Produkty

Oświetlenie zewnętrzne

Oświetlenie zewnętrzne

Światło zewnętrzne oprócz funkcji praktycznych jest ważnym elementem dekoracji domu i ogrodu. Wydobywa urodę architektury, roślin i detali oraz tworzyć pożądaną atmosferę.

oświetlenie ogrodoweZadbaj o projekt

Rzeźbienie przestrzeni światłem nie jest jednak łatwe i warto korzystać z pomocy fachowców i programów komputerowych do wizualizacji. Na efekt końcowy składa się bowiem wiele czynników, miedzy innymi: 
- rodzaj zastosowanych opraw, 
-ich odległość od oświetlanego przedmiotu lub płaszczyzny,
- kierunek padania światła, 
- elementy, które mogą przesłaniać strumień światła tworząc cienie, 
- barwa i natężenie światła, 
- skupienie wiązki światła. 
Projekt oświetlenia powinien komponować się z bryłą budynku, nawierzchniami ogrodowymi, małą architekturą i nasadzeniami.

Wybór lamp

Wzornictwo lamp powinno być spójne (wybierajmy lampy z jednej serii) i dostosowane do stylu domu i ogrodu. 
Sposób padania światła. Sprawdźmy, czy światło jest rozproszone i pada dookoła, czy w postaci wiązki, jaki jest kąt padania światła. Zawsze warto włączyć wybraną lampę i zobaczyć jaki daje efekt. 

Sposób montażu

Do wyboru mamy: 
- lampy stojące różnej wysokości. Wysokie wymagają solidnej podstawy betonowej i stabilnego mocowania, niższe wystarczy przymocować do płyty chodnikowej lub kostki betonowej albo wbić w podłoże za pomocą szpikulca (szpikulce nie są jednak zbyt stabilne). Lampy stojące polecane są do oświetlania ścieżek, chodników oraz do dekoracyjnego podświetlania roślin i detali.
-Lampy mocowane do ścian i zadaszeń. Tu do wyboru mamy kinkiety, plafony, półplafony, lampy wiszące.  Najczęściej wybieramy je do oświetlenia wejścia, furtek, tarasów i balkonów.
- Lampy montowane w okapach – wymagają przygotowania odpowiedniego wgłębienia lub otworu. Muszą być przystosowane do materiałów łatwopalnych (trzeba zwracać uwagę na ilość i sposób emisji ciepła).  Mogą służyć do oświetlenia wejścia lub furtki albo do dekoracyjnego oświetlenia domu.
- Lampy montowane w płaszczyznach pionowych (schodach, murkach, ścianach) – wymagają wgłębienia. Pełnią funkcje dekoracyjne i użytkowe (doświetlają stopnie chodów, ścieżki, podjazdy). 
- Lampy montowane w nawierzchniach – polecane do ozdobnego podświetlania elewacji, roślin, małej architektury i drzew. Lampy o mniejszym natężeniu światła służą do akcentowania krawędzi tarasów i schodów. 
- Lampy do oczek wodnych. Mogą być pływające, zanurzane lub montowane w nabrzeżu.

Źródło światła

W lampach zewnętrznych można stosować żarówki tradycyjne (wycofywane ze sprzedaży), halogenowe, diody LED, świetlówki kompaktowe lub metahalogenkowe. Trzeba zwracać uwagę na sposób podłączania źródła światła (gwint E 27 – większy, lub E 14 – mniejszy, bolce GU10 lub inne rozwiązania. Warto też zwracać uwagę na zabarwienie emitowanego przez nie światła:  żarówki zwykłe dają światło żółtawe (ciepłe), świetlówki kompaktowe - chłodne w odbiorze, halogeny - światło zbliżone do naturalnego, diody - światło o barwie żółtej, pomarańczowej, czerwonej, niebieskiej lub zielonej. 

Szczelność

Lampy powinny mieć odpowiedni stopień ochrony oznaczony symbolem IP i dwucyfrową liczbą, która określa szczelność oprawy. Dla lamp niskonapięciowych (12 lub 24 V) zaleca się IP 21, dla zasilanych napięciem 220 V różnie: na ścianach i ścianach pod daszkiem - IP 44, wolno stojących - IP 55, montowanych w nawierzchni - IP 65. 

Zasilanielampion, oświetlenie na taras

Większość  lamp wymaga doprowadzenia instalacji elektrycznej – 230 lub 12 V i podłączenia jej przez uprawnionego elektryka. Dla tych, którzy nie zaplanowali zawczasu rozprowadzenia instalacji, polecamy lampy solarne. Nie dają wprawdzie tak silnego światła jak klasyczne lampy, ale umożliwiają delikatne rozświetlenie i udekorowanie ogrodu niezależnie od instalacji.

Sterowanie

Najprostsze ale najmniej komfortowe i mało ekonomiczne jest włączanie światła zwykłym włącznikiem.
Zamiast tego lepiej wybrać sterownik włączający światło automatycznie stosownie do potrzeb. Może to być np. czujnik ruchu (zwykle wmontowany w obudowę lampy), czujnik natężenia światła zwany też zmierzchowym lub programator czasu. Lampy ze sterownikiem powinny mieć stale włączone zasilanie.
Do lamp włączanych włącznikiem, polecamy stosowanie świetlówek z wmontowanym czujnikiem zmierzchowym.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak działa inteligentna żarówka? Wszystko, co musisz wiedzieć

Jak działa inteligentna żarówka? Wszystko, co musisz wiedzieć
Chciałbyś wypróbować technologię smart w swoim domu, ale nie wiesz, od czego zacząć? Postaw na inteligentne sterowanie oświetleniem. Nawet jedn...
Czytaj więcej

Alejki ogrodowe – jak je oświetlić?

Alejki ogrodowe – jak je oświetlić?
Ponieważ ścieżki wytyczone i utwardzone brukowaną nawierzchnią służą do poruszania się również po zapadnięciu zmroku, przydatne będzie ich oświetlenie...
Czytaj więcej

Jak wykonać efektowne oświetlenie ogrodu?

Jak wykonać efektowne oświetlenie ogrodu?
Ogród służy nam nie tylko za dnia, ale również wieczorem i w nocy, a jego urokliwa sceneria jest plastyczną ilustracją długich konwersacji. Dodamy pos...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
14.09.2015
osobiście preferuje oświetlenie diodowe na baterie, nie wyobrażam sobie bym rył pół ogrodu by pociągnąć kable, ale rozumiem, że niektórzy potrzebują solidnego światła, które ekonomiczne diody raczej nie dadzą rady dostarczyć
19.08.2015
Stałe oświetlenie ogrodu jest dobre jak ma się doprowadzony prąd. Niestety ja nie mam, a nie chcę ryć w ziemi zrobie to dopiero wówczas gdy dojrzeje do "remontu" ścieżki, wtedy jakoś się pomysli jak puścić kable. Póki co bazuje na lampach solarnych i jednej lampy diodowej na baterii, szału nie ma, ale takie minimum wystarczy - zwłaszcza że pod ręką zawsze latarka jest

Ocena i komentarz dla:

Oświetlenie zewnętrzne