Produkty

Żółtnica

Łac. Maclura

Żółtnica

Żółtnica, z łac. Maclura, to rodzaj rośliny, do której zalicza się 12 różnych gatunków z rodziny morwowatych. Pierwotnie, występowała w Azji południowo-wschodniej od Chin i Japonii na południe do Australii. Obecnie można ją spotkać również na wyspach Oceanu Spokojnego, w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Afryce. Oprócz standardowego nazewnictwa, w przypadku żółtnicy stosuje się również zamienne określenia typu np. gorzka pomarańcza lub jabłko Adama.  

Kształtem liście żółtnicy będą zdecydowanie skrętoległe, dwurzędowe, przypominające liście polskiej jabłoni. Ożyłkowanie liści jest pierzaste, a blaszka liściowa całobrzega. Kwiaty żółtnicy zebrane są w kuliste, kłosowe kwiatostany i wyrastają prosto z liści. Pędy maclury są owiane cierniami, które mogą osiągać do 2 cm długości. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj owoc, przybliżony swoim kształtem do pomarańczy lub innych standardowych cytrusów. Ma on jasnopomarańczową barwę. Roślina nadaje się do uprawy w naszych warunkach, ale należy wziąć pod uwagę, że maclura nie jest odporna na mróz. Konieczne będzie zatem zapewnienie jej odpowiednich warunków w okresach spadku temperatury powietrza. Okres kwitnienia żółtnicy przypada na końcówkę maja oraz na czerwiec.

Nieocenioną zaletą żółtnicy jest to, że skutecznie odstrasza komary, a także inne owady. Aby jej woń rozniosła się we wnętrzu domu, wystarczy pozostawić rozgnieciony owoc przez dłuższy okres w pomieszczeniu. Żaden owad nie zbliży się do przestrzeni w której znajdzie się tak pozostawiona żółtnica.

Roślina może mieć również zastosowanie w medycynie ludowej. Wykonuje się z niej rozmaite maści na choroby reumatyczne, bóle stawów, problemy skórne. Powoduje szybsze gojenie się ran.

W ogrodnictwie, sprawdzi się podczas zakładania żywopłotów oraz jako pojedynczy krzew ozdobny. Często sadzi się ją wzdłuż ogrodzeń – ponieważ ze względu na ciernie jest dobrym zabezpieczeniem przed dostaniem się na działkę. Ciekawostką jest fakt, że wszystkie części rośliny zawierają biały sok mleczny.

Data publikacji: 27.02.2017