Oświetlenie do garażu – jakie wybrać?

Garaż jest miejscem, w którym ważne jest nie tylko oświetlenie centralne, ale również punktowe, zwłaszcza jeśli pomieszczenie to służy za domowy warsztat. Ponieważ przestrzeń ta najczęściej odcięta jest od światła naturalnego, a wymaga efektywnego doświetlenia miejsc trudno dostępnych, wykorzystujemy w nim różne rodzaje opraw i lamp. Jakie oświetlenie do garażu wybrać? Oto sposoby na ułatwienie sobie prac wykonywanych w garażu i przydomowym warsztacie jednocześnie.

Oświetlenie do garażu w wersji podstawowej

Jeśli garaż służy nam jedynie do bezpiecznego zaparkowania samochodu i jest usytuowany pod budynkiem lub graniczy z nim jedną ścianą, oświetlenie takiego pomieszczenia jest nieskomplikowane i składa się na nie pojedyncze źródło światła uruchamiane czujnikiem ruchu (np. lampy LED do garażu). Dzięki ich zastosowaniu zapewnimy sobie wygodę w czasie wieczornych powrotów do domu i nie będziemy zmuszeni do błądzenia w ciemności w poszukiwaniu włącznika światła centralnego. Czujka ruchu spowoduje również, że nasze pojawienie się w garażu, na przykład w celu przeniesienia zakupów z bagażnika do wnętrza domu, nie będzie wymagało każdorazowego włączania i wyłączania światła.

Przeczytaj także nasz artykuł: Co warto wiedzieć o lampach warsztatowych?

oswietlenie-w-garazuoswietlenie-w-garazuoswietlenie-w-garazuoswietlenie-w-garazu

Jak oświetlić blat roboczy w garażu-warsztacie?

Uruchamiane czujnikiem ruchu oświetlenie centralne będzie przydatne, ale niewystarczające w pomieszczeniu, które wyposażone jest w blat roboczy służący obróbce różnych materiałów. Tu warto zastosować oświetlenie punktowe, które da nam sposobność wykonywania prac wymagających precyzji. Ponownie dobrze sprawdzą się tu lampy do garażu LED.

Co ważne, typowe ukierunkowanie snopu światła na niewielką przestrzeń, skutkować będzie powstawaniem wyraźnego cienia, a jego obecność również jest niepożądana. Wyjściem w tej sytuacji jest zastosowanie opraw jarzeniowych.

Ponieważ świetlówki są bardzo czułe na uszkodzenie, wymagają w garażu, szczególnie w miejscach towarzyszących pracy z różnymi urządzeniami mechanicznymi, umieszczenia w oprawach w całości pokrywających te źródła światła. Zabezpieczenia te będą stanowić jednocześnie barierę ochronną przed pyłem i kurzem powstającymi na przykład podczas cięcia różnych materiałów na blacie roboczym.

Świetlówki liniowe są źródłami światła, które szczególnie trwale zadomowiły się w pomieszczeniach garażowych i warsztatowych. Jeśli wyposażone zostaną w zapłonnik elektroniczny, unikniemy charakterystycznego mrugania towarzyszącego ich uruchomieniu. Na suficie garażu możemy zamocować podtynkową, poczwórną oprawę rastrową, co da nam równomierne oświetlenie całej powierzchni garażu, ale spowoduje z kolei powstanie dużej ilości miejsc zacienionych. Lepszym rozwiązaniem będzie rozmieszczenie opraw podwójnych wzdłuż sufitu i dodatkowych na ścianach. Te ostatnie mogą być uruchamiane osobnymi włącznikami i wykorzystywane wtedy, kiedy potrzebna jest nam większa dawka światła.

Przeczytaj także: Oświetlenie warsztatowe – top 5 rodzajów dla każdego majsterkowicza

Uwaga!

Używanie światła pochodzącego ze świetlówek jest niewskazane w warsztatach wyposażonych w elektronarzędzia z wirującymi elementami, ponieważ wraz z użyciem prądu sieciowego o częstotliwości 50 Hz może wystąpić efekt stroboskopowy, w wyniku którego obracające się ostrze sprawia wrażenie nieruchomego lub poruszającego się z niską prędkością!

