Zasady zdrowego i bezpiecznego grillowania

Słoneczne i ciepłe dni sprzyjają spotkaniom z rodziną i przyjaciółmi. Często takim okazjom towarzyszy grill, na którym można przyrządzać smaczne posiłki. Aby jednak wspólna impreza przebiegła jak najlepiej, należy zadbać o bezpieczeństwo podczas korzystania z gorącego grilla. Równie istotne są kwestie, które pomogą przygotować nie tylko apetyczne, ale również zdrowe potrawy.

Ryba z grilla

Bezpieczne grillowanie

Zasady bezpieczeństwa w czasie grillowania nie są skomplikowane, jednak warto je sobie odświeżyć przed rozpoczęciem sezonu wiosenno-letniego, aby uniknąć nieszczęśliwych wypadków.

- Przed przystąpieniem do przygotowywania posiłku, upewnijmy się, że nasz grill jest w dobrym stanie – podstawa grilla jest kompletna, nóżki stabilne, a wszystkie elementy odpowiednio skręcone.
- Ustawmy grill na płaskim podłożu, aby uniknąć jego chwiania i wywrócenia. Ważne też jest wybranie odpowiedniego miejsca – powinno być ono oddalone od krzewów, drzew i drewnianych elementów architektury ogrodowej.
- Jeśli chcemy przenieść grilla w inne miejsce, upewnijmy się, że nie jest on ciepły – może się okazać, że inne jego fragmenty będą gorące.
- W pobliżu grilla ustawmy wiadro z wodą – pozwoli łatwiej zapanować nad zbyt mocnym ogniem.
- Przy rozpalonym grillu zawsze powinna znajdować się dorosła osoba – pozostawiony bez dozoru stwarza zagrożenie pożarowe, a także jest niebezpieczny dla dzieci i zwierząt;

Porada eksperta

Zachowajmy także uwagę podczas rozpalania grilla. Na jego podstawę wysypmy tylko tyle węgla, aby zakrył dno. Do rozpalania nie używajmy benzyny, unikajmy też innych łatwopalnych rozpałek. Podpalajmy palenisko za pomocą zapałek lub sprawdzonych zapalniczek.

Grill

Zdrowe smażenie na grillu

Jeśli już zadbaliśmy o bezpieczeństwo nasze i ogrodu, wówczas możemy przejść do zasad dotyczących zdrowego grillowania.

- Odpowiedni wybór produktów będzie miał wpływ na nasze zdrowie. Doskonale sprawdzają się tutaj wszelkie warzywa i ryby, z których wykonamy pyszne potrawy na grilla. Tłuste mięso, choć przez wielu uwielbiane, nie powinno być poddawane obróbce na grillu, przynajmniej nie bezpośrednio na ruszcie. Tłuszcz podczas wytapiania będzie ściekał do paleniska, podsycając żar i powodując powstawanie ognia. Dodatkowo ulegnie on rozkładowi, wytwarzając szkodliwe substancje, które wraz z dymem wrócą do przyrządzanych potraw.
- Produkty przygotowane do grillowania należy przechowywać w odpowiedniej temperaturze przed wrzuceniem na ruszt – surowe produkty, a w szczególności mięso, nie powinno być długo przechowywane w cieple. Warto się więc wyposażyć w lodówki turystyczne lub torby termiczne.
Grill Castorama

- Zadbajmy, aby w palenisku nie powstawał ogień. Grillowane potrawy powinny powstawać nad żarem. Przygotujmy więc butelkę z wodą oraz zakrętkę z dziurką – dzięki temu będziemy mogli łatwo zapanować nad płomieniami.
- Unikajmy podpałek z zawartością nafty – również wytwarzają sporo szkodliwych substancji. Jeśli jednak nie udało nam się inaczej rozpalić grilla, odczekajmy dłuższą chwilę, zanim umieścimy jedzenie na ruszcie.

Dbajmy o ruszt – zaschnięty tłuszcz na kratce poddany obróbce cieplnej wytwarza sporo szkodliwych substancji, w tym rakotwórczych. Każdorazowo po grillowaniu starannie go czyśćmy, a dla bezpieczeństwa możemy dodatkowo korzystać z tacek lub folii aluminiowej. Dzięki temu czyszczenie rusztu będzie łatwiejsze, a potrawy zdrowsze.

Data publikacji: 17.04.2018