Produkty

Tamaryszek

Łac. Tamarix

Tamaryszek

Tamaryszek, z łac. Tamarix, jest rodzajem roślin, należących do rodziny tamaryszkowatych. Zalicza się do niego około 50 gatunków. Rodzaj tamaryszek pochodzi z południowych rejonów Europy, Azji Mniejszej, Północnej Afryki i Azji Środkowej.

W naturze roślina ta występuje na terenach suchych i piaszczystych, tamaryszki spotkać można więc na stepach, pustyniach i półpustyniach. Tamarix formuje się w krzewy lub niewielkie drzewa, pokrój ma raczej nieregularny. Nie urośnie wyższy niż na 3 m. Korona tamaryszka jest gęsta i ażurowa. Co charakterystyczne dla tej rośliny, to obfite kwitnienie w kolorze różowawym. Kwiaty są zebrane w pierzaste i delikatne grona – długie, ale wąskie. Mogą być pojedyncze lub tworzyć wiechowate kwiatostany. Gałęzie są wiotkie i smukłe. Wyrastające na nich liście tamaryszka można określić jako łuskowate lub igiełkowate. Jesienią krzew żółknie.

Ze względu na doskonałą mrozoodporność tamaryszka można z powodzeniem uprawiać w polskich warunkach klimatycznych. Nie tylko doskonale zniesie nawet najcięższą zimę, jest także idealny do nasadzeń miejskich, ponieważ jest nieczuły na duże zanieczyszczenia powietrza. Nadaje się również na tereny nadmorskie – może być wystawiony na silne wiatry, pełne słońce czy oddziaływanie dużej ilości soli w glebie. Jedyne, czego nie zniesie to zbyt ciężkiej ziemi i wilgotności. Tamaryszek będzie z powodzeniem rósł nawet w popiołowej, silnie zasadowej ziemi.

Najlepszą glebą dla tego wdzięcznego krzewu jest podłoże lekkie i piaszczyste. Młode tamaryszki należy jeszcze podlewać, ale starsze okazy będą sobie świetnie radziły nawet w przypadku suszy. Krzew powinno się przycinać, aby dobrze się regenerował oraz dla uzyskania konkretnej formy. Stanowisko dla tamaryszka najlepiej wybrać w pełnym słońcu. Lepiej nie przesadzać roślin z tego rodzaju. Są jednak odporne na choroby i szkodniki. Rozmnaża się poprzez pobieranie zdrewniałych sadzonek jesienią, ukorzenia się w piasku, a następnej wiosny wysadza.

Tamaryszki są niezwykle wytrzymałymi, a przy tym ozdobnymi krzewami. Kwitną od kwietnia do maja.

Data publikacji: 28.02.2017