Jaki wybrać stół do ogrodu

Ważna rola stołu nie ogranicza się wyłącznie do pomieszczeń domowych. Wiosną i latem przy drewnianym lub innym stole zasiadamy także w ogrodzie. Jaki mebel wybrać, by móc się cieszyć nie tylko z jego funkcjonalności, ale również estetycznego wykończenia? Postaramy się odpowiedzieć na to w niniejszym artykule.

Jaki wybrać stół do ogrodu

Stół – jako mebel ogrodowy pełni na naszej działce bardzo istotną funkcję. To przy nim zasiadamy podczas rodzinnego grillowania lub okolicznościowych imprez. Latem służy nam również do spożywania posiłków na świeżym powietrzu – śniadań oraz pysznych, popołudniowych obiadów. Nic dziwnego, że podczas jego wyboru skupiamy się przede wszystkim na tym, by był dosyć sporych rozmiarów i mógł posłużyć nam przez długi czas. Spośród najczęściej uwzględnianych produktów ogrodowych prym wiedzie stół drewniany, nie oznacza to jednak, że klasyczne stoły wykonane z tworzywa sztucznego przestały mieć dla nas znaczenie. Stoły rattanowe, plastikowe czy też wiklinowe możemy spotkać na okazałych tarasach lub w okolicy miejsca do grillowania. Jaki stół wybrać dla siebie?

Uwaga!

Jeśli lubimy spędzać czas przy ogrodowym stole i serwujemy na nim rozmaite dania, to należy zwrócić uwagę na jego wysokość. Standardowe 74 – 76 cm pozwoli dorosłym osobom na wygodne spożywanie posiłków. Pamiętajmy również o możliwościach rozłożenia stołu – dobrze, jeśli będzie go można dopasowywać szerokością blatu do okazyjnych spotkań.

Stół drewniany – za i przeciw

Meble wykonane z naturalnego drewna mają od zawsze jedną istotną zaletę – są trwałe i piękne oraz pasują do każdego rodzaju ogrodów. Harmonię, jaką tego rodzaju materiał tworzy z roślinnością, nie zmieni żaden inny mebel, ale… Meble ogrodowe wykonane z naturalnego drewna trzeba będzie co jakiś czas odświeżać i impregnować, by utrzymać piękny kolor i fakturę.

Przeczytaj także: Dekoracje ogrodowe z recyklingu

Jaki wybrać stół do ogrodu

Stół z drewna można umieścić w dowolnym miejscu ogrodu, ale warto pamiętać o zabezpieczeniu jego podstawy. Najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie tego stołu na płytkach betonowych lub kostce, aniżeli na wilgotnej trawie lub glebie. Drewno narażone na wilgoć znacznie szybciej niszczeje – np. staje się kruche. Taka stabilizacja stołu pozwoli również wygodniej z niego korzystać, niż w wypadku nierównej powierzchni trawnika.

Które drewno będzie najlepsze?

Spośród różnorodnych gatunków drewna odpowiedniego do wykończenia mebli ogrodowych warto wskazać chociażby na gatunki egzotyczne. Są dużo bardziej wytrzymałe na czynniki nie tylko atmosferyczne, ale również biologiczne. Charakteryzują się również większą tolerancją na działanie zróżnicowanych poziomów temperatur. Dobrym przykładem drewna egzotycznego, odpornego na wiele szkodliwych czynników będzie chociażby coraz częściej znany teak, który posiada piękny, miodowy kolor. W obszarze krajowych gatunków drewna na uwagę zasługuje dąb czy orzech. Sporadycznie możemy także spotkać aranżacje ogrodowe z zastosowaniem drewna świerkowego, czy też sosnowego.

A może stół z drewna i metalu lub szkła?

Jeśli obawiamy się, że drewno nie jest w stanie przetrwać trudnych warunków ogrodowych, możemy pokusić się o wybór stołu z: drewnianym blatem, ale metalowymi nogami. Chromowane nogi, sprawiają, że stół jest również lżejszy, a jego wytrzymałość na wilgoć jest nieporównywalnie wyższa.

Choć szklane wykończenie stołu, przyjęło się kojarzyć raczej z meblami przeznaczonymi do domowych wnętrz, to i w ogrodzie mogą odnaleźć swoje zastosowanie. Szklany blat stołu z drewnianym dołem to ciekawe rozwiązanie dla tarasów wykończonych nowocześnie i z klasą. Szklany blat wprowadzi do ogrodu powiew świeżości i subtelności, a także ładnie skomponuje się z drewnianymi krzesłami, płóciennymi obiciami mebli czy też białymi dekoracjami.

Czy wiesz, że...

Drewno jako materiał budulcowy stołu nie powinno zawierać śladów żerowania owadów, pęknięć i innych wad fabrycznych. Jeśli chcemy zakupić mocny mebel, zwracajmy uwagę na stan techniczny konstrukcji oraz na pochodzenie drewna. Egzotyczne gatunki – teak, bangkirai, merbau będą dużo wytrzymalsze od tych powstałych z drewna krajowego.

Jaki wybrać stół do ogrodu

Meble z tworzywa sztucznego – stół lekki

Meble wykonane z plastiku mają wiele zalet, ale przede wszystkim są jedną z najtańszych opcji, a ich waga umożliwia łatwe przemieszczanie mebla w różnorodne miejsca w ogrodzie.

Atutem tego rodzaju rozwiązań jest również dość obszerna gama kolorystyczna. Możemy wybrać meble białe, żółte, ale w zasadzie nie ma tutaj żadnego ograniczenia.

