Oryginalne pomysły na dekoracje DIY ze styropianu

Styropian to materiał niedrogi oraz łatwy i szybki w obróbce. Można z niego wykonać szereg ozdób do mieszkania – zarówno do aranżacji stałej, jak i dekoracji świątecznych. Ozdoby typu DIY będą zgodne z naszym gustem i idealnie dopasowane do stylu aranżacji.

Oryginalne pomysły na dekoracje DIY ze styropianu

Litery ze styropianu do sypialni i salonu

Jedną z najefektowniejszych i od lat cieszących się niesłabnącą popularnością dekoracji ze styropianu są duże przestrzenne litery. Ozdobę tę można zakupić gotową – dostępna jest w wariantach drewnianych, tekturowych i plastikowych – albo wykonać samodzielnie. To drugie rozwiązanie jest lepsze, ponieważ litery ze styropianu stanowiące autorskie rękodzieło są tak duże i grube, jak chcemy, a także odznaczają się dokładnie takim kolorem, jakiego potrzebujemy.

Zobacz także: Jak łatwo naprawić stłuczone narożniki

Litery ze styropianu możemy pomalować farbą lub okleić papierem czy materiałem. To od nas i naszej fantazji zależy, czy stworzymy cały napis, czy w aranżacji przewidzieliśmy jedynie pojedyncze litery, np. odpowiadające naszym inicjałom. Ponadto ozdoby można dekorować dodatkowymi elementami, przyczepiając je w prosty i szybki sposób – poprzez wbicie w styropian.

Z uwagi na grubość litery ze styropianu możemy postawić na komodzie bądź stole. Dzięki lekkości powiesimy je również na ścianie. Pięknie wyglądają w towarzystwie ramek ze zdjęciami oraz kwiatów.

Czy wiesz, że...?

Istnieje sprytny sposób na szybkie i łatwe cięcie styropianu. Wystarczy wymienić grot lutownicy na cienki drut, a następnie rozgrzać urządzenie. Przygotowane w ten sposób formy mają estetyczniejsze i gładsze brzegi od form wyciętych tradycyjnym ostrzem, np. nożem tapicerskim.

Oryginalne pomysły na dekoracje DIY ze styropianu

Ozdoby okolicznościowe: bombki ze styropianu i jajka ze styropianu

Poza dekoracjami stałymi w naszych domach mogą zagościć ozdoby sezonowe, np. świąteczne. Jajka wielkanocne ze styropianu, podobnie jak bombki, to produkty trwałe i mocne. Są lekkie, więc jeśli spadną na ziemię, nie zniszczą się. W kartonie nie ulegną uszkodzeniu, obijając się o inne ozdoby świąteczne.

Bombki ze styropianu możemy okleić wełną lub muliną, kolorowym papierem, tkaniną. Jajka ze styropianu udekorujemy brokatem bądź cekinami oraz wykończymy wstążkami. Z uwagi na miękkość styropianu elementy zarówno przykleimy, jak i przytwierdzimy poprzez wbicie.

Obrazy ze styropianu – pojedyncze dekoracje, dyptyki i tryptyki

Styropian w dekoracji wnętrz służy nie tylko do wykonywania lamperii. Schludnie przygotowana dekoracja ze styropianu z powodzeniem zastąpi tradycyjny obraz. W tym wypadku należy wziąć prostokąt dopasowany rozmiarem do miejsca, w którym chcemy go powiesić. Można skorzystać z dużych bloków, które zostały po ostatnim remoncie, np. styropianu do izolacji podłóg i fundamentów. W ten sposób stworzymy albo pojedyncze obrazy, albo obrazy wieloczęściowe: dyptyki, tryptyki, pentaptyki itd.

Do przygotowania obrazu ze styropianu potrzebny jest materiał, który stanie się wzorem. Świetnie nadają się do tego papiery do pakowania prezentów, dostępne w wielu wariantach kolorowych i z rozmaitymi motywami. Papier wystarczy owinąć dookoła prostokąta ze styropianu, przykleić bądź przytwierdzić do powierzchni od spodu, i gotowe!

Oryginalne pomysły na dekoracje DIY ze styropianu

Stojaczki ze styropianu

Styropian jest lekki, ale stabilny. Wbijane w niego proste przedmioty utrzymują się w pionie przez długi czas. Z tego powodu styropian często służy jako stojaczek dla innych dekoracji, których dolną część stanowi drucik, patyczek itp.

Podstawka nie gra głównej roli w dekoracji, ale jest ważna. By nie zakłóciła estetyki aranżacji, warto ozdobić ją w ten sam sposób, w jaki ozdabia się pisanki ze styropianu czy styropianowe litery. Można ją pomalować, a można okleić lub wbić w nią kolorowe wykałaczki z sercami, pinezki, szpilki.