Produkty

Zawilec

Łac. Anemone

Zawilec

Zawilec, z łac. Anemone, to rodzaj bylin z rodziny jaskrowatych, rozpowszechniony niemal na całym świecie. Dziko rośnie w lasach, zaroślach, na łąkach i w miejscach górzystych.

W Polsce w warunkach naturalnych występują cztery gatunki, z których najczęściej spotyka się zawilca gajowego (Anemone nemorosa) i żółtego (Anemone ranunculoides). Charakterystyczną cechą dla wszystkich gatunków byliny kłączowej jest delikatne, puszyste owłosienie na spodzie płatków i liści. Kwiaty o owalnych płatkach osadzone są pojedynczo na długich, rozgałęzionych pędach. Przyjmują białe, różowe lub liliowe wybarwienie z wyraźnym środkiem oddzielonym od płatków licznymi, krótkimi pręcikami. W zależności od gatunku łodygi dorastają na wysokość od 40 do 140 cm.

Jakie warunki uprawy są najlepsze? Żyzna i wilgotna gleba stanowi doskonałe podłoże do hodowli zawilca. Powinna być uprawiona i głęboko przekopana. Zawilec ma długie korzenie, które sięgają głęboko pod ziemię i stamtąd czerpią substancje odżywcze. Bylina prawidłowo rośnie i kwitnie na stanowisku częściowo zacienionym. Przy uprawie w pełni słońca roślinę trzeba regularnie i obficie nawadniać. Wszystkie gatunki są wrażliwe na mróz, dlatego w październiku pędy powinno się okrywać 15-centymetrową warstwą torfu lub liści.

Jak sadzić i pielęgnować roślinę? Miejsce pod uprawę byliny powinno być dobrze przekopane i zmieszane z kompostem. Zawilce sadzi się z podzielonych kłączy. Przed umieszczeniem ich w ziemi warto wyznaczyć rzędy co około 40 cm. Byliny rozmieszcza się w szeregu w odstępach co 30 cm dla odmian niskich i 50 cm dla wysokich. Zawilec kwitnie od sierpnia do października. Pielęgnacja polega na systematycznym podlewaniu rośliny, szczególnie w trakcie suszy, i pieleniu podłoża wokół. Przed pierwszymi przymrozkami łodygi okrywa się grubą warstwą liści i torfu. 

Gdzie wykorzystuje się bylinę? Część gatunków dziko rosnących w Polsce znajduje się pod ochroną. Zawilce sadzi się jako rośliny ozdobne w miejscach zacienionych na działkach i w ogrodach. W polskich warunkach klimatycznych rozpowszechniona jest uprawa zawilca japońskiego (Anemone japonica) jako rośliny okrywowej.

Data publikacji: 11.01.2017