Produkty

Piaskownica do ogrodu – jak wybrać?

Piaskownica do ogrodu – jak wybrać?

Piaskownica to dla dzieci ulubione miejsce do zabaw. Bez trudu możemy umieścić ją w naszym ogrodzie. Konstrukcja jest bardzo prosta i niedroga, a zagwarantuje naszym pociechom godziny spędzone na świeżym powietrzu. Jaką piaskownicę wybrać?

piaskownica w ogrodziePiaskownice drewniane czy plastikowe?

- Drewniane – są ekologiczne, wykonane najczęściej z drewna iglastego, np. sosny, świerku czy modrzewia. Aby nasza piaskownica była bezpieczna, drewno musi mieć płaską powierzchnię i być odpowiednio zaimpregnowane. Większość tych konstrukcji posiada odpowiedni atest. Drewniana piaskownica pasuje do stylistyki ogrodu, świetnie łączy się z zielenią, jest naturalna. Trzeba ją jednak regularnie konserwować. Jeśli nie stać nas na taki wydatek, możemy też samodzielnie wykonać drewnianą piaskownicę.

- Plastikowe – ze względu na mnogość kolorów i kształtów przypadną do gustu najmłodszym. Plastikowe piaskownice są tańsze od drewnianych, nie wymagają montażu, są lekkie i z łatwością przeniesiemy je w różne miejsca ogrodu. Nie potrzebują dużej ilości piasku, a do regularnej konserwacji wystarczy mokra ścierka. Jeśli wysypiemy z nich zawartość mogą też służyć za basen w upalne dni.

Modele piaskownic

- Otwarta – to najbardziej znana wersja spotykana na każdym placu zabaw. Jest zwykle kwadratowa lub prostokątna, a jej brzegi służą za siedziska. To odpowiedni model, jeśli nie mamy żadnych czworonogów.

- Zamykana – posiada specjalną pokrywę, która chroni piasek przed zabrudzeniami i pasożytami. Ogranicza też dostęp do niej zwierzętom domowym. Wygląda estetycznie po złożeniu, a nierzadko pokrywa służy też za siedzisko.

- Z daszkiem – daszek chroni dziecko i piasek przed promieniami słonecznymi czy przelotnymi deszczami.

- Z ławeczkami – to funkcjonalny dodatek, który pozwala na zabawę również dorosłym. Ma zwykle większe rozmiary, więc nadaje się do większych ogrodów.

- Ze stolikiem wodnym – to dodatkowa frajda dla maluchów i więcej sprzątania dla dorosłych. Fantastyczna opcja szczególnie w gorące dni.

- O nietypowych kształtach – obok klasycznych kwadratów i prostokątów znajdziemy również okrągłe czy sześciokątne, ale też piaskownice w kształcie żółwia.

- Zestaw z piaskownicą – wersja rozbudowana o inne konstrukcje np. drewniany domek, huśtawkę czy trampolinę.

piaskownica w ogródkuGdzie postawić piaskownicę?

Piaskownicę dobrze jest ustawić w okolicy innych dziecięcych atrakcji, np. trampoliny czy huśtawki. Dobrze jest podzielić nasz ogród na część relaksacyjną, miejsce do sadzenia warzyw i owoców oraz kącik dziecięcy. Pamiętajmy, by ten był jasny, ale też częściowo osłonięty. W ten sposób dzieci nie będą cały czas narażone na działanie promieni słonecznych. Nie stawiajmy ich pod samym drzewem – spadające gałęzie mogą zabrudzić piasek. Unikajmy też sąsiedztwa oczek wodnych oraz niebezpiecznych czy kujących roślin.

Rada eksperta:

Pod piaskownicę dobrze jest położyć specjalną matę z siatki, która uchroni ją przed chwastami. A jeśli posiadamy w domu czworonogi, warto pomyśleć o ogrodzeniu naszego sprzętu.

piaskownica castoramaRozmiar piaskownicy


Im większa piaskownica, tym większa zabawa dla dzieci. Te kilkumetrowe pozwalają na zabawę całej rodzinie. Wymagają one niestety większej ilości piasku, częstszego czyszczenia i zabierają więcej powierzchni ogrodowej. Młodszym dzieciom stanowczo wystarczy piaskownica kwadratowa o ścianach o szerokości 120 cm. Najlepiej, aby była wysoka na co najmniej 20cm. To ograniczy ilość wyrzucanego na zewnątrz piasku. Starszym dzieciom można zapewnić konstrukcję 150cm x 150cm.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Witamy nowego członka rodziny – jak przygotować taras i ogród na dziecko

Witamy nowego członka rodziny – jak przygotować taras i ogród na dziecko
Kiedy nasza rodzina się powiększa, zmienia się również nasze otoczenie. Niektóre części domu musimy przeorganizować, wyremontować, a w p...
Czytaj więcej

Jak stworzyć bezpieczny plac zabaw w ogrodzie?

Jak stworzyć bezpieczny plac zabaw w ogrodzie?
Plac zabaw na przydomowym podwórku stwarza doskonałą okazję do zdrowej i udanej zabawy dla dzieci. Aby jednak tak się stało, już na etapie przy...
Czytaj więcej

Aranżacja ogrodu z kącikiem dla dzieci

Aranżacja ogrodu z kącikiem dla dzieci
Ogród jest miejsce relaksu służącym całej rodzinie. Dlatego podczas jego aranżacji warto wygospodarować zakątek przeznaczony dla najmłodszych domownik...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Piaskownica do ogrodu – jak wybrać?