Produkty

Zielistka

Łac. Chlorophytum

Zielistka

Zielistka, z łac. Chlorophytum, znany również pod nazwą zielistek, zaliczany jest wg jednych klasyfikacji systematycznych do rodziny szparagowatych i podrodziny agawowatych, a wg innych do liliowatych lub pajęcznicowatych.

Do tego rodzaju należy około 100-150 gatunków, które w większości pochodzą z tropikalnych i subtropikalnych rejonów świata. Naturalnie występują jako zimozielone byliny w Afryce; rzadziej spotyka się je w Azji, Ameryce i Australii. Charakterystyczne dla zielistki są jej trawiaste, długie liście, które często są pasiaste. Mogą mieć kształt równowąski, mieczowaty lub sercowaty. Kwiaty tej rośliny są bardzo małe, zabarwione na biało lub zielono i podobne do lilii. Tworzy ona charakterystyczną, gęstą kępę lancetowatych, łukowato wygiętych liści.

W Polsce te zimozielone byliny mogą być uprawiane na zewnątrz jako jednoroczne rośliny. Są wrażliwe na zimno, dlatego powinny być umiejscowione na słonecznych, ciepłych rabatach. Zielistka nie przetrwa, gdy zrobi się zimniej niż 5°C. Roślina ta jest uznawana za jedną z najmniej wymagających w hodowli domowej. Zielistka, którą popularnie uprawia się w doniczkach to Chloropytum comosum – w Polsce znana jako zielistka Sternberga. Zniesie ona nawet dłuższy okres zaniedbania i może prawidłowo rozwijać się prawie w każdych warunkach. Należy jednak uważać na wystawianie jej na zbyt palące słonce. Zielistka zadowoli się uniwersalnym podłożem dla roślin doniczkowych. Dla wzmocnienia efektów jej rozwoju można ją zraszać i nawozić w okresie wegetacji. Łatwo rozmnaża się poprzez nowo pojawiające się pędy, z których rozwijają się roślinki potomne. Sadzi się je wiosną lub latem.

Zielistkę ceni się za jej ozdobne liście i łatwość uprawy. W sprzyjających warunkach może utworzyć bardzo okazałą kępę, która będzie mierzyła nawet metr szerokości i 60 cm wysokości. Nadaje się do rozmaitych pomieszczeń jako roślina doniczkowa – może być łatwą w utrzymaniu, żywą i urozmaicającą przestrzeń ozdobą korytarzy, urzędów, firm czy klatek schodowych.

Data publikacji: 17.01.2017