Strona główna

Strzałka w prawo

Wentylacja i klimatyzacja

Strzałka w prawo

Klimatyzatory przenośne

Strzałka w prawo

Uszczelniacze do klimatyzacji

Strzałka w prawo

Uszczelniacze do klimatyzacji

Uszczelniacze do klimatyzacji to propozycja sklepu Castorama dla osób, które dbają o prawidłowe działanie swojego urządzenia chłodzącego. Uszczelnianie klimatyzacji to ważny element konserwacji, który pozwala na zachowanie pełnej wydajności oraz przedłużenie życia sprzętu.

Filtry

Uszczelniacze do klimatyzacji

Uszczelniacze do klimatyzacji to propozycja sklepu Castorama dla osób, które dbają o prawidłowe działanie swojego urządzenia chłodzącego. Uszczelnianie klimatyzacji to ważny element konserwacji, który pozwala na zachowanie pełnej wydajności oraz przedłużenie życia sprzętu.

2 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Klimatyzatory przenośne

Wyświetlanie 2 z 2 produktów

Do czego służy uszczelniacz klimatyzacji?

Zmiany klimatu, których efektem są bardzo upalne lata, skłaniają coraz więcej osób do montażu klimatyzacji. Nie wszędzie jest to jednak możliwe z przyczyn formalnych lub technicznych. Ratunkiem przed wysokimi temperaturami w pomieszczeniach w takich przypadkach jest klimatyzator przenośny. 

Wadą mobilnych klimatyzatorów jest to, że rurę wylotową należy wystawić na zewnątrz przez otwarte okno. Do pomieszczenia napływa upalne powietrze z zewnątrz, co powoduje, że klimatyzator ma niską skuteczność (nie jest w stanie schłodzić otoczenia) i non stop pracuje, pobierając prąd. Właśnie z tego powodu stosuje się uszczelnienie okna do klimatyzatorów.

Uszczelniacze do klimatyzacji służą do zamknięcia przestrzeni pomiędzy ramą a skrzydłem okna. Są to płachty z mocnego tworzywa sztucznego, w których krawędziach znajdują się rzepy. Kształt płachty dostosowany jest do typu okna. 

Typowe uszczelnienie okna do klimatyzacji uniwersalne składa się z dwóch płacht prostokątnych (na boczne powierzchnie, różnią się wielkością) i dwóch o kształcie ściętego trójkąta (na górną i dolną krawędź otwartego okna). W większej płachcie prostokątnej, przeznaczonej do uszczelnienia okna od strony otwarcia, znajduje się okrągły otwór o elastycznych brzegach, przez który przewleka się rurę wylotu ciepłego powietrza klimatyzatora. 

Uszczelniacze okna dachowego do klimatyzacji składają się z dwóch płacht o kształcie ściętego trójkąta, z których każdą montuje się do dwóch części ramy okna uchylnego. Rurę odpływu ciepłego powietrza, wyprowadza się poprzez łączenie pomiędzy płachtami, dlatego Uszczelniacze okna dachowego do klimatyzacji nie mają otworu na nią. 

Ze względu na swoje przeznaczenie, uszczelniacze do klimatyzacji wykonywane są z tworzyw odpornych na działanie promieni UV, dzięki czemu będą one służyć Ci przez wiele sezonów. 

Dlaczego powinieneś stosować uszczelnienie okna do klimatyzatorów?

Wiele osób pomija uszczelniacze klimatyzacji podczas zakupu urządzenia do tego celu. Zwykle wynika to z braku świadomości tego, jak ono działa i co wpływa na wydajność klimatyzatora. Uszczelnienie okna do klimatyzacji niesie za sobą szereg korzyści.

Klimatyzator przenośny, działa tak, jak inne rodzaje urządzeń tego typu. Korzystając z prawideł termodynamiki i zmian temperatury ośrodka w czasie jego sprężania i rozprężania, obniża temperaturę powietrza. Jednak zgodnie z zasadami fizyki ciepło które powietrze oddaje, musi być gdzieś wyprowadzone. Służy do tego parownik. 

W klimatyzatorach stacjonarnych parownik znajduje się na zewnątrz i oddaje ciepło od razu do otoczenia na zewnątrz. Klimatyzatory pokojowe mają parownik w jednej obudowie ze sprężarką, a odprowadzanie ciepła odbywa się przez elastyczną rurę wentylacyjną. Należy wystawić ją za okno, aby ciepłe powietrze było wyrzucane poza wnętrze. 

Jednak wymusza to otwarcie okna. Rura nie może być zbyt długa, więc klimatyzator stoi blisko otworu okiennego, do wnętrza napływa stale ciepłe powietrze, a sterownik urządzenia usiłuje je schłodzić. Powoduje to, że klimatyzator jest stale w trybie pracy. 

