Wszystko o lampach szperaczach

Wbrew pozorom szperaczy nie spotkamy jedynie na amerykańskich filmach, gdzie spełniają swą podstawową rolę i przymocowane są do terenowych wozów. Lampy te mają szerokie zastosowanie i wykorzystywane są nie tylko przez zawodowe służby, ale i zwykłych obywateli. Co powinniśmy wiedzieć o szperaczach?

Wszystko o lampach szperaczach

Spis treści:

Podstawowe zastosowanie lamp-szperaczy

Szperacze mają przede wszystkim zastosowanie w służbach ratownictwa i ochrony ludzkości, wojsku, policji lądowej i wodnej czy służbie granicznej. Lampy te są częściowo ruchome, dlatego można je swobodnie skierować w określoną stronę.

Mocuje się je na różnorakich pojazdach – mogą to być samochody, ale i łodzie czy śmigłowce. W odróżnieniu od innych, zwykłych reflektorów, które na stałe są zamocowane z przodu maski, mają za zadanie oświetlać inną przestrzeń niż ta na froncie. Szperacze kieruje się na boki, aby oświetlić pobocze, a także „szuka” w ciemności danych obiektów. Czasami mogą to być ludzie, którzy zaginęli czy uciekinierzy. Wykorzystuje je straż pożarna, GOPR, policja i wojsko.

Przeczytaj także: Oświetlenie warsztatowe – top 5 rodzajów dla każdego majsterkowicza

Czy wiesz, że…?

Zasięg szperacza może przekraczać nawet 1500 metrów. Strumień świetlny takiej lampy osiąga kilka tysięcy lumenów. Światło szperacza jest tak mocne, że skutecznie oślepia, dlatego wykorzystywane są również w celu zaskoczenia potencjalnego przeciwnika czy zbiega. Takie oświetlenie może efektywnie obezwładnić człowieka nawet na kilkadziesiąt sekund. Po angielsku szperacz to searchlight, co w wolnym tłumaczeniu oznacza światło do szukania.

Wszystko o lampach szperaczach

Szperacze do gospodarstwa domowego?

Oprócz zastosowań specjalistycznych, szperacze mogą również przydawać się hobbystom, a także osobom prowadzącym gospodarstwa domowe. Lampy te często możemy spotkać u właścicieli samochodów terenowych, którzy jeżdżą po bezdrożach również nocą.

Zobacz też: Czym się kierować przy wyborze ładowarki do akumulatorków?

Szperacze występują również pod postacią specjalnych latarek elektrycznych, które możemy swobodnie przenosić. Mogą zatem przydać się podczas wszelakich wędrówek nocnych, na biwakach czy w obozach harcerskich. Tak silna latarka niewątpliwie przyda się także w miejscach znacznie oddalonych od miast czy wsi – w górskich schroniskach, leśniczówkach, a także gospodarstwach rolnych i domowych. Szperacz przydaje się nie tylko do odpowiedniego oświetlenia dużych partii otoczenia, ale daje również poczucie bezpieczeństwa. W gospodarstwie rolnym będzie nieoceniony w trakcie nocnych czy wczesnoporannych oraz zimowych obchodów.

Wszystko o lampach szperaczach

Oświetlenie warsztatowe i robocze a szperacze

Niekiedy pracownicy magazynów, warsztatów czy też osoby wykonujące prace na terenach dużych firm cenią sobie szperacze w formie latarek jako oświetlenie, przydające się w czasie pracy oraz w sytuacjach awaryjnych. Wszędzie tam, gdzie dostęp do elektryczności jest odcięty, taka lampa pozwoli nam zyskać komfort i poczucie bezpieczeństwa oraz stworzyć warunki odpowiednie do poruszania się czy pracy. Szperacze doskonale sprawdzą się w jaskiniach, kanałach i piwnicach. Szeroka i długa smuga jasnego światła pozwala zobaczyć większość detali. Szperacze są także obowiązkowym wyposażeniem pracowników ochrony w różnych budynkach i na sporych terenach – parkingach, hotelach czy biurowcach.

Większość szperaczy działa na baterie lub akumulator, który możemy ładować.

Data aktualizacji: 30.06.2024