icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Strona główna

Strzałka w prawo

Izolacja

Strzałka w prawo

Izolacja cieplna

Strzałka w prawo

Styropian

Strzałka w prawo

Styropian fasadowy

Strzałka w prawo

Styropian fasadowy

Styropian fasadowy to popularne rozwiązanie stosowane w budownictwie do izolacji termicznej fasad budynków. Wyróżnia się szeroką gamę rodzajów styropianu fasadowego, różniących się między innymi grubością, strukturą powierzchni czy kolorystyką.

Filtry

Styropian fasadowy

Styropian fasadowy to popularne rozwiązanie stosowane w budownictwie do izolacji termicznej fasad budynków. Wyróżnia się szeroką gamę rodzajów styropianu fasadowego, różniących się między innymi grubością, strukturą powierzchni czy kolorystyką.

21 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Styropian

Wyświetlanie 21 z 21 produktów

Styropian – podstawowy materiał budowlany

Budowa domu to bardzo duże przedsięwzięcie. Tutaj liczy się fachowa wiedza i jakość materiałów. Każdy z elementów wpływa na trwałość konstrukcji. Jednym z najważniejszych jest styropian elewacyjny. Od bardzo dawna uznawany jest za bardzo dobry materiał izolacyjny. Jest stosowany nie tylko na fasadzie domu, ale również na podłodze.

Sam styropian fasadowy lub każdy inny to przede wszystkim polistyren ekspandowany. Tworzywo powstaje podczas spieniania granulek, które mają czynnik spieniający, zwany poroforem. Do powstawania granulatu przyczynia się przede wszystkim zjawisko ogrzewania parą wodną. Ciekawostką jest fakt, że sam styropian to aż około 98% powietrza. Resztę stanowi sam polistyren.

Jeśli chcesz korzystać ze standardowego styropianu ciętego z bloku, to ważne jest jego sezonowanie. Cały ten proces polega przede wszystkim na pozbyciu się pary wodnej. Potrzebny do tego czas to 8 tygodni, więc warto wziąć to pod uwagę, jeśli planujesz zakup materiałów budowlanych. Inaczej wygląda praca ze styropianem ciętym automatem. Ten nie wymaga dodatkowych czynności, jest gotowy do użycia od razu po zakupie.

Styropian elewacyjny lub stosowany na podłogi jest dostępny w różnych wersjach. Szczególnie ważne w budownictwie są płyty wodoodporne. Te mają specjalnie opracowaną strukturę, która nie nasiąka wodą. Popularny jest sprężysty styropian 10. Ten wariant wyróżnia się nacięciami, dzięki którym pracuje w lepszy sposób. Elastyczny styropian podłogowy 5 cm to kolejny nowoczesny wariant. Szczególnie nadaje się do izolacji akustycznej.

Styropian fasadowy 20 cm może być również laminowany. Dodatkowa warstwa zabezpieczająca wykonywana jest z geowłókniny, papy lub płyty g-k. Na rynku materiałów budowlanych znajdują się także dwie pozycje – ryflowane i perforowane. Pierwszy wymieniony styropian elewacyjny ma specyficzne rowki, a drugi wyżłobienia w postaci dziurek.

W tej kategorii znajdziesz szereg różnych produktów. Różnią się one nie tylko grubością, ale i właściwościami. Potrzebujesz ocieplenia i izolacji do wielu miejsc w domu? Sklep Castorama to nie tylko szeroka oferta producentów. W naszym sklepu zakupisz przede wszystkim styropian 4 cm – ale oferujemy także o wiele grubsze.

Dlaczego należy stosować styropian?

Dom w naszej strefie klimatycznej powinien być przystosowany do trudnych warunków pogodowych. Przez znaczną część roku istnieje konieczność korzystania z ogrzewania. Dlatego istotne jest dopracowanie konstrukcji budowli w taki sposób, by strata ciepła z jego wnętrza była minimalna. Ocieplenie domu styropianem jest zatem standardem. Właściwa izolacja sprawi, że podczas ogrzewania temperatura w pomieszczeniach będzie utrzymywana przez długi czas.

Brak ocieplenia elewacji wiąże się z tym, że mury domu wychładzają się znacznie szybciej. Poza tym trudniej jest ogrzać dużą powierzchnię. To z kolei prowadzi do zwiększenia kosztów za zużycie paliwa opałowego. Z pewnością dopracowanie konstrukcji domu jest lepszą kalkulacją niż późniejsze wydatki na ewentualne ocieplenie. Nie warto zatem oszczędzać na tego typu produktach.

Na tym jednak nie koniec korzyści wynikających z zastosowania styropianu. Tutaj warto zacząć od prostego montażu. Układanie płyt na fundamencie, elewacji lub podłodze nie jest niczym skomplikowanym. Oczywiście istnieją nierówne powierzchnie, ale tu z pomocą przychodzą elastyczne konstrukcje oraz możliwość docięcia produkty na wymiar. Dzięki temu szybko uzyskasz odpowiedni kształt i umieścisz go w każdym miejscu. Do mocowania styropianu potrzebne Ci będą specjalne preparaty. Do takich należą kleje lub zaprawy.

Styropian grafitowy lub klasyczny ma niski współczynnik przenikania ciepła. W praktyce oznacza to, że jest doskonałym izolatorem. Różnica w budynku nieocieplonym i ocieplonym jest bardzo duża, nawet pod względem finansowym. Dodatkowo styropian wpływa na akustykę domu. Zwłaszcza ten umieszczony na elewacji i dachu. To praktyczna bariera, która zatrzyma nawet głośne hałasy z otoczenia.

Szeroki wybór to kolejna z zalet tego produktu. Do dyspozycji masz styropian 20 cm, ale w razie konieczności nabędziesz także styropian 5 cm. Dzięki temu precyzyjnie dopasujesz produkt do izolowanej powierzchni. Atutem jest uniwersalne zastosowanie. Oczywiście znajdziesz materiały izolacyjne, które ze względu na właściwości pasują do konkretnego podłoża. Niemniej większość z nich może być stosowana do różnych zadań – do ocieplenia dachu, elewacji, tarasów lub podłóg.

Korzystna cena to kolejna istotna zaleta styropianu. W całościowym budżecie przeznaczonym na budowę domu to właśnie ocieplenie jest jedną z ważniejszych (i droższych) pozycji. Styropian to ekonomiczny sposób na skuteczną izolację budynku, która zachowa swoje właściwości przez wiele długich lat.

Styropian to materiał bardzo lekki. W jednym opakowaniu zazwyczaj znajduje się kilka sztuk, które i tak nie ważą zbyt wiele. Dzięki temu transport materiału jest bardzo wygodny i łatwy. Bloczki styropianu bez problemu zmieszczą się w dużej ilości w aucie dostawczym. Do tego materiał nie wymaga specjalnych warunków do przechowywania. Ważne, by było w miarę sucho.

Styropian sprawi, że Twój dom będzie energooszczędny. Nawet jeśli kupiłeś dom, który nie ma ocieplenia, to możesz je wykonać na elewacji w każdej chwili. Na pewno odczujesz komfort podczas kolejnego sezonu grzewczego. Tego typu materiał izolacyjny jest powszechnie stosowany na budynkach wielokondygnacyjnych i użytkowych.

Styropian – wybierz odpowiedni rodzaj

Jeśli jesteś na etapie budowy domu, to jednym z zakupów na pewno będzie odpowiedni styropian. Przy wyborze tego produktu warto odłożyć na bok wszelkie aspekty wizualne – liczą się właściwości. Na co zwrócić uwagę i jak odczytywać oznaczenia widniejące na opakowaniu? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które rozjaśnią Ci zastosowanie danego wariantu produktu.

W ofercie sklepu znajdziesz styropian grafitowy 15 i biały. Kolor to nie tylko dekoracja, ale przede wszystkim parametry techniczne. Pierwszy wymieniony rodzaj jest określany jako lepszy izolator. Przy zastosowaniu cieńszych płyt grafitowych możesz uzyskać równie funkcjonalne ocieplenie, co przy użyciu grubszego białego styropianu. Takie rozwiązanie z powodzeniem wpisuje się w nowoczesne i energooszczędne budownictwo.

Na każdym opakowaniu lub w karcie specyfikacyjnej znajdziesz szereg oznaczeń, które na pierwszy rzut oka niewiele wyjaśniają. Styropian EPS 100 to wariant, który nadaje się do izolacji podłóg. Produkt musi być odporny na ściskanie. Im wyższy jest parametr, tym twardszy jest styropian podłogowy. Optymalnym wyborem jest styropian 12 cm grafitowy z lambdą 030 lub biały 15 cm z lambdą 036. Możesz wykorzystać je z powodzeniem na posadzki z ogrzewaniem podłogowym.

Jaki styropian na elewację? Ważnym parametrem będzie tutaj również lambda, ale musi być ona jak najniższa. W oznaczeniach znajdziesz również symbole EPS i XPS. Pierwszy z nich oznacza styropian ekspandowany, a drugi – ekstrudowany. BS to nic innego jak wytrzymałość na zginanie. Fachowcy zwracają również uwagę na wytrzymałość na rozciąganie (TR), a także na odkształcenie podczas ściskania i wpływ temperatury (DLT).

Każdy budynek znajduje się w określonych warunkach. Ekspozycja na nasłonecznienie, warunki gruntowe oraz technika budowy – wszystkie te czynniki wpływają na trwałość konstrukcji i wymagają zastosowania odpowiednich materiałów. W sklepie Castorama znajdziesz wiele różnych styropianów. To także popularne białe płyty o grubości nawet 20 cm oraz innowacyjne cienkie grafitowe (które mają „tylko” 12 cm grubości).