Klimatyzatory są urządzeniami o dość dużej mocy, zwykle powyżej 1 kW. Oznacza to, że jeżeli będzie on stale włączony, może w okresie letnim znacząco podnieść rachunki za prąd. Poza tym sprężarka klimatyzatora jest urządzeniem mechanicznym, więc przy stałej pracy zużywa się i szybko może dojść do jej awarii. 

Uszczelnienie okna do klimatyzatorów ma także znaczenie czysto praktyczne. Urządzenie chłodzi jedynie powietrze znajdujące się w pomieszczeniu. Nie jest ono obciążane przez napływ bardzo rozgrzanego powietrza z zewnątrz. Powoduje to, że obniżenie temperatury następuje znacznie szybciej, a następnie wolniej wzrasta. Poprawia to komfort termiczny w pomieszczeniu. 

Szybszy spadek i wolniejszy wzrost temperatury jest też korzystny dla samego urządzenia. Pracuje ono w krótkich cyklach, elementy mechaniczne mają czas by się schłodzić pomiędzy nimi, a więc nie zużywają się tak gwałtownie. 

W takim trybie pracy klimatyzator zużywa mniej prądu, generuje hałas rzadko i przez krótki okres, a temperatura w pomieszczeniu jest bliska stałej. Wszystkie te korzyści zapewnia uszczelniacz klimatyzacji.

Trudno jest wskazać wyraźne wady, jakie mają uszczelniacze do klimatyzacji. Szybki montaż i demontaż powodują, że nie są one utrudnieniem w codziennym użytkowaniu. 

Uszczelniacze do klimatyzacji nieznacznie zmniejszają ilość światła, jaka wpada do pomieszczenia przez otwarte okno, jednak nie zasłaniają szyby, więc zwykle jest to nieodczuwalne, szczególnie w pomieszczeniach mocniej przeszklonych.

Jak montować uszczelniacze do klimatyzacji?

Jedną z praktycznych zalet, jaką mają uszczelniacze klimatyzacji, jest ich łatwy montaż i demontaż. W bocznych krawędziach każde uszczelnienie okna do klimatyzatorów ma wszytą taśmę z rzepem. Do zestawu dołączona jest także taśma samoprzylepna, na której zewnętrznej powierzchni znajduje się druga część rzepa. To właśnie za pośrednictwem tych elementów uszczelniacz klimatyzacji przytwierdzany jest do okna.

Ramę skrzydła okiennego i ościeżnicę należy oczyścić z kurzu i innych zabrudzeń, a następnie odtłuścić (najlepiej alkoholem). Zamknij okno i na ramie ościeżnicy, około 0,5 cm ponad krawędzią skrzydła okna. Przyklej równo taśmę z rzepem dołączoną do zestawu. Taśmę przyklejaj odcinkami, docinaj ją pod kątem 45 stopni na każdym rogu. Następnie otwórz okno i przyklej analogicznie taśmę na górnej, bocznych i dolnej powierzchni ramy ościeżnicy, kilka milimetrów za uszczelką okna. 

Uszczelniacze klimatyzacji montuje się „na zakładkę”, co oznacza, że długość płacht, powinna być większa od rozmiarów zewnętrznych skrzydła okiennego tak, aby możliwe było zagięcie ich na sąsiadujące prostopadle części skrzydła. 

Przyczep do taśm uszczelnienie okna do klimatyzatorów. Zadbaj o to, żeby taśma w płachcie i na oknie przylegały do siebie na całej długości. Uszczelniacze do klimatyzacji, które są zbyt długie, odegnij na zewnątrz. Wyprowadź przez uszczelnienie okna do klimatyzacji rurę odprowadzającą i włącz klimatyzator.

Uszczelniacze do klimatyzacji są jeszcze łatwiejsze w demontażu. Wystarczy rozłączyć rzepy. Dzięki temu możesz bez problemu skorzystać z okna gdy tego potrzebujesz, w kilka sekund zdejmując i ponownie zakładając uszczelniacz do klimatyzacji.

Po demontażu jesienią należy schować płachty służące za uszczelnienie okna do klimatyzatorów w bezpiecznym i czystym miejscu. Najlepiej zamknąć je szczelnie w foliowym worku. Po zimie, gdy ponownie będziesz instalować klimatyzator, przemyj wodą taśmy rzepów na oknach i ponownie przyczep do nich uszczelniacz klimatyzacji. 

Uszczelniacze do klimatyzacji to proste rozwiązanie, o bardzo dużej skuteczności, które powinny być używane wszędzie tam, gdzie stosowane są klimatyzatory przenośne.