Bonie gwarancją efektownej elewacji

W czasach, kiedy estetyka jest coraz istotniejsza, sztukaterię na elewacjach naszych domów widać coraz częściej. Choć tak zwane bonie ozdobne znajdują się na ścianach naszych domów już od dziesiątków lat, obecnie mamy do czynienia z zupełnie innym ich wyglądem.

Bonie gwarancją efektownej elewacji

Dzięki coraz to nowszym wzorom i rozwiązaniom producentów, zdobienie zewnętrznych ścian elewacji nigdy nie było jeszcze tak proste i przyjemne. Bonie, czyli efektowna sztukateria elewacyjna, stają się coraz modniejsze, a domowi majsterkowicze coraz częściej decydują się zdobić nimi swoje domy.

Bonie – czym właściwie są?

Bonie to nic innego jak specjalnie wyprofilowane płyty ozdobne, które zostają umieszczane w różnych konfiguracjach na narożnikach tynku. Ich krawędzie są zazwyczaj proste, profilowane, wypukłe lub rustykalne, co daje ciekawe efekty. To świetny pomysł na urozmaicenie wizualne powierzchni dużych ścian i elewacji, ozdobienie okien czy balkonów. W miarę potrzeb mogą one także zakryć ewentualne nierówności na ścianach, bądź chronić je przed uszkodzeniami. Zakup odpowiedniej boni, która będzie pasować do naszego budynku, nie powinna być problemem.

Projekt

Jeszcze przed zakupem i zamontowaniem boni warto przemyśleć, jak wspomniana ozdoba powinna prezentować się na naszym budynku. Jest to bardzo ważne już na wczesnym etapie pracy, tak by późniejsze efekty sprostały naszym oczekiwaniom, a całość prezentowała się korzystnie. Odpowiedni projekt można stworzyć samemu, za pomocą specjalnych programów komputerowych bądź zlecić specjalistom, którzy zajmą się całą sprawą kompleksowo. Po wykonaniu projektu przyjdzie czas na podjęcie decyzji, jaki rodzaj boni wykorzystamy na naszej elewacji.

Bonie gwarancją efektownej elewacji

Jakie bonie

Bonie w elewacji można wykonać w dwojaki sposób – tradycyjnie lub poprzez wycinanie. Pierwszy sposób polega na naklejaniu pasków styropianu na elewację, zostawiając pomiędzy nimi wąskie szczeliny, o szerokości około 3-5 cm. Zaraz po tym styropian pokrywa się specjalnym klejem, naciąga siatkę zbrojącą i tynkuje. W przypadku wycinania za pomocą specjalnego narzędzia, bonie tworzy się bezpośrednio w istniejącej warstwie styropianu, do których przykleja się plastikowe listwy. Na te nakłada się klej, montuje siatkę zbrojącą i tynkuje. Można je następnie pomalować według własnego uznania. Co ciekawe, tworzenie boni przez wycinanie uważa się za metodę dużo trwalszą i wytrzymalszą.

A może pseudoboniowanie?

Ciekawą ozdobę można wykonać także poprzez pewien trik. W tym przypadku tak zwane pseudobonie uzyskuje się poprzez zamontowanie na ścianie na przemian taśmy malarskiej, nałożenie tynku i późniejsze ściągniecie taśmy. Tak powstały wzór z daleka tworzy na ścianie identyczny efekt, jak zamontowana, oryginalna ozdoba.

Bonie zdobią elewację budynków już od dawna. Sposoby ich wykonania przez lata zmieniły się znacznie, niezmienny za to jest fakt, że są niezwykle efektowne i korzystnie wpływają na wygląd elewacji. Jeśli w obliczu naszego domu brakuje wyraźnego akcentu, może to odpowiedni czas, by zdecydować się właśnie na takie rozwiązanie?