Baldachimy w ogrodzie

Kiedy w naszym ogrodzie nie mamy wybudowanej altany i chcemy zaprosić do niego gości, uzależnieni jesteśmy od warunków pogodowych, które mogą zniweczyć plany i sprawić, że impreza na wolnym powietrzu przeniesiona zostanie do wnętrza budynku. Aby zapobiec takiemu scenariuszowi wydarzeń, warto zawczasu zaopatrzyć się w baldachim ogrodowy, dzięki któremu zapewnimy naszym gościom udane spotkanie wśród zadbanej zieleni.

Baldachimy w ogrodzie

Baldachim, inaczej nazywany pawilonem, jest rozwiązaniem dla tych wszystkich, którzy planują przyjęcia na łonie natury. Najczęściej miejscem takim jest ogród, jednak nie wszystkie mają wybudowaną altanę, która stanowi miejsce wypoczynku i biesiad w czasie, kiedy przydaje się dach nad głową. Altana, jeśli jej konstrukcja składa się z dachu rozpiętego na drewnianych słupach, często nie jest wyposażona w nieprzewiewne ściany – zwykle stanowią je kratownice, po których wspinają się pnącza. W tym wypadku pawilon góruje nad altaną, jako że jego częścią składową są ściany wykonane z przezroczystej folii połączone z trwałym materiałem. Tym sposobem baldachim przypomina sporej wielkości namiot, który, gdy spełni swoje zadanie, jest zwijany i przechowywany do następnej okazji, kiedy jego użycie okaże się potrzebne.

Jednak namioty, zwłaszcza starego typu, miały wiele wad – jedną z nich był materiał, który uniemożliwiał wymianę powietrza, co w niewielkiej przestrzeni było szczególnie uciążliwe w czasie upałów. Czy duchota grozi gościom zgromadzonym wokół stołu jadalnego w pawilonie? Będzie tak, jeśli nie zadbamy o właściwą wymianę powietrza, a możemy to zrobić za pomocą zrolowania ku górze wszystkich czterech – lub w zależności od dostępnej opcji – dwu ścian. Dzięki temu nie tylko unikniemy dusznej atmosfery, ale i zapewnimy widok na reprezentacyjne fragmenty terenu zielonego. Ściany z kolei przydadzą się nam w czasie opadów deszczu i silnie wiejącego wiatru. I chociaż roślinność nie będzie tak dobrze widoczna przez okna wykonane z folii, baldachim spełni swoje zadanie polegające na zapewnieniu ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Baldachimy w ogrodzie

Aby pawilon okazał się niezawodnym rozwiązaniem służącym nam przez wiele lat, wybierając odpowiedni model, należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które przesądzić mogą o tym, że już po jednym sezonie myśleć będziemy o jego wymianie na nowy. Przede wszystkim zadbajmy o to, co zwykle jest ukryte przed oczyma gości, a co stanowi o stabilności baldachimu – jego konstrukcję. Korzystniejsze finansowo propozycje producentów stawiają na tworzywo sztuczne jako jej materiał. I sprawdzą się one w przestrzeni, która jest – na przykład z racji gęstych krzewów lub obecności drzew – osłonięta przed porywistym wiatrem. Jednak częściej baldachimy rozkładane są na rozległych trawnikach, a w tym przypadku powinniśmy rozważyć, czy nie będzie lepszą opcją nabycie konstrukcji metalowej, na przykład z lekkiego, trwałego i odpornego na rdzę aluminium. Niezbędny w każdym przypadku jest wytrzymały materiał jego pokrycia – powinien być impregnowany i w miarę możliwości odporny na płowienie. To ostatnie jest o tyle ważne, że często dla własnej wygody pawilon pozostawiamy rozłożony przez dłuższy czas.

W zależności od naszych potrzeb możemy zapewnić gościom i sobie trwałą podłogę w pawilonie – tu najlepszą opcją będzie drewno. Pamiętajmy jednak o tym, że jednym z największych udogodnień, jakie zapewnia nam baldachim, jest mobilność – za każdym razem jego konstrukcję możemy zmontować w innym miejscu ogrodu. I aby możliwe było przeniesienie drewnianego podestu stanowiącego jego podłogę, powinien on być wykonany z pasujących do siebie części, łatwych do transportu przez jedną czy dwie osoby.