Jak oświetlić miejsca trudno dostępne w garażu?

Nawet jeśli wyposażymy garaż w oprawy ze świetlówkami liniowymi, równomiernie rozmieszczone na ścianach i suficie, podniesienie maski samochodu sprawi, że komponenty umieszczone pod nią okryje cień. Możemy temu zaradzić albo przez założenie na głowę latarki czołowej, albo przez zastosowanie dodatkowego, bocznego i punktowego oświetlenia.

Charakterystycznie dla pierwszego rozwiązania jest to, że snop światła podąża w kierunkach wyznaczanych przez nasz wzrok. Ma to tę zaletę, że oświetlamy każdy obszar, na który akurat pada nasz wzrok (na przykład w czasie poszukiwania właściwego w danej chwili narzędzia czy przyrządu), jednak zaciemnione pozostają te rejony, na które nie patrzymy wprost. Do ich stałego wydobywania z ciemności konieczne będzie zastosowanie oświetlenia przenośnego. Będzie ono niezbędne również w takiej sytuacji, kiedy naprawiamy część umiejscowioną z boku naszego samochodu. Aby odpowiednio wyposażyć w światło tę przestrzeń roboczą, posłużymy się lampą warsztatową lub naświetlaczem LED zamocowanym na przeznaczonym do tego celu statywie, na przykład na trójnogu:

  • lampa warsztatowa – jej konstrukcja umożliwia natychmiastowe przymocowanie, na przykład za pomocą magnesu lub specjalnej zawieszki, a także chroni zastosowane wewnątrz źródła światła. Ograniczeniem narzędzia tego typu jest długość przewodu zasilającego lub konieczność dbania o jakość baterii, o ile lampa nie ma w sobie ogniwa akumulatorowego. Jej zalety doceni każdy kierowca, który zmuszony był dokonywać w trasie naprawy usterki;

  • naświetlacz, który zawieszany jest na specjalnym statywie, gwarantującym stabilność, a teleskopowa konstrukcja precyzyjne kierunkowanie strumienia światła. Naświetlacz w obudowie o stopniu zabezpieczenia IP 65 przystosowany jest do pracy również w warunkach zewnętrznych. Stosowana jako źródło światła żarówka halogenowa zastępowana jest przez diody LED, które mają różne temperatury barwowe, a ich eksploatacja jest dłuższa i bardziej ekonomiczna.

Porada eksperta:

Użycie takich źródeł światła będzie niezbędne również wewnątrz kanału garażowego. Chociaż konstrukcja tego typu najczęściej wyposażona jest w oświetlenie rozmieszczone wzdłuż jego ścian, może ono okazać się niewystarczające, a miejsce naprawy – zacienione. W celu jego doświetlenia przydatne będzie użycie lampy warsztatowej lub naświetlacza o niewielkiej mocy zasilanych z gniazda sieciowego umiejscowionego na ścianie garażu lub wewnątrz kanału.

Oświetlenie do garażu. O co jeszcze warto zadbać?

Wymieniona powyżej właściwość diod LED, czyli zróżnicowanie temperatury barwowej, jest niezwykle istotna, kiedy w garażu dokonujemy napraw lakierniczych. Do tego celu potrzebne będzie wytworzenie takich warunków świetlnych, które w najwyższym możliwym stopniu będą zbliżone do oświetlenia naturalnego. Osiągniemy je przez zastosowanie diod LED o temperaturze barwowej od 4000 Kelwinów wzwyż, czyli nieprzydatne okażą się te o barwie określanej jako ciepła biała, której poświata przypomina oświetlenie emitowane przez standardowe żarówki z żółtym odcieniem.

Czy wiesz, że…?

Równie skuteczne w odwzorowywaniu barw są świetlówki metalohalogenkowe stosowane w specjalistycznych warsztatach lakierniczych i na wystawach sklepów odzieżowych, na których ważne jest ukazanie rzeczywistych kolorów niezależnie od pory dnia i nocy.

