Produkty

Wiciokrzewy – efektowne rośliny ogrodowe

Wiciokrzewy – efektowne rośliny ogrodowe

Wiciokrzewy to jedne z ciekawszych roślin ozdobnych, jakie możemy zasadzić w ogrodzie. Szczególnie efektownie prezentują się gatunki pnące i to właśnie one najczęściej spotykane są na przydomowych ternach zielonych i działkach. Jakie warunki należy zapewnić wiciokrzewom, by cieszyły bujnym wzrostem i pięknymi kwiatami?

wiciokrzewOgrodowe wiciokrzewy – cechy charakterystyczne

Pnące wiciokrzewy osiągają różną wysokość – ich pędy mogą oplatać altanki, trejaże, pergole czy ogrodzenia. Największym atutem tych roślin ozdobnych są ich oryginalne rurkowate kwiaty, które pojawiają się pod koniec maja i utrzymują nawet do października. Przybierają różne kolory, a ich dodatkową zaletą jest nierzadko bardzo przyjemny zapach. Po przekwitnięciu kwiatów rośliny wykształcają owoce w postaci jagód, które stanowią ich ozdobę, a także są pokarmem dla ptaków.

Uprawa wiciokrzewów

Wiciokrzewy preferują stanowiska słoneczne lub półcieniste, raczej zaciszne, natomiast w stosunku do gleby nie mają wygórowanych wymagań. Podłoże nie powinno jednak być podmokłe ani nadmiernie suche – najlepsze będzie to żyzne, umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne. Przed umieszczeniem sadzonek w ziemi dołki warto wysypać warstwą nawozu organicznego. Ponieważ rośliny te niezbyt dobrze znoszą suszę, ziemię wokół nich warto pokryć warstwą drobnej kory, co ochroni ją przed utratą wilgoci.

Pielęgnacja wiciokrzewów

Posadzone sadzonki obficie podlewamy, jednak w późniejszym okresie nie należy przesadzać z ilością dostarczanej wody – będzie ona potrzebna zwłaszcza w czasie suchych letnich dni. W czasie sezonu wegetacyjnego warto zasilać wiciokrzewy nawozami wieloskładnikowymi, które przyczynią się do ich bujnego kwitnienia. Wiciokrzewy potrzebują także przycinania – w przypadku gatunków kwitnących na pędach zeszłorocznych wystarczy wiosenne prześwietlenie i usunięcie gałęzi przerzniętych lub uschniętych.

Preparat Substral Multi Insekt Naturen 750 mlWiciokrzewy kwitnące na pędach tegorocznych możemy przycinać znacznie mocniej, co doprowadzi do ich ładnego zagęszczenia się. Starsze okazy wiciokrzewów mają tendencje do ogałacania się od dołu – z tego powodu co kilka lat wymagają silnego (przeprowadzonego nisko nad ziemią) cięcia odmładzającego. Wiciokrzewy najczęściej rozmnaża się przez okłady, ale możliwe jest także ukorzenienie pobranych latem sadzonek.

Uprawa wiciokrzewów może zostać zakłócana przez pojawienia się szkodników oraz chorób. Rośliny te są chętnie atakowane przez mszyce – gdy tylko je zauważymy, powinniśmy opryskać pnącze odpowiednim preparatem. Drugim zagrożeniem jest mączniak prawdziwy – poznamy go po mączystym nalocie widocznym na liściach. Aby pozbyć się choroby, należy zastosować środki grzybobójcze.

Data publikacji: 23.01.2017
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Choroby ogórków – jak je zwalczać?

Choroby ogórków – jak je zwalczać?
Ogórki to jedne z najczęściej uprawianych roślin w przydomowych ogródkach, szklarniach i tunelach foliowych. Niezależnie od tego, na jak...
Czytaj więcej

Kwiecień w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie
Wreszcie nadeszły dłuższe dni! W przypadku przyjemnego, słonecznego dnia można poczuć, że lato jest tuż za rogiem. Niemniej jednak istnieje ryzyko poj...
Czytaj więcej

Marzec w ogrodzie

Marzec w ogrodzie
Pogoda powinna się stopniowo poprawiać, dzięki czemu Twój ogród będzie wracał do życia i pełni kolorów. Gleba będzie się nagrzewa...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Wiciokrzewy – efektowne rośliny ogrodowe