Produkty

Wszystko o lampach szperaczach

Wszystko o lampach szperaczach

Wbrew pozorom szperaczy nie spotkamy jedynie na amerykańskich filmach, gdzie spełniają swą podstawową rolę i przymocowane są do terenowych wozów. Lampy te mają szerokie zastosowanie i wykorzystywane są nie tylko przez zawodowe służby, ale i zwykłych obywateli. Co powinniśmy wiedzieć o szperaczach?

szperaczPodstawowe zastosowanie lamp-szperaczy

Szperacze mają przede wszystkim zastosowanie w służbach ratownictwa i ochrony ludzkości, wojsku, policji lądowej i wodnej czy służbie granicznej. Lampy te są częściowo ruchome, dlatego można je swobodnie skierować w określoną stronę.

Mocuje się je na różnorakich pojazdach – mogą to być samochody, ale i łodzie czy śmigłowce. W odróżnieniu od innych, zwykłych reflektorów, które na stałe są zamocowane z przodu maski, mają za zadanie oświetlać inną przestrzeń niż ta na froncie. Szperacze kieruje się na boki, aby oświetlić pobocze, a także „szuka” w ciemności danych obiektów. Czasami mogą to być ludzie, którzy zaginęli czy uciekinierzy. Wykorzystuje je straż pożarna, GOPR, policja i wojsko.

Czy wiesz, że…?

Zasięg szperacza może przekraczać nawet 1500 metrów. Strumień świetlny takiej lampy osiąga kilka tysięcy lumenów. Światło szperacza jest tak mocne, że skutecznie oślepia, dlatego wykorzystywane są również w celu zaskoczenia potencjalnego przeciwnika czy zbiega. Takie oświetlenie może efektywnie obezwładnić człowieka nawet na kilkadziesiąt sekund. Po angielsku szperacz to searchlight, co w wolnym tłumaczeniu oznacza światło do szukania.

szperacz reflektorSzperacze do gospodarstwa domowego?

Oprócz zastosowań specjalistycznych, szperacze mogą również przydawać się hobbystom, a także osobom prowadzącym gospodarstwa domowe. Lampy te często możemy spotkać u właścicieli samochodów terenowych, którzy jeżdżą po bezdrożach również nocą.

Szperacze występują również pod postacią specjalnych latarek elektrycznych, które możemy swobodnie przenosić. Mogą zatem przydać się podczas wszelakich wędrówek nocnych, na biwakach czy w obozach harcerskich. Tak silna latarka niewątpliwie przyda się także w miejscach znacznie oddalonych od miast czy wsi – w górskich schroniskach, leśniczówkach, a także gospodarstwach rolnych i domowych. Szperacz przydaje się nie tylko do odpowiedniego oświetlenia dużych partii otoczenia, ale daje również poczucie bezpieczeństwa. W gospodarstwie rolnym będzie nieoceniony w trakcie nocnych czy wczesnoporannych oraz zimowych obchodów.

SZPERACZ LED DIALL PLASTIKOWY 190 LM ŁADOWARKAOświetlenie warsztatowe i robocze a szperacze

Niekiedy pracownicy magazynów, warsztatów czy też osoby wykonujące prace na terenach dużych firm cenią sobie szperacze w formie latarek jako oświetlenie, przydające się w czasie pracy oraz w sytuacjach awaryjnych. Wszędzie tam, gdzie dostęp do elektryczności jest odcięty, taka lampa pozwoli nam zyskać komfort i poczucie bezpieczeństwa oraz stworzyć warunki odpowiednie do poruszania się czy pracy. Szperacze doskonale sprawdzą się w jaskiniach, kanałach i piwnicach. Szeroka i długa smuga jasnego światła pozwala zobaczyć większość detali. Szperacze są także obowiązkowym wyposażeniem pracowników ochrony w różnych budynkach i na sporych terenach – parkingach, hotelach czy biurowcach.

Większość szperaczy działa na baterie lub akumulator, który możemy ładować.

Data publikacji: 04.10.2017
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak wybrać latarkę typu szperacz?

Jak wybrać latarkę typu szperacz?
Latarka wykorzystywana do poszukiwań i prac w trudnych warunkach musi być mocna i niezawodna, a także dawać nieprzerwany i skoncentrowany strumień świ...
Czytaj więcej

Jak poradzić sobie bez prądu?

Jak poradzić sobie bez prądu?
Stałe zasilanie energią elektryczną zdaje się rzeczą tak naturalną, że zdarza się nam zapominać, iż zależy tylko od pewności połączeń. Jak udowodniły ...
Czytaj więcej

Jak wybrać latarkę?

Jak wybrać latarkę?
Wybór latarki wydaje się być prostą decyzją. Jednak patrząc na ilość dostępnych modeli na półkach sklepowych, zaczynamy się zastanawiać, czym się różn...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Wszystko o lampach szperaczach