Produkty

Trzcina laskowa

Łac. Arundo donax

Trzcina laskowa

Trzcina laskowa, z łac. Arundo donax, to wywodząca się z południowo-wschodniej Azji trawa zielna z rodziny wiechlinowatych. Obecnie jest uprawiana w wielu rejonach świata – Ameryce Północnej czy na południu Europy.

Zwana jest inaczej lasecznicą i trawą słoniową. Jest popularnie porównywana do bambusa, a także kukurydzy – bardzo szybko rośnie i jest niezwykle witalna. To, co szczególnie wyróżnia trzcinę laskową to jej wysokość – nazywa się ją olbrzymią czy gigantyczną. Niektóre źródła podają, że jest najwyższą trawą zielną, w naturalnych warunkach dorastająca nawet do 10 m wysokości i średnicy łodygi mierzącej do 5 cm. W klimacie umiarkowanym urośnie przynajmniej dwa razy mniejsza. Trzcina laskowa ma błękitno-zielone liście, które liczą sobie 3-5 cm szerokości i 30-80 cm długości. Wyrastają na łodydze w sposób naprzemienny. Jak większość traw, trzcina laskowa tworzy kępy. Popularną odmianą Arundo donax, którą uprawia się w Polsce jest ‘Variegata’, która została wyhodowana sztucznie. Ma podobne do bambusa liście i dorasta do 3,5 m.

Pomimo swej ciepłolubności, trzcina laskowa może być z powodzeniem uprawiana w Polsce. Niekiedy konieczne jest jej osłanianie na zimę, ale w sprzyjających warunkach bywa odpowiednio mrozoodporna. Dzięki dobremu systemowi ukorzenienia bywa, że nawet gdy zmarnieje zimą, wiosną odbija. Trzcinie laskowej należy jednak zapewnić pewne warunki, które znacznie wpłyną na jej rozwój. Gleba powinna być dość żyzna i wilgotna, a stanowisko słoneczne lub lekko półcieniste. Trzcina ta uwielbia wodę, dlatego musi być obficie podlewana i czuje się najlepiej w podmokłych podłożach. Aby się odpowiednio zakorzeniła i swobodnie przetrwała zimę na stałym stanowisku, zaleca się ją wsadzić do gruntu nie później niż do końca czerwca.

Ze względu na jej silny porost i dekoracyjny wygląd coraz częściej trafia do ogrodów. Doskonała jako soliter, trzcina laskowa może też utworzyć żywopłot. Trawa jest idealna jako roślina wodna, więc może porastać brzegi oczek wodnych. Trzcina laskowa doskonale wygląda również w dużych pojemnikach ustawiona na tarasie czy dziedzińcu.

Data publikacji: 17.01.2017