Tynki mozaikowe

Tynki mozaikowe to trwałe i estetyczne rozwiązanie do wnętrz i na elewacje. Idealne do miejsc narażonych na wilgoć i uszkodzenia, oferują bogatą paletę barw i ciekawy efekt wizualny. Świetnie sprawdzą się w korytarzach, łazienkach czy przy kominkach, łącząc funkcjonalność z dekoracyjnością.

Tynki mozaikowe

Spis treści:

Rodzaje tynków mozaikowych i ich zastosowanie w zależności od wytrzymałości

Mozaika to połączone żywicą epoksydową wielobarwne bądź jednobarwne mikrokulki z kruszywa kwarcowego.

W tańszych wersjach tynków barwa kruszywa powstaje poprzez obtaczanie w pigmentach organicznych. Są one słabsze i mniej odporne. Droższe tynki mozaikowe zrobione są z barwionego ogniowo kruszywa kwarcowego. Różnią się one głównie wytrzymałością. Droższe tynki z powodzeniem można stosować na zewnątrz budynków. Idealne są również do wnętrza w miejscach stale narażonych na wilgoć. Analogicznie, tańsze jego wersje najlepiej stosować w miejscach, gdzie będą one mniej narażone na wilgoć, bądź kontakt z wodą będzie sporadyczny.

Kolorystyka tynków mozaikowych jest bardzo różnorodna

Połączenie w niej wielu małych różnobarwnych elementów daje zaskakujący efekt. Producenci oferują całą paletę barw jednokolorowych i ogromną paletę powstałą z połączenia różnych kolorów. Połączenie mozaiki złożonej z odcieni o ton wyższych i niższych może dawać naprawdę niesamowity efekt. Połączenie zaś wielu różnych kolorów potęguje wrażenie przestrzenności i świeżości, nawet w niewielkich pomieszczeniach.

Tynk mozaikowy idealnie nadaje się na zewnątrz budynków

Ze względu na cenę, nie stosuje się ich na całe ściany. Warto więc użyć go do zabezpieczenia miejsc, które szczególnie narażone są na zabrudzenia i uszkodzenia. Można nim pokryć np. cokół fundamentu, rezygnując z cegły klinkierowej. Mozaika jest też świetnym dodatkiem, który tworzy ostateczny wygląd elewacji, nadając jej niebanalny wygląd.

Przeczytaj także: Elewacja z betonu – nie tylko w odcieniach szarości

Tynki mozaikowe

Tynki mozaikowe bardzo dobrze sprawdzają się także we wnętrzach

 Ze względu na ich wytrzymałość, często stosuje się je w holu bądź korytarzu. Takie rozwiązanie zabezpiecza ścianę przed uszkodzeniami mechanicznymi i zabrudzeniami. Tynk mozaikowy można swobodnie wyczyścić przy użyciu ścierki i detergentu, nie niszcząc przy tym jego struktury. Idealnie nadaje się on jako element wykończeniowy także w salonie czy łazience. Śmiało możemy go użyć w miejscach, gdzie nie zamierzamy zastosować kafelek. Tynk mozaikowy świetnie sprawdzi się także jako efektowne i trwałe wykończenie ścian, np. w pobliżu kominka.

Sprawdź także: Tynki, które obudzą w Tobie artystę

Data aktualizacji: 21.08.2024