Wymiana uszczelki w kranie — krok po kroku

Wymiana uszczelki w kranie nie jest czynnością skomplikowaną i szczęśliwie możemy wykonać ją samodzielnie tuż po stwierdzeniu awarii, czyli wtedy, gdy widzimy wyciek od strony baterii zlewozmywakowej lub wannowej. Jakie narzędzia przygotować i jak tego dokonać?

Wymiana uszczelki w kranie — krok po kroku

baterii zlewozmywakowej lub wannowej. Jakie narzędzia przygotować i jak tego dokonać?

Kupując nową baterię zlewową lub wannową, dobrze przy okazji zaopatrzyć się w komplet uszczelek odpowiedni dla danego modelu. Jeśli tego zawczasu nie uczyniliśmy, możemy zaopatrzyć się w zestaw uszczelek podczas wizyty w sklepie z materiałami budowlanymi. Dzięki temu po wykryciu wycieku będziemy mogli niezwłocznie przystąpić do wymiany wadliwego lub uszkodzonego elementu.

Przeczytaj także: Bateria zlewozmywakowa – jak ją prawidłowo zamontować?

W skład kompletu wchodzą:

- uszczelka gumowa i fibrowa pod grzybek,

- uszczelki fibrowe pod krzywkę baterii,

- uszczelki fibrowe pod głowicę baterii,

- uszczelki O-ring wylewki.

Mamy tylko jedno przeciwskazanie odnośnie własnoręcznych napraw – jeśli używamy baterii jednozaworowej, w której woda zimna miesza się z ciepłą, wymianie podlega niestety cała bateria. Przed przystąpieniem do naprawy możemy zgromadzić narzędzia, których będziemy używać. Będą to (oprócz uszczelek): klucz nastawny, taśma hydrauliczna, taśma malarskawkrętak, bawełniana nić.

Wymiana uszczelki w kranie — krok po kroku

1. Zakręcamy zawór główny wody i lekko odkręcając kran, czekamy, aż reszta wody wydostanie się z baterii.

2. W zależności od miejsca wycieku wody odkręcamy nakrętkę mocującą wylewkę lub śruby mocujące pokrętło i samo pokrętło. Jeśli musimy użyć klucza nastawnego, owińmy wcześniej śrubę taśmą malarską – dzięki temu, operując narzędziem, nie zarysujemy powierzchni nakrętki. Można posłużyć się również niewielkim fragmentem flanelowej szmatki, jednak jej użycie nie jest tak wygodne, jak taśmy malarskiej.

3. Odkręcamy wylewkę lub pokrętła baterii. Jeśli pośrodku pokrętła znajduje się dławica z nawiniętą na gwint nicią, przed wymontowaniem starej uszczelki i założeniem nowej, wymieniamy nić na niezużytą – owijamy ją zgodnie z gwintem dławicy. W przypadku wylewki wraz z uszczelką dobrze będzie wymienić komplet nakrętek mocujących ją do baterii.

4. Oczyszczamy gwinty zewnętrzne z pozostałości po materiałach uszczelniających i ich miejsca owijamy taśmą hydrauliczną, lekko ją naciągając. Na tak przygotowane łączenia, po zainstalowaniu nowych uszczelek, dokręcamy pokrętła lub wylewkę. Po upewnieniu się, że bateria jest prawidłowo zmontowana, odkręcamy główny zawór wody.