Instrukcja wideo - kwiecień w ogrodzie. Jak się przygotować?

Wczesna wiosna w ogrodzie to czas wytężonej pracy. Przede wszystkim należy przygotować odpowiednio teren i uporządkować go. Ziemia powinna zostać oczyszczona i napowietrzona tak, abyśmy mogli w niej później siać czy sadzić. Oto jakie nas czekają prace w ogrodzie wiosną.

Instrukcja wideo - kwiecień w ogrodzie. Jak się przygotować?

Wiosna w ogrodzie

Kiedy robi się cieplej, możemy rozpocząć nasze sezonowe porządki. Pozwolą one nie tylko uzyskać lepszy wygląd naszej działki, ale także pomogą przygotować ziemię do wiosny. Kiedy odsłaniamy ją od liści i innych zanieczyszczeń, wszystko co w niej rośnie, ma lepsze szanse na wybicie się. Uważajmy podczas grabienia, aby nie uszkodzić młodych roślin. Również trawę warto oczyścić z liści, suchych źdźbeł i obumarłych pędów.

Przeczytaj także: Rabaty ogrodowe krok po kroku – projekt i dobór roślin ozdobnych

Instrukcja wideo - kwiecień w ogrodzie. Jak się przygotować?

Kwiecień w ogrodzie – przycinanie

W kwietniu należy także poprzycinać krzewy, żywopłoty z roślin liściastych, iglaki czy drzewa owocowe. Niektóre z roślin możemy formować, inne będą wymagać także cięcia po to, aby ich pędy lepiej się rozwijały. Przycinanie pozwala roślinom lepiej kwitnąć. Pozbądźmy się także obumarłych gałązek za pomocą sekatora ręcznego. Wraz z przycinaniem cały teren zielony staje się bardziej estetyczny. Usuwamy także suchych pędów, które wyrastają z bylin – np. paproci. Dopiero tak przygotowane rośliny mogą na nowo wypuszczać łodygi i liście.

Zobacz też: Przesadzamy rośliny na wiosnę – jakie doniczki?

Instrukcja wideo - kwiecień w ogrodzie. Jak się przygotować?

 

Prace w ogrodzie

Prace w ogrodzie w kwietniu głównie będą polegały na porządkowaniu i odsłanianiu ziemi. Możemy oczywiście przygotować ją do przyjęcia nowych roślin. Należy ją użyźnić oraz napowietrzyć. Podstawowe narzędzia do wiosennych prac w ogrodzie z pewnością znajdą się w szopie czy garażu. Potrzebujemy głównie grabi, sekatora i rękawiczek ogrodowych. Wszelkie odpady zielone należy wyrzucać do odpowiednich worków. Jeśli jednak prowadzimy kompostownik, możemy umieścić je również tam.

Zobacz, jak sprawić, aby ogród w kwietniu był gotowy na rozpoczęcie sezonu!