Produkty

Woskownica europejska

Łac. Myrica gale

Woskownica europejska

Woskownica europejska, z łac. Myrica gale, to gatunek krzewu z rodziny woskownicowatych o rozłożystym i gęstym pokroju. Roślina powszechnie występuje na terenach podmokłych w Ameryce Północnej, Europie i Azji. W polskich warunkach klimatycznych spotykana jest na torfowiskach, łąkach, wrzosowiskach i zalesionych wydmach wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego.

Ze względu na rzadkość występowania krzew objęty jest ścisłą ochroną gatunkową. Roślina posiada ciemnobrązowe pędy obficie pokryte żółtymi gruczołkami z żywicą. Z długich na 50-120 cm łodyg wyrastają jajowate ciemnozielone liście o skórzastej powierzchni. Na pędach rozkwitają drobne, ciemnoczerwone i kremowe kwiaty zebrane w wiszące kotki. Krzew wydziela intensywny aromat podobny do lawendy.

Woskownicę europejską można uprawiać w ogrodach i na działkach, zwłaszcza na glebach wilgotnych, torfowych i dobrze przepuszczalnych. W stanie dzikim roślina występuje na terenach podmokłych, gdzie dominują kwaśne gleby bagienne lub torfowo-piaszczyste. Zapewnienie jej warunków jak najbardziej zbliżonych do naturalnych zapewni zdrowy, intensywny wzrost i efektowny krzaczasty pokrój. Krzew potrzebuje miejsca słonecznego lub lekko zacienionego i dobrze przewiewnego.

Jak sadzić i pielęgnować woskownicę europejską? Roślinę można uprawiać z nasion zebranych jesienią z dojrzałych osobników lub z młodych sadzonek. Ziarna wysiewa się wiosną, natomiast rozsadę można umieszczać na stałe miejsce także jesienią. Krzew rozpoczyna okres wegetacji w drugiej połowie maja, ale zanim pojawią się młode pędy i liście roślina atrakcyjnie kwitnie. Kremowe i czerwone kwiaty rozwijają się jeszcze na starych łodygach wczesną wiosną. Krzew można przycinać, nadając mu dowolny kształt. Woskownica idealnie nadaje się do uprawy w pobliżu naturalnych zbiorników czy cieków wodnych. Jej korzenie dobrze znoszą czasowe zalewanie i odporne są na gnicie. Przy uprawie ogrodowej należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Roślina nie wymaga wykopywania na zimę, ponieważ jest odporna na spadki temperatur poniżej 0 stopni Celsjusza.

Data publikacji: 28.02.2017