałem i obwiązujemy sznurkiem, tak by podczas silnych wiatrów nic nie zostało zwiane. Możemy użyć do tego celu mat ze słomy. Dodatkowo na wrażliwe iglaki zakładamy agrowłókninę, która też zabezpieczy je przed zimnem.

Ważna jest również ochrona krzewów przed słońcem, które intensywnie świecąc, prowadzi do nagrzewania roślin. Natomiast nagła utrata temperatury pod koniec dnia może prowadzić do przemarznięcia iglaków, dlatego warto stosować materiał osłaniający, np. parawan, który ograniczy ilość padających promieni słonecznych.

Jeżeli zimą występują obfite opady śniegu, a balkon nie posiada odpowiedniego zadaszenia, to warto zabezpieczać krzewy przed rozkładaniem się gałęzi na boki pod wpływem ciężaru śniegu. Możemy obwiązać rośliny siatką, sznurkiem i co jakiś czas otrzepywać. Szczególnie ważne jest to u odmian kolumnowych, o większych rozmiarach, i wtedy, gdy śnieg jest mokry i ciężki.

Do zabiegów pielęgnacyjnych iglaków zalicza się także zimowe cięcie: w okresie lutego-marca usuwamy suche, połamane gałęzie, tak by nadać krzewom zdrowy wygląd.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Azalie, iglaki, hortensje – uprawa i pielęgnacja roślin kwasolubnych

Azalie, iglaki, hortensje – uprawa i pielęgnacja roślin kwasolubnych
Wiele z ozdobnych roślin ogrodowych to gatunki kwasolubne. Do rozwoju wymagają one przede wszystkim gleby o odpowiednim odczynie, jednak nie bez znacz...
Czytaj więcej

Przygotowanie ziemi w ogrodzie do nowego sezonu

Przygotowanie ziemi w ogrodzie do nowego sezonu
Po odejściu zimy wracamy na dobre do naszych ogrodów, przygotowując działkę do tego, by ponownie zachwycała nas pięknymi roślinami i trawnikiem. Aby z...
Czytaj więcej

Jakie iglaki wybrać na żywopłot?

Jakie iglaki wybrać na żywopłot?
Obok ligustru, bukszpanu czy berberysu, w roli żywopłotu doskonale sprawdzają się też rośliny iglaste. Oto 5 najpopularniejszych iglaków, na których w...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Pielęgnacja iglaków w donicach w okresie zimowym