W przypadku tego rodzaju materiału do rozważenia pozostaje jedynie jakość względem zastosowania. Na meble z tworzywa trzeba dużo bardziej uważać. Na blat lekkiego plastikowego stołu, warto położyć ceramiczną podkładkę lub inny cięższy materiał, który nie pozwoli na przesuwanie się mebla.

Tworzywo sztuczne zastosowane do produkcji stołów ogrodowych sprawia, że meble nie płowieją oraz nie pękają – pod warunkiem, że dodaje się do niego żywice.

W tej kategorii produktów można wyróżnić również plecionkę technorattanową, która jest bardzo trwała, a doskonale imituje prawdziwy rattan, znacznie jednak droższy i mniej odporny na zjawiska atmosferyczne.

Rattan – coś więcej niż standardowa wiklina

Tego rodzaju materiał na pewno zyska popularność na tarasach urządzonych w stylu prowansalskim lub klasycznym. Sprawdzi się też pod zadaszeniem. Stoły z rattanu nie powinny być bowiem wystawiane na deszcz i inne działanie wilgoci.

Meble rattanowe mogą być pokryte lakierem lub pozostać surowe. Najwyżej oceniane są meble rattanowe wykonane z włókien bananowca lub bambusa.

Jaki wybrać stół do ogrodu

Do nowoczesnego ogrodu – meble z aluminium

Takie meble będą ciekawie wyglądały w ogrodach wystylizowanych na nowoczesne. Będą ładnie harmonizowały ze współczesną architekturą. Pamiętajmy, aluminium jest bardzo odporne na uleganie korozji. Mebli wykonanych z takich materiałów nie trzeba zatem dodatkowo impregnować.

Stoły żeliwne i stalowe

Meble z tego materiału na pewno sprawdzą się podczas aranżacji terenów willowych oraz dworków. Będą upiększały również ogrody romantyczne, gdzie najczęściej dobieramy meble o nieco surowym wykończeniu. Meble tego typu warto pomalować powłoką antykorozyjną, stosując metodę proszkową.

Czy kształt ma znaczenie?

Oczywiście, że tak. Przynamniej ze względów estetycznych. Stół zakończony delikatnym owalem można połączyć z kanciasto wykończonymi krzesłami. Obszerny stół o owalnym kształcie będzie ciekawie wyglądał na tarasie, ale nie dosuniemy go do ściany. W tym aspekcie, stół kwadratowy nie ma sobie równych.

Na mniejszym powierzchniowo balkonie, możemy zastosować niewielki stół składany np. w kwadracie. Dość dobrze sprawdzi się tutaj również stolik na kółkach, który będziemy mogli przesunąć w dowolne miejsce, a na wypadek nagłej zmiany pogody także schować.

Stół owalny ma jeszcze jedną zaletę – nie posiada niebezpiecznych kantów, którymi nasze dzieci mogłyby sobie zrobić krzywdę. Okrągły stół sprzyja również nawiązaniu relacji ze znajomymi, którzy przy wspomnianym stole zasiądą.

Z której strony domu jest usytuowany taras?

Jeśli taras jest usytuowany od strony południowej lub zachodniej to powinniśmy uwzględnić dość mocne nasłonecznienie tej strefy ogrodu. W tym przypadku stół będzie mocno się nagrzewał, a co za tym idzie, lepiej zrezygnować wówczas z wyboru stołu metalowego.

Aby w tak mocno nasłonecznionym ogrodzie stworzyć przyjemną strefę do wypoczynku, możemy zadbać o zacienienie takiego miejsca drewnianym daszkiem lub przenośnym namiotem. Słuszną rolę odgrodzenia tarasu od słońca, spełni także markiza.

Jaki wybrać stół do ogrodu

Stół, a styl ogrodowy

Mebel ogrodowy jako jeden z elementów wyposażenia działki, powinien także ładnie komponować się z dominującą stylistyką. Stół z tworzywa sztucznego stworzy spójną kompozycję z ogrodami wiejskimi, podobnie zresztą jak meble żeliwne. Stoły ze szklanym blatem lub z technorattanu to dobry pomysł do ogrodów nowoczesnych. Drewno wkomponuje się w dowolnie zaaranżowaną działkę.

Praktycznie o konserwacji stołów ogrodowych

Nieważne, czy nasz stół jest drewniany, czy wykonany z tworzywa sztucznego lub innego materiału. Trzeba go odczyścić przynajmniej raz w sezonie. To pozwoli utrzymać go w niezmienionym wyglądzie. Drewno należy oczywiście także impregnować; wystarczy, że przeznaczony do tego preparat nałożymy na mebel dokładnie tak, jak farbę. Uwaga jednak na drewno lakierowane – jego nie impregnujemy.

W zakresie pielęgnacji stołów drewnianych możemy także przeprowadzić zabieg olejowania. W tym przypadku nie musimy czekać aż kolejne warstwy przeschną. Olejowanie będzie szczególnie odpowiednie dla mebli wykonanych z drewna egzotycznego.

Stół ogrodowy nie musi być wykonany wyłącznie ze standardowych materiałów. Do jego stworzenia z powodzeniem można posłużyć się betonem, ceramiką, marmurem lub innym tworzywem. Ważne, aby wpasował się nie tylko w gusta właścicieli domu, ale również swoją funkcjonalnością pozwalał na miłe spędzenie czasu wolnego na świeżym powietrzu.