Produkty

Wiciokrzew

Łac. Lonicera

Wiciokrzew

Wiciokrzew, z łac. Lonicera, jest wieloletnim pnączem z rodziny przewiertniowatych, którego zasięg występowania obejmuje obszary półkuli północnej. Charakterystyczne dla rośliny są długie, dorastające nawet do 10 metrów pnącza pokryte liśćmi, które u niektórych gatunków występują nawet przez całą zimę. 

Uwagę przykuwają również różnokolorowe, rurkowate kwiaty oraz intensywnie barwne owoce, które dojrzewają jesienią, stanowiąc nie lada smakołyk dla ptaków. Roślina najlepiej rozwija się w glebie żyznej, przepuszczalnej, próchnicznej, umiarkowanie wilgotnej, o odczynie zasadowym. W przypadku innego rodzaju gleb - przed podjęciem uprawy zalecane jest poddanie podłoża wapnowaniu. Nie wymaga tego jedynie uprawa wiciokrzewu pomorskiego – Lonicera periclymenum, który źle reaguję na wapń.

Jeśli chodzi o stopień nasłonecznienia, rośliny tolerują zarówno stanowiska słoneczne, jak i półcieniste. Ponieważ posiadają kruchy system korzeniowy – źle znoszą susze, zalecane jest wyściółkowanie gleby wokół nich, co uchroni je przed wysuszeniem. Mimo, że wykazuje dużą odporność na mróz, mogą przemarzać. Co zrobić w takiej sytuacji? Zalecane jest przycinanie przemarzniętych pędów, dzięki czemu rośliny po pewnym czasie ładnie odbiją.

Jak sadzić wiciokrzewy? Sadzonki należy umieścić na głębokości ok. 10 cm w miejscu uprzednio wzbogaconym o kompost. Terminem sadzenia odpowiednim dla odmian o liściach sezonowych jest wiosna lub jesień, zaś dla wiecznie zielonych – jesień. Pielęgnując roślinę, należy pamiętać o regularnym jej podlewaniu, zwłaszcza w okresie suszy. Wskazane jest również kilkukrotne zasilenie jej nawozem wieloskładnikowym, które wspomoże jej rozwój i kwitnienie. W drugim roku od posadzenia należy przyciąć pędy wiciokrzewu, pozostawiając jedynie 2-4 pędy główne. 

Jednym z największych zagrożeń dla wiciokrzewu jest szpecąca pędy mszyca. Żeby się jej pozbyć, wskazane jest spryskanie rośliny specjalistycznym preparatem o stężeniu 0,2-procentowym. Wiciokrzew oplatający spiralnie podporę pięknie ozdabia mury, bramy i ogrodzenia. Ponieważ jest odporny na zanieczyszczenia powietrza, może być wykorzystany w kompozycjach miejskich, a z uwagi na pachnące kwiaty i soczyste barwy, zalecane jest umiejscowienie go w miejscach częstego przebywania.