Wiciokrzewy – efektowne rośliny ogrodowe

Wiciokrzewy to jedne z ciekawszych roślin ozdobnych, jakie możemy zasadzić w ogrodzie. Szczególnie efektownie prezentują się gatunki pnące i to właśnie one najczęściej spotykane są na przydomowych ternach zielonych i działkach. Jakie warunki należy zapewnić wiciokrzewom, by cieszyły bujnym wzrostem i pięknymi kwiatami?

Wiciokrzewy – efektowne rośliny ogrodowe

Ogrodowe wiciokrzewy – cechy charakterystyczne

Pnące wiciokrzewy osiągają różną wysokość – ich pędy mogą oplatać altankitrejaże, pergole czy ogrodzenia. Największym atutem tych roślin ozdobnych są ich oryginalne rurkowate kwiaty, które pojawiają się pod koniec maja i utrzymują nawet do października. Przybierają różne kolory, a ich dodatkową zaletą jest nierzadko bardzo przyjemny zapach. Po przekwitnięciu kwiatów rośliny wykształcają owoce w postaci jagód, które stanowią ich ozdobę, a także są pokarmem dla ptaków.

Uprawa wiciokrzewów

Wiciokrzewy preferują stanowiska słoneczne lub półcieniste, raczej zaciszne, natomiast w stosunku do gleby nie mają wygórowanych wymagań. Podłoże nie powinno jednak być podmokłe ani nadmiernie suche – najlepsze będzie to żyzne, umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne. Przed umieszczeniem sadzonek w ziemi dołki warto wysypać warstwą nawozu organicznego. Ponieważ rośliny te niezbyt dobrze znoszą suszę, ziemię wokół nich warto pokryć warstwą drobnej kory, co ochroni ją przed utratą wilgoci.

Przeczytaj również: Jakie kwiaty wybrać do sypialni?

Wiciokrzewy – efektowne rośliny ogrodowe

Pielęgnacja wiciokrzewów

Posadzone sadzonki obficie podlewamy, jednak w późniejszym okresie nie należy przesadzać z ilością dostarczanej wody – będzie ona potrzebna zwłaszcza w czasie suchych letnich dni. W czasie sezonu wegetacyjnego warto zasilać wiciokrzewy nawozami wieloskładnikowymi, które przyczynią się do ich bujnego kwitnienia. Wiciokrzewy potrzebują także przycinania – w przypadku gatunków kwitnących na pędach zeszłorocznych wystarczy wiosenne prześwietlenie i usunięcie gałęzi przerzniętych lub uschniętych.

Wiciokrzewy kwitnące na pędach tegorocznych możemy przycinać znacznie mocniej, co doprowadzi do ich ładnego zagęszczenia się. Starsze okazy wiciokrzewów mają tendencje do ogałacania się od dołu – z tego powodu co kilka lat wymagają silnego (przeprowadzonego nisko nad ziemią) cięcia odmładzającego. Wiciokrzewy najczęściej rozmnaża się przez okłady, ale możliwe jest także ukorzenienie pobranych latem sadzonek.

Uprawa wiciokrzewów może zostać zakłócana przez pojawienia się szkodników oraz chorób. Rośliny te są chętnie atakowane przez mszyce – gdy tylko je zauważymy, powinniśmy opryskać pnącze odