Produkty

Domowe sposoby na zatkany zlew

Domowe sposoby na zatkany zlew

Zatkany odpływ w zlewie, wannie czy brodziku to jeden z tych problemów, z którym stosunkowo łatwo możemy sobie poradzić bez pomocy profesjonalnego hydraulika. Jak tego dokonać?

gumowy przepychaczGumowy przepychacz

To najbardziej tradycyjny pośród wszystkich akcesoriów do udrażniania odpływów. Aby jego użycie przyniosło skutek, powinniśmy szczelnie zatkać nim otwór przelewowy, napuszczając wodę nieco powyżej gumowej nasady. Wówczas przyciskanie urządzenia wytworzy ciśnienie, które będzie w stanie wyssać lub też przepchać zator w instalacji. Aby ułatwić sobie to zadanie, okolice odpływu możemy posmarować uprzednio wazeliną.

Nowoczesny przepychacz

Coraz częściej tradycyjne gumowe narzędzie jest w naszych domach zastępowane przez nowoczesny przepychacz w formie przystawki i pistoletu z gumową przyssawką. Dzięki napełnieniu urządzenia wodą jesteśmy w stanie na podobnej zasadzie zarówno wyssać, jak i przepchać wszelkie zabrudzenia, powodujące zator.

Soda z octem

Jeśli nie możemy rozwiązać zaistniałego problemu za pomocą przepychacza, powinniśmy spróbować z roztworem sody oczyszczonej i octu. Aby tego dokonać, należy wymieszać sodę z octem w przygotowanym naczyniu w proporcjach 3 do 1 i od razu po zmieszaniu wlać ją do kłopotliwego odpływu, zanim roztwór zacznie się pienić. Po odczekaniu 15 minut odpływ należy spłukać kilkoma litrami wrzątku.

Środki chemicznezatkany zlew

Jeśli żaden z domowych sposobów nie okaże się pomocny, możemy wykorzystać specjalistyczny preparat w postaci granulek, żelu czy proszku, który wsypuje się do zlewu czy wanny i spłukuje gorącą wodą zgodnie z zaleceniami widniejącymi na instrukcji dołączonej przez producenta. Tego rodzaju preparaty mogą jednak podrażniać drogi oddechowe i skórę. Co więcej – mogą też zniszczyć instalacje kanalizacyjną, która jest wykonana z tworzyw sztucznych, a nawet aluminium, dlatego też ich stosowanie nie zawsze jest wskazane. Należy ich używać bardzo ostrożnie i tylko w uzasadnionych przypadkach.

Lepiej zapobiegać niż odtykać

Aby uniknąć konieczności odtykania zlewu, powinniśmy odpowiednio dbać o odpływy w naszym domu. Włosy, resztki jedzenia oraz inne zabrudzenia możemy skutecznie zatrzymać chociażby dzięki zastosowaniu specjalnego sitka nakładanego na otwór. Podczas mycia odpływów warto też pamiętać o dokładnym usuwaniu tłuszczu i osadów z mydła, do których przykleja się wiele odpadków. Skutecznym rozwiązaniem może być również zastosowanie rozdrabniacza.

Data publikacji: 16.01.2015
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak dbać o drożność rur odpływowych w kuchni?

Jak dbać o drożność rur odpływowych w kuchni?
Zlew kuchenny, zwłaszcza jeśli jest często używany, kieruje ku rurom odpływowym wodę zanieczyszczoną i zawierającą fragmenty umytych składników użytyc...
Czytaj więcej

Drenaż opaskowy jako świetne zabezpieczenie przed wilgocią

Drenaż opaskowy jako świetne zabezpieczenie przed wilgocią
O tym, jak istotne jest odpowiednie zabezpieczenie fundamentów przed destrukcyjnym działaniem wilgoci wie prawdopodobnie każdy, komu przyszło budować ...
Czytaj więcej

Jak poradzić sobie z zamarzaniem rur?

Jak poradzić sobie z zamarzaniem rur?
Długie i mroźne dni to dla niektórych osób ulubiony czas w roku – wyjazdy na narty, lepienie bałwana i zabawy w śniegu. Ale jest to zarazem okre...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Domowe sposoby na zatkany zlew