Wyposażając garaż w kompletne, sprawdzone w każdych warunkach oświetlenie, nie możemy zapomnieć o bramie garażowej po jej zewnętrznej stronie. Umieszczenie w jej pobliżu lampy uruchamianej czujnikiem ruchu pomoże nam bezpiecznie zaparkować w garażu szczególnie w czasie jesiennym i zimowym, kiedy wyjazdom i powrotom do domu zarówno rano, jak i wieczorem towarzyszą niesprzyjające warunki oświetleniowe.

Jakie funkcje spełnia garaż i dlaczego tak ważne jest odpowiednie oświetlenie do garażu?

Garaż jest pomieszczeniem służącym do przechowywania samochodu lub innego pojazdu mechanicznego, jednak w praktyce spełnia również inne funkcje. Nie tylko chroni dwuślady przed kradzieżą i ich karoserię przed zmiennymi warunkami pogodowymi, ale jest miejscem składowania maszyn ogrodniczych w czasie sezonu zimowego, a latem – akcesoriów wtedy niewykorzystywanych, na przykład opon zimowych czy odśnieżarki. Często, to tutaj właśnie, usytuowany jest domowy warsztat, w którym oddajemy się ulubionemu hobby, a obecność samochodu skłania do dokonywania w nim doraźnych napraw. Mieści w sobie elektronarzędzia używane do majsterkowania i remontowania mieszkalnych części budynku, jak również stanowi magazyn dla sprzętów poddawanych domowemu recyklingowi – ich części służyć mogą do usprawniania działania innych maszyn.

Przeczytaj także: Jak wyposażyć garaż?

Obecność dużej liczby urządzeń, preparatów i akcesoriów na tak niewielkiej przestrzeni wymaga – po pierwsze – ich sukcesywnego porządkowania, tak aby zachować możliwość ich natychmiastowego zlokalizowania w razie nagłej awarii, a po drugie – zapewnienia takich warunków oświetleniowych, które zagwarantują nam bezpieczne poruszanie się. Temu ostatniemu wystarczyłaby zwykła żarówka w oprawce umieszczonej pod sufitem, jednak aby efektywnie oświetlić cały garaż, należy się nieco bardziej wysilić. Dlaczego?

Prace warsztatowe, jakie w nim prowadzimy, wymagają precyzyjnego, skutecznego oświetlenia przestrzeni roboczej. Jeśli dodatkowo zaplanujemy dokonanie korekty powłoki lakierniczej na uszkodzonej powierzchni karoserii, światło nie dość, że powinno być intensywne i w miarę możliwości nie rzucać cienia, to jego barwa jak najbardziej zbliżona do naturalnego. A tego ostatniego w garażu najczęściej nie ma wcale, ponieważ w budynkach jednorodzinnych umiejscowiony jest często pod poziomem gruntu, a w zabudowie szeregowej stosowane są niewielkie otwory okienne wypełnione nieprzeziernymi taflami szkła albo luksferami. Osobny punkt światła to oświetlenie garażu na zewnątrz, np. lampa nad garaż bądź tuż nad bramą do niego prowadzącą, oraz kanał, w którym wykonywane są naprawy pod karoserią.

Zapewnienie odpowiedniej ilości światła w garażu ma z kolei tę zaletę, że nie musimy przykładać dbałości o jego estetyczne wykonanie w stopniu takim, jak w pokojach mieszkalnych – w pomieszczeniu tym liczy się efektywność – poprowadzone na powierzchni ścian obwody instalacji elektrycznej nikogo nie rażą, podobnie jak oprawy oświetleniowe umieszczone w metalowych osłonach zabezpieczających przed uszkodzeniami mechanicznymi.

oswietlenie-w-garazuoswietlenie-w-garazuoswietlenie-w-garazuoswietlenie-w-garazu

Oświetlenie do garażu – podsumowanie

Nowoczesne oświetlenie garażu to kwestia wygody – odpowiednie światło sprawi, że korzystanie z tego pomieszczenia będzie łatwiejsze oraz usprawni majsterkowanie. Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób oświetlić garaż, już znasz odpowiedź na to pytanie. Teraz czas wyposażyć się w odpowiednie punkty światła – te oczywiście znajdziesz w sklepie Castorama!

Data publikacji: 10.11.2016

Data aktualizacji: 22.09.2022