Piaskownica do ogrodu – jak wybrać?

Piaskownica to dla dzieci ulubione miejsce do zabaw. Bez trudu możemy umieścić ją w naszym ogrodzie. Konstrukcja jest bardzo prosta i niedroga, a zagwarantuje naszym pociechom godziny spędzone na świeżym powietrzu. Jaką piaskownicę wybrać?

Piaskownice drewniane czy plastikowe?


Drewniane – są ekologiczne, wykonane najczęściej z drewna iglastego, np. sosny, świerku czy modrzewia. Aby nasza piaskownica była bezpieczna, drewno musi mieć płaską powierzchnię i być odpowiednio zaimpregnowane. Większość tych konstrukcji posiada odpowiedni atest. Drewniana piaskownica pasuje do stylistyki ogrodu, świetnie łączy się z zielenią, jest naturalna. Trzeba ją jednak regularnie konserwować. Jeśli nie stać nas na taki wydatek, możemy też samodzielnie wykonać drewnianą piaskownicę.
Plastikowe – ze względu na mnogość kolorów i kształtów przypadną do gustu najmłodszym. Plastikowe piaskownice są tańsze od drewnianych, nie wymagają montażu, są lekkie i z łatwością przeniesiemy je w różne miejsca ogrodu. Nie potrzebują dużej ilości piasku, a do regularnej konserwacji wystarczy mokra ścierka. Jeśli wysypiemy z nich zawartość mogą też służyć za basen w upalne dni.

Piaskownica do ogrodu – jak wybrać?

Modele piaskownic
Otwarta – to najbardziej znana wersja spotykana na każdym placu zabaw. Jest zwykle kwadratowa lub prostokątna, a jej brzegi służą za siedziska. To odpowiedni model, jeśli nie mamy żadnych czworonogów.
Zamykana – posiada specjalną pokrywę, która chroni piasek przed zabrudzeniami i pasożytami. Ogranicza też dostęp do niej zwierzętom domowym. Wygląda estetycznie po złożeniu, a nierzadko pokrywa służy też za siedzisko.
Z daszkiem – daszek chroni dziecko i piasek przed promieniami słonecznymi czy przelotnymi deszczami.
Z ławeczkami – to funkcjonalny dodatek, który pozwala na zabawę również dorosłym. Ma zwykle większe rozmiary, więc nadaje się do większych ogrodów.
Ze stolikiem wodnym – to dodatkowa frajda dla maluchów i więcej sprzątania dla dorosłych. Fantastyczna opcja szczególnie w gorące dni.
O nietypowych kształtach – obok klasycznych kwadratów i prostokątów znajdziemy również okrągłe czy sześciokątne, ale też piaskownice w kształcie żółwia.
Zestaw z piaskownicą – wersja rozbudowana o inne konstrukcje np. drewniany domek, huśtawkę czy trampolinę.

Przeczytaj także: Jak stworzyć strefę rekreacyjną w małym ogrodzie?

Piaskownica do ogrodu – jak wybrać?

Gdzie postawić piaskownicę?

Piaskownicę dobrze jest ustawić w okolicy innych dziecięcych atrakcji, np. trampoliny czy huśtawki. Dobrze jest podzielić nasz ogród na część relaksacyjną, miejsce do sadzenia warzyw i owoców oraz kącik dziecięcy. Pamiętajmy, by ten był jasny, ale też częściowo osłonięty. W ten sposób dzieci nie będą cały czas narażone na działanie promieni słonecznych. Nie stawiajmy ich pod samym drzewem – spadające gałęzie mogą zabrudzić piasek. Unikajmy też sąsiedztwa oczek wodnych oraz niebezpiecznych czy kujących roślin.

Przeczytaj również: Przestrzeń dla całej rodziny – historia Amelii i Tomka

Rada eksperta:

Pod piaskownicę dobrze jest położyć specjalną matę z siatki, która uchroni ją przed chwastami. A jeśli posiadamy w domu czworonogi, warto pomyśleć o ogrodzeniu naszego sprzętu.

Piaskownica do ogrodu – jak wybrać?

Rozmiar piaskownicy

Im większa piaskownica, tym większa zabawa dla dzieci. Te kilkumetrowe pozwalają na zabawę całej rodzinie. Wymagają one niestety większej ilości piasku, częstszego czyszczenia i zabierają więcej powierzchni ogrodowej. Młodszym dzieciom stanowczo wystarczy piaskownica kwadratowa o ścianach o szerokości 120 cm. Najlepiej, aby była wysoka na co najmniej 20cm. To ograniczy ilość wyrzucanego na zewnątrz piasku. Starszym dzieciom można zapewnić konstrukcję 150cm x 150cm.