Produkty

Widliczka

Łac. Selaginella

Widliczka

Widliczka, zwana różą jerychońską, z łac. Selaginella, przynależy do rodziny widliczkowatych i obejmuje ok. 700 gatunków. Spotkamy ją w tropikalnych rejonach całego świata, a szczególnie w Meksyku, Peru oraz Jordanii.

Widliczka lubuje się w wilgotnym oraz gorącym klimacie. W Azji jest spotykana na terenach pustynnych. Dzięki swoim zdolnościom regeneracyjnym jest unikatem w świecie roślin. Róża jerychońska ma postać suchej oraz brązowej kulki, która zmienia się nie do poznania po zamoczeniu jej w wodzie. Przeobraża się wtedy w zielony mech. Gdy zabraknie jej wody, zawija gałązki do wewnątrz i stopniowo przybiera zasuszoną formę. Na terenach pustynnych odrywa się od podłoża i jest niesiona przez wiatr. Jej niesamowite zdolności regeneracyjne docenili już w średniowieczu, sprowadzając roślinę jako ciekawostkę do Europy.

W języku ludowym jest nazywana zmartwychwstanką. Widliczka ma płożącą formę, posiada maleńkie liście, które są osadzone na rozgałęzionych oraz cienkich pędach. Roślina należy do roślin zarodnikowych, dlatego nie tworzy kwiatów – zarodniki pojawiają się na szczytach pędów. Jak uprawiać roślinę? Trzeba pamiętać, by zapewnić widliczce podobne warunki do tych naturalnych. Róża jerychońska lubi wilgotne stanowiska, a najlepiej rozwija się w rozproszonym świetle. Przy zbyt dużym nasłonecznieniu liście bledną, w cieniu zaś barwne liście mogą się zrobić zielone. Za podłoże posłuży nam mieszanka torfu, ziemi wrzosowej oraz grubego piasku.

Zaleca się stosowanie raz w miesiącu nawozu bogatego w azot. Roślinę należy podlewać ostrożnie, stosując miękką wodę, pamiętając o tym, by ziemia nie została sucha. Codzienne zraszanie rośliny jest niezbędne do utrzymania odpowiedniego poziomu wilgoci. Aby roślina zachowała ładny, kulisty kształt najlepiej przycinać ją nożyczkami. Jak roślina wypełni pojemnik, można ja przesadzić, wybierając płaską misę. Szkodniki nie atakują róży jerychońskiej. Jak rozmnażać roślinę? Najczęściej stosuje się metodę podziału starszych roślin lub poprzez odrosty.

Ze względu na swoją dekoracyjną formę, widliczka jest często wykorzystywana do ozdoby terrariów, wilgotnych oranżerii oraz "ogródków w butelkach".

Data publikacji: 17.01.2017