Wybieramy oświetlenie świąteczne do ogrodu – na co zwrócić uwagę

Już niedługo półki sklepowe zaczną wypełniać świąteczne ozdoby. Wśród nich znajdziemy także szereg dekoracji świetlnych przeznaczonych do montażu na świeżym powietrzu. Na co zwrócić uwagę, by dokonać dobrego wyboru, a zakupiony towar posłużył nam przez więcej niż jeden sezon?

oświetlenie choinkioświetlenie choinkioświetlenie choinkioświetlenie choinki

Wśród świecących ozdób przeznaczonych do zastosowania w ogrodzie bądź na elewacji budynku znajdziemy między innymi tradycyjne lampki, kurtyny oraz węże świetlne, sople, figurki, nitki lub gotowe dekoracje uformowane w wybrany kształt już na etapie produkcji. Wybór jest bardzo duży, a dzięki niemu możemy przystroić naszą przydomową przestrzeń w prawdziwie bajkowy sposób. Ponieważ jednak dekoracje takie będą narażone na nieustający wpływ niekorzystnych czynników atmosferycznych, podczas zakupu powinniśmy kierować się przede wszystkim ich parametrami. Na co zwrócić największą uwagę?

Informacje o produkcie

Normy unijne nakładają na dystrybutorów sprzętu elektrycznego umieszczanie na swoich wyrobach informacji dotyczącej ich parametrów oraz kraju pochodzenia. Mogą one widnieć na naklejce umieszczonej przy wtyczce, na opakowaniu lub tabliczce znamionowej. Co więcej, muszą być w języku polskim – nie należy kupować dekoracji, do których dołączane są informacje w obcym języku lub wtedy, gdy zupełnie ich brakuje. Wśród niezbędnych informacji powinien znaleźć się stopień ochrony IP, napięcie znamionowe, pobór mocy, a także nazwa importera.

Stopień ochrony IP

To podstawowy parametr, który należy uwzględnić podczas wyboru świątecznego oświetlenia ogrodu. Oznacza on poziom ochrony, jakim charakteryzuje się dekoracja. Zwykle po symbolu IP pojawiają się 2 cyfry. Pierwsza z nich wskazuje na to, jaką ochronę ludzi zapewnia dekoracja przed dostępem do jej części niebezpiecznych znajdujących się w środku oraz jaką ochronę zapewnia przed wnikaniem do jej wnętrza części stałych (w skrócie – określa szczelność). Druga cyfra oznacza ochronę dekoracji przed skutkami wnikania do niej wilgoci (określa stopień wodoszczelności). Biorąc pod uwagę te czynniki, minimalny stopień ochrony wszystkich dekoracji świetlnych przeznaczonych do użytku zewnętrznego, wynosi IP 44. Symbol taki powinien widnieć na opakowaniu danej dekoracji.

Budowa

lampki zewnętrzne LEDlampki zewnętrzne LEDlampki zewnętrzne LEDlampki zewnętrzne LED

Odpowiednia klasa ochrony wynika między innymi z odpowiedniej budowy dekoracji i użycia do jej produkcji określonych materiałów. Dobrej jakości oświetlenie zewnętrzne będzie więc charakteryzowało się solidną izolacją wykonaną z gumy. Dodatkowo, jeśli na opakowaniu produktu zauważymy symbol dwóch kwadratów umieszczonych jeden w drugim, oznacza to, że wyrób charakteryzuje się podwójną izolacją. Warto także zwrócić uwagę na jego niepalność – poinformuje o tym znak odwróconego trójkąta z literą F w środku.

Oświetlenie zewnętrzne powinno spełniać wszystkie określone powyżej wymogi, byśmy mieli pewność jego bezpieczeństwa i sprawności. Spośród tego typu produktów warto jeszcze zwrócić uwagę na możliwość rozbudowania dekoracji, czyli dołączania do niej kolejnych modułów. Dzięki temu unikniemy potrzeby stosowania przedłużaczy oraz plątaniny kabli, co także wpłynie na nasze bezpieczeństwo. Pamiętajmy także, by dobierając ozdoby świąteczne, wziąć pod uwagę możliwości naszej instalacji elektrycznej. Jeśli jest ona wyposażona w zabezpieczenie przed zwarciem lub przeciążeniem, a dodatkowo posiada wyłącznik różnicowoprądowy na prąd różnicowy, możemy sięgać po tradycyjne wyroby. W innym wypadku lepiej zdecydować się na ozdoby zasilane obniżonym napięciem. Najlepszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie także zakup ozdób, w których wykorzystane zostały energooszczędne oraz długowieczne diody LED.

Data publikacji: 04.12.2015