Pawilon, parasol czy altanka – co wybrać do ogrodu?

Podczas aranżowania strefy wypoczynkowej w ogrodzie należy zwrócić uwagę nie tylko na jej wystrój, ale również funkcjonalność. Zastosowanie odpowiedniego zacienienia stworzy idealne warunki do codziennego relaksu, nawet w czasie upałów. Parasol, pawilon czy altanka – który z tych przedmiotów najlepiej spełni nasze oczekiwania?

Parasol – popularny wybór do ogrodów

Parasol jest jednym z najczęściej wybieranych elementów zacieniających. Jego montaż i demontaż nie wiąże się ze skomplikowanymi czynnościami – posiada on podstawę, w której jest umieszczany i w ten sposób stabilizowany. W zależności od wybranego modelu parasola będzie on wyposażony w lżejszą lub cięższą podstawę, dopasowaną do wagi i gabarytów samego parasola. Element ten można zatem dowolnie przestawiać i zapewniać sobie cień w miejscu ogrodu, w którym aktualnie przebywamy. Do wyboru są modele klasyczne oraz z boczną nogą – o ile klasyczne zawsze muszą się znajdować w centralnym miejscu wypoczynku, te drugie można z powodzeniem ustawić przy stole, gdzie będą skutecznie ochraniały wszystkie wypoczywające osoby.

Pawilon, parasol czy altanka – co wybrać do ogrodu?

Uwaga!

Jeśli decydujemy się na parasol klasyczny, pamiętajmy, aby dobrać do niego także odpowiedni stół – w centralnej części dachu powinien mieć on przygotowany otwór, w który możliwe będzie włożenie parasola. Dzięki temu będziemy mogli również takim modelem osłonić całą naszą strefę wypoczynkową. Jeśli posiadamy natomiast stół bez otworu, możemy spróbować go samodzielnie wykonać.

Zobacz także: Wybieramy parasol do restauracyjnego patia

Pawilon – lekka konstrukcja zacieniająca

Pawilony ogrodowe zyskały na popularności przede wszystkim przez wzgląd na szeroki wybór dostępnych rozmiarów. Od niewielkich, kwadratowych nieprzekraczających wymiarów 2 x 2 m, aż do dużo większych konstrukcji, których jedna ściana może mieć nawet 10 m. W przypadku modeli ogrodowych stosowane są jednak częściej małe pawilony nadające się do samodzielnego składania i rozkładania – choć niektóre z nich posiadają szkielet umożliwiający automatyczne rozkładanie.

Najczęściej konstrukcje pawilonów wykonane są z metalowych rurek, które obleka się tkaniną. Często jednak pawilony są zbyt wątłe, aby mogły stać na zewnątrz niezależnie od warunków atmosferycznych, dlatego zaleca się ich składanie, gdy nie są używane. Może stać się to męczące, szczególnie w czasie lata, kiedy spędzamy większość wolnego czasu na świeżym powietrzu, w związku z czym kupując pawilon ogrodowy, powinniśmy rozejrzeć się za solidniejszymi konstrukcjami. Warto jednak zwrócić uwagę, że w przypadku pawilonów często można dokupić również ściany boczne, które będą doskonałym zabezpieczeniem przed wiatrem.

Dowiedz się: Jak stworzyć bezpieczny plac zabaw w ogrodzie?

Pawilon, parasol czy altanka – co wybrać do ogrodu?

Altanka – dopełnienie stylowego ogrodu

Altanka niezaprzeczalnie posiada wiele zalet – stanowi doskonałą dekorację ogrodu, a jednocześnie pełni funkcję praktyczną, pozwalając na komfortowy wypoczynek na świeżym powietrzu. Solidny dach konstrukcji zapewnia ochronę nie tylko przed słońcem, ale także przed deszczem, więc dzięki niej można korzystać z ogrodu również w ciepłe, choć deszczowe dni. Do minusów takiego rozwiązania możemy zaliczyć wysoką cenę, ograniczoną przestrzeń, a także konieczność konserwacji altanki.

Wybór odpowiedniego zadaszenia do naszego ogrodu zależy od wielu czynników. Naszą decyzję powinny determinować dostępny budżet, wielkość ogródka, ale przede wszystkim indywidualne potrzeby do odpoczynku w ogrodzie – wówczas z pewnością wykończymy strefę wypoczynku zgodnie z oczekiwaniami.