icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Oświetlenie warsztatowe – top 5 rodzajów dla każdego majsterkowicza

Zadbaj o swój komfort i stwórz sobie pracownię godną prawdziwego majsterkowicza. Z tego poradnika dowiesz się, jaka lampa do warsztatu najlepiej sprawdzi się u Ciebie.

Oświetlenie warsztatowe – rodzaje i zastosowanie

Nieważne, czy majsterkowanie jest Twoją pasją od najmłodszych lat, czy też dopiero z wiekiem zapragnąłeś go spróbować. Zarówno amator, jak i profesjonalista zasługuje na bezpieczne oraz wygodne miejsce do działania. Odpowiednie oświetlenie warsztatowe, np. kanału, blatu i innych powierzchni, na których pracujesz, znacznie ułatwi Ci precyzyjne wykonanie czynności. Co więcej, zminimalizuje ryzyko doznania uszczerbku na zdrowiu. To ważne również ze względu na zasady bezpieczeństwa i higieny pracy.

W swojej pracowni możesz zastosować różnego rodzaju lampy warsztatowe. Zanim przyjrzymy się charakterystyce poszczególnych typów, warto przypomnieć sobie podstawowe parametry oświetlenia. Dzięki tej wiedzy łatwiej Ci będzie ocenić, jakie lampy do warsztatu najlepiej odpowiadają na Twoje potrzeby.

Pierwsza rzecz, na którą powinieneś zwrócić uwagę, gdy wybierasz oświetlenie warsztatowe, to barwa światła, nazywana także jego temperaturą. Skala barwowa jest dość szeroka – od łagodnego blasku świecy, aż po ostre światło błyskawicy. W pewnym uproszczeniu można założyć, że z barwą ciepłą mamy do czynienia przy świetle o złotej łunie, zaś z zimną – gdy promień ma biały lub błękitny blask.

Temperatura barwowa jest istotna ze względu na rodzaj pomieszczenia oraz charakter wykonywanych czynności. Światło ciepłe jest zbliżone do naturalnego i najlepiej imituje promienie słońca, dlatego nie zmęczy Twoich oczu. Zastosowanie tego rodzaju żarówek jest szczególnie istotne w warsztatach, które nie posiadają otworów okiennych. To dobre rozwiązanie również wtedy, gdy lubisz majsterkować po zmroku. Z kolei zimna barwa światła poprawia koncentrację i pozwala skupić wzrok. Dzięki takiemu oświetleniu warsztatu bez trudu dostrzeżesz detale, nad którymi pracujesz z wyjątkową uwagą. Wybierz ten typ żarówek do czynności wymagających od Ciebie precyzji.

Zadbaj również o to, jaka lampa warsztatowa znajdzie się w pomieszczeniu. Zwróć szczególną uwagę na jej odpowiednią moc i liczbę lumenów. Wraz ze wzrostem tych wartości światło staje się coraz bardziej intensywne i jest zdolne do obsłużenia większej powierzchni. Zwróć uwagę również na napięcie. Ten parametr jest pośrednio związany z jasnością światła. Lampy do warsztatu o niskim napięciu są zwykle złożone z niewielkiej ilości diod LED. Modele z wyższym napięciem zapewniają mocniejsze oświetlenie i są zasilane przez energię elektryczną – z gniazdka lub akumulatora.

Lampy warsztatowe wykonane są z trwałego tworzywa, jednak zwróć uwagę na dodatkowe wzmocnienia i części ochronne. Należy do nich na przykład tak zwany koszyk lub kratka – czyli osłona na żarówkę, która zapobiega uszkodzeniom mechanicznym w wyniku upadku.

Przeczytaj także: Rodzaje żarówek i ich zastosowanie

oswietlenie-warsztatoweoswietlenie-warsztatoweoswietlenie-warsztatoweoswietlenie-warsztatowe

Lampa warsztatowa przewodowa – przy jakich pracach się sprawdzi?

Przewodowa lampa do warsztatu to jeden z tradycyjnych elementów wyposażenia. Coraz częściej napotkasz modele mobilne, uzależnione tylko od dostępu do prądu. Lampy są wyposażone w specjalny uchwyt – zwykle w postaci haczyka lub pętelki – dzięki któremu możesz łatwo zawiesić je w dowolnym miejscu. Najpopularniejsza długość kabla to 5 metrów – zazwyczaj tyle wystarcza, by swobodnie operować lampą w pracowni o średnich wymiarach.

Lampa warsztatowa przewodowa dobrze sprawdzi się przy pracach wszelkiego rodzaju, które wymagają oświetlenia większej powierzchni. Intensywne, a jednocześnie rozproszone światło zapewni Ci odpowiednie warunki do pracy na przykład na dużym blacie. Dodatkowo możesz w każdej chwili przenieść lampę w inne miejsce w promieniu pięciu metrów, by towarzyszyła Ci podczas wykonywania innych czynności, takich jak poszukiwanie narzędzi lub części.

Lampy warsztatowe LED – kiedy warto je stosować?

Oświetlenie warsztatowe typu LED jest coraz szerzej stosowane w różnego typu lampach zamiast tradycyjnych żarówek i świetlówek. Do jego licznych zalet należy energooszczędność i szeroki wybór barwy świecenia (w niektórych modelach możesz samodzielnie dostosowywać temperaturę barwy podczas pracy).

