Remont elewacji krok po kroku

Remont elewacji naszego domu zwykle przeprowadzamy tylko wtedy, gdy jest to rzeczywiście konieczne. Kiedy na ścianie pojawiają się np. mocno widoczne spękania, plamy czy odpryski. Tymczasem, aby nasz dom prezentował się dobrze, remont ścian zewnętrznych powinniśmy przeprowadzać nawet co kilka lat.

elewacja

Ściany zewnętrzne są wyjątkowo mocno narażone na zniszczenia. Na ich powierzchni mogą w mniejszym lub większym stopniu gromadzić się przecież zanieczyszczenia (w zależności od tego, jak blisko ulicy jest posadowiony nasz dom). Mogą też osadzać się glony, mchy, porosty – szczególnie od strony północnej. Wreszcie, ścian zewnętrznych nie uchronimy także przed kurzem oraz innymi osadami.

Część z tych zanieczyszczeń możemy usunąć szybko, przy pomocy preparatów chemicznych lub strumienia wody i detergentu. Niekiedy jednak konieczne będzie przeprowadzenie większego remontu: malowania, ocieplenia.

Malowanie elewacji – kilka wskazówek

Przy tego rodzaju pracach istotną, jeśli nie najważniejszą, rolę będzie odgrywał wybór farby. Zdecydujmy się na taką, której skład oraz właściwości będą zapewniały elewacji odporność na zabrudzenia, oraz maksymalną trwałość koloru.

Ponadto zaleca się, aby farby do pokrywania elewacji charakteryzowały się również wysokim stopniem paroprzepuszczalności – przede wszystkim w przypadku murów, na które został nałożony tynk na ociepleniu z wełny mineralnej. W tej sytuacji najlepsze będą farby silikatowe lub inne, specjalne, dedykowane do obiektów zabytkowych.

Niektórzy zalecają także farby mineralne. Pamiętajmy jednak, że nie są one tak trwałe jak np. farby silikatowe.

Do nakładania farby wybierzmy pędzelwałek lub bardziej precyzyjny aparat natryskowy. Unikajmy malowania w bardzo słoneczne dni, kiedy pada oraz przy silnych wiatrach.

Tynkowanie – kiedy wykonujemy?

To już bardziej czasochłonny etap renowacji ścian zewnętrznych. Przeprowadzamy go najczęściej wtedy, gdy ocieplamy budynek. Podczas tynkowania naprawiamy uszkodzenia muru – jeśli takowe są – oraz inne błędy wykonawcze.

Podczas uzupełniania zniszczonych fragmentów muru pamiętajmy, żeby dobierać w tym celu odpowiednią zaprawę murarską – najlepiej taką, która będzie zbliżona do starego muru.

elewacja

Metodą renowacji budynku połączoną z ocieplaniem jest BSO, czyli bezspoinowy system ociepleń. Tym sposobem można ocieplać każdy dom murowany.

Pierwszym etapem tejże renowacji jest odpylenie ścian oraz skucie luźnych fragmentów. Płyty styropianowe mocujemy do muru na placki kleju, wykonując przy tym dodatkowe, mechaniczne mocowanie z użyciem kołków.

Na tak przymocowane płyty styropianowe nakłada się następnie zaprawę klejową, a przy narożnikach okiennych wstawia się kątowniki.

Kiedy całość jest już utwardzona, nakładamy preparat gruntujący, dzięki któremu tynk cienkowarstwowy będzie miał dobrą przyczepność.

Jaki kolor elewacji?

Pamiętajmy, że dom powinien harmonizować z otoczeniem. Barwa elewacji musi być dostosowana do stopnia nasłonecznienia budynku – zbyt ciemna będzie bowiem absorbować promienie słoneczne, tym samym budynek będzie się przegrzewać. Do elewacji bardzo często zaleca się jasne kolory – różne odcienie pasteli. Są bezpieczne i prezentują się naprawdę schludnie.

Pamiętajmy, by wybierać kolor farby, oglądając ją w świetle dziennym i na większej powierzchni niż umożliwia to wzornik.