Konserwacja zlewozmywaków

Zlewozmywak stanowi integralny element każdej zabudowy kuchennej. Bogaty wybór tego typu wyposażenia pozwala dopasować je do każdego wnętrza. Jednak wyłącznie odpowiednia pielęgnacja zlewozmywaka pozwoli zachować jego oryginalny stan i estetyczny wygląd przez wiele lat. Oto w jaki sposób należy dbać o kuchenne zlewozmywaki. Na rynku znajdziemy zlewy wykonywane z różnych materiałów – należy wśród nich wyróżnić modele stalowe, granitowe (zwane również kompozytowymi), a także ceramiczne. W zależności od materiału wykonania powinniśmy stosować odpowiednie środki do pielęgnacji. Poniżej przestawiamy zasady, których należy przestrzegać podczas konserwacji każdego z wymienionych rodzajów zlewozmywaków.

zlewozmywak

Spis treści:

Zlewozmywak stalowy

Zlew wykonany ze stali nierdzewnej czyści się łatwo i szybko. Co codziennej pielęgnacji możemy używać zwykłego płynu do mycia naczyń. Jeśli natomiast zauważymy na stalowej powierzchni nieestetyczny osad lub kamień spowodowany wytrącaniem się z wody zawartych w niej związków, możemy użyć prostego, domowego sposobu. Wystarczy przygotować roztwór wody z octem zmieszanych w proporcjach 1:1 i taką miksturą przetrzeć zlew (sprawdzi się także soda oczyszczona czy sok z cytryny). Raz na tydzień możemy również natrzeć zlewozmywak olejem jadalnym, który przywróci mu pierwotny połysk, Do wyboru mamy także specjalne mleczka do pielęgnacji zlewów, które pomogą utrzymać je w idealnym stanie. Należy jednak pamiętać, że po zastosowaniu każdego z wymienionych sposobów, konieczne jest opłukanie zlewu, a następnie wytarcie go do sucha miękką szmatką. W ten sposób unikniemy pojawiania się na jego powierzchni kolejnych plam.

zlewozmywak - konserwacja

Zlewozmywak granitowy

Ponieważ zlewozmywak wykonany z granitu cechuje się porowatą strukturą, istnieje ryzyko, że powstaną na nim trwałe przebarwienia np. na skutek kontaktu z plamiącymi owocami, warzywami czy napojami. Dlatego w przypadku tego materiału tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja i natychmiastowe działanie, gdy dojdzie do kontaktu granitu z czynnikiem barwiącym. Możemy wtedy korzystać z płynu do mycia naczyń lub innych używanych w domu detergentów. Do usuwania silniejszych zabrudzeń i zaschniętych plam wykorzystajmy natomiast przeznaczone do tego celu środki. Mogą to być mleczka czyszczące, także z drobnymi granulkami, oraz łagodne pasty czyszczące. Do czyszczenia zlewów granitowych wykorzystuje się również kwas octowy 9-procentowy – dzięki niemu pozbędziemy się osadów i przywrócimy powierzchni zlewu blask. Również tego typu sprzęty kuchenne po zakończeniu czyszczenia spłukujemy wodą i wycieramy szmatką.

Zlewozmywak ceramiczny

Zlewy ceramiczne nie stwarzają trudności w czyszczeniu, służą do tego płyn do naczyń i miękka szmatka. Możemy także korzystać z cząstki cytryny lub octu, które usuną matowiący powierzchnię zlewu nalot. Od czasu do czasu, np. raz na miesiąc, warto także zastosować do czyszczenia zlewu ceramicznego profesjonalny środek, który nie tylko przywróci mu blask, ale także wzmocni jego odporność na plamy.

zlewozmywak kuchenny

Zasady ostrożności

Dodajmy także, że w przypadku zlewów granitowych, ceramicznych oraz stalowych należy unikać stosowania środków ściernych, wybielaczy (szczególnie nierozcieńczonych) oraz druciaków, które mogą uszkodzić ich powierzchnię. Na zlewach stalowych nie wolno pozostawiać także przedmiotów, które mogą korodować – ochronimy w ten sposób zlew przed plamami z rdzy nabytej.

Data aktualizacji: 03.06.2024

Data aktualizacji: 21.06.2024