Lampa warsztatowa LED może przyjąć najróżniejsze kształty i formy – dzięki temu znajduje szerokie zastosowanie podczas wykonywania czynności każdego rodzaju. Sprawdzi się nie tylko w roli lampki czołowej, ale także jako oświetlenie kanału w warsztacie.

Co więcej, to właśnie lampy LED są w stanie zaoferować Ci strumień o najwyższej wartości lumenów, która może wynieść nawet około tysiąca. Żywotność żarówki liczy nawet kilkanaście tysięcy godzin, a w tym czasie oświetlenie warsztatowe będzie działać bezawaryjnie.

Przeczytaj również: Jak wybrać oświetlenie czołowe do warsztatu?

Lampa warsztatowa z ładowarką – praktyczne rozwiązanie do pracy na zewnątrz

Lampa wyposażona w ładowarkę to doskonały zakup, jeżeli zdarza Ci się pracować poza stacjonarnym warsztatem. Nieważne, czy majsterkujesz na podwórku, czy naprawiasz usterkę w piwnicy – tego rodzaju oświetlenie warsztatowe doskonale sprawdzi się w terenie.

Funkcjonalność lampy z ładowarką opiera się na długim czasie świecenia, który może wynieść nawet kilkanaście godzin. W tym czasie z pewnością rozprawisz się ze swoim zadaniem. Dodatkowym elementem usprawniającym jej działanie jest praktyczny haczyk, dzięki któremu zawiesisz źródło światła w dogodnym miejscu. Zasięg strumienia wynosi od kilkunastu do około dwudziestu metrów. Własnoręczna regulacja promienia pozwoli Ci nie tylko wyznaczyć granice oświetlanej powierzchni – mniejszy obszar przełoży się także na dłuższe działanie lampy po jednym ładowaniu.

Lampka magnetyczna – dobre oświetlenie warsztatowe przy drobnych pracach

Jeśli zastanawiasz się, czym oświetlić warsztat w trudno dostępnych miejscach lub obszarach, które wymagają dodatkowego doświetlenia – sprawdź lampki magnetyczne. Te niewielkie źródła światła mają wiele zalet. Takiego zakupu nie odczuje Twój budżet domowy – lampka kosztuje zaledwie kilkanaście złotych.

Mała lampka jest bardzo użyteczna przy codziennym majsterkowaniu. Zapewni Ci łagodne, rozproszone światło w zasięgu nawet kilkudziesięciu metrów. Bez trudu zamontujesz ją tam, gdzie akurat jest Ci potrzebna. Magnes umożliwia Ci przyczepienie źródła światła do metalowej powierzchni, zaś haczyk – zawieszenie w dowolnym miejscu.

Nie musisz martwić się o dostęp do prądu. Lampka magnetyczna jest zasilana przez paluszki, zwykle w rozmiarze AA lub AAA. Tego rodzaju baterie albo akumulatorki są powszechnie dostępne i stosowane w wielu innych akcesoriach oraz zabawkach, dlatego z pewnością w razie potrzeby znajdziesz w domu zapasowe opakowanie.

oswietlenie-warsztatoweoswietlenie-warsztatoweoswietlenie-warsztatoweoswietlenie-warsztatowe

Halogenowe lampy do warsztatu – wysoka jakość oświetlenia

Jaka lampa do warsztatu sprawdzi się tam, gdzie potrzebne jest wierne odzwierciedlenie kolorów? Wysoki współczynnik oddawania barw (CRI) to parametr, który zagwarantuje Ci białe światło – możliwie najbardziej zbliżone do naturalnego oświetlenia w ciągu dnia. Większość żarówek wyprodukowanych w technologii LED osiąga 80 CRI, co daje w miarę realistyczny i satysfakcjonujący efekt. Jeżeli jednak Twoja praca wymaga precyzyjnego określenia koloru i profesjonalnego podejścia do barw, koniecznie zastosuj halogen, którego CRI wynosi 100.

Lampy halogenowe to źródła światła o wysokiej jakości, które wymagają zachowania pewnych zasad. Jeżeli zdecydujesz się na oświetlenie warsztatowe halogenowe, pamiętaj, że bańka nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur. Zachowaj szczególną ostrożność w czasie, gdy lampa halogenowa pracuje lub stygnie – najlepiej utrzymaj odpowiednią odległość. Zwróć uwagę również na to, by podczas montażu żarówki nie pozostawić na niej śladów po palcach. Właściwie stosowany halogen zagwarantuje Ci wykonywanie pracy w doskonałych warunkach oświetleniowych.

Oświetlenie warsztatowe – podsumowanie artykułu

Jeśli urządzasz lub remontujesz swój warsztat, koniecznie zadbaj o odpowiednie oświetlenie. Dzięki niemu praca będzie o wiele sprawniejsza, ale i bezpieczniejsza – dobrze dobrane światło nie będzie męczyć oczu oraz pozwoli Ci dostrzec wszystkie detale.

Jeśli szukasz najwyższej jakości lamp, zajrzyj do Castoramy. W naszym sklepie oferujemy oświetlenie, które doskonale sprawdzi się podczas majsterkowania czy prac w garażu. Zapraszamy zarówno do zakupów internetowych, jak i odwiedzenia naszych salonów stacjonarnych, gdzie doświadczeni eksperci pomogą Ci wybrać dopasowane do Twoich potrzeb oświetlenie warsztatowe.

Data publikacji: 19.02.2019