Produkty

Piaskownica do ogrodu – jak wybrać?

Piaskownica do ogrodu – jak wybrać?

Piaskownica to dla dzieci ulubione miejsce do zabaw. Bez trudu możemy umieścić ją w naszym ogrodzie. Konstrukcja jest bardzo prosta i niedroga, a zagwarantuje naszym pociechom godziny spędzone na świeżym powietrzu. Jaką piaskownicę wybrać?

piaskownica w ogrodziePiaskownice drewniane czy plastikowe?

- Drewniane – są ekologiczne, wykonane najczęściej z drewna iglastego, np. sosny, świerku czy modrzewia. Aby nasza piaskownica była bezpieczna, drewno musi mieć płaską powierzchnię i być odpowiednio zaimpregnowane. Większość tych konstrukcji posiada odpowiedni atest. Drewniana piaskownica pasuje do stylistyki ogrodu, świetnie łączy się z zielenią, jest naturalna. Trzeba ją jednak regularnie konserwować. Jeśli nie stać nas na taki wydatek, możemy też samodzielnie wykonać drewnianą piaskownicę.

- Plastikowe – ze względu na mnogość kolorów i kształtów przypadną do gustu najmłodszym. Plastikowe piaskownice są tańsze od drewnianych, nie wymagają montażu, są lekkie i z łatwością przeniesiemy je w różne miejsca ogrodu. Nie potrzebują dużej ilości piasku, a do regularnej konserwacji wystarczy mokra ścierka. Jeśli wysypiemy z nich zawartość mogą też służyć za basen w upalne dni.

Modele piaskownic

- Otwarta – to najbardziej znana wersja spotykana na każdym placu zabaw. Jest zwykle kwadratowa lub prostokątna, a jej brzegi służą za siedziska. To odpowiedni model, jeśli nie mamy żadnych czworonogów.

- Zamykana – posiada specjalną pokrywę, która chroni piasek przed zabrudzeniami i pasożytami. Ogranicza też dostęp do niej zwierzętom domowym. Wygląda estetycznie po złożeniu, a nierzadko pokrywa służy też za siedzisko.

- Z daszkiem – daszek chroni dziecko i piasek przed promieniami słonecznymi czy przelotnymi deszczami.

- Z ławeczkami – to funkcjonalny dodatek, który pozwala na zabawę również dorosłym. Ma zwykle większe rozmiary, więc nadaje się do większych ogrodów.

- Ze stolikiem wodnym – to dodatkowa frajda dla maluchów i więcej sprzątania dla dorosłych. Fantastyczna opcja szczególnie w gorące dni.

- O nietypowych kształtach – obok klasycznych kwadratów i prostokątów znajdziemy również okrągłe czy sześciokątne, ale też piaskownice w kształcie żółwia.

- Zestaw z piaskownicą – wersja rozbudowana o inne konstrukcje np. drewniany domek, huśtawkę czy trampolinę.

piaskownica w ogródkuGdzie postawić piaskownicę?

Piaskownicę dobrze jest ustawić w okolicy innych dziecięcych atrakcji, np. trampoliny czy huśtawki. Dobrze jest podzielić nasz ogród na część relaksacyjną, miejsce do sadzenia warzyw i owoców oraz kącik dziecięcy. Pamiętajmy, by ten był jasny, ale też częściowo osłonięty. W ten sposób dzieci nie będą cały czas narażone na działanie promieni słonecznych. Nie stawiajmy ich pod samym drzewem – spadające gałęzie mogą zabrudzić piasek. Unikajmy też sąsiedztwa oczek wodnych oraz niebezpiecznych czy kujących roślin.

Rada eksperta:

Pod piaskownicę dobrze jest położyć specjalną matę z siatki, która uchroni ją przed chwastami. A jeśli posiadamy w domu czworonogi, warto pomyśleć o ogrodzeniu naszego sprzętu.

piaskownica castoramaRozmiar piaskownicy


Im większa piaskownica, tym większa zabawa dla dzieci. Te kilkumetrowe pozwalają na zabawę całej rodzinie. Wymagają one niestety większej ilości piasku, częstszego czyszczenia i zabierają więcej powierzchni ogrodowej. Młodszym dzieciom stanowczo wystarczy piaskownica kwadratowa o ścianach o szerokości 120 cm. Najlepiej, aby była wysoka na co najmniej 20cm. To ograniczy ilość wyrzucanego na zewnątrz piasku. Starszym dzieciom można zapewnić konstrukcję 150cm x 150cm.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Witamy nowego członka rodziny – jak przygotować taras i ogród na dziecko

Witamy nowego członka rodziny – jak przygotować taras i ogród na dziecko
Kiedy nasza rodzina się powiększa, zmienia się również nasze otoczenie. Niektóre części domu musimy przeorganizować, wyremontować, a w p...
Czytaj więcej

Jak przygotować plac zabaw do zimy?

Jak przygotować plac zabaw do zimy?
Plac zabaw stworzony na przydomowej posesji powinien być przede wszystkim bezpieczny. Wpływ ma na to jego wytrzymałość i trwałość. Zależą one zaś od o...
Czytaj więcej

Relaks w ogrodzie

Relaks w ogrodzie
Każdemu z nas należy się chwila wytchnienia. Czas – tylko dla nas samych, podczas którego uporamy się z własnymi myślami i odpoczniemy po ciężki...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Piaskownica do ogrodu – jak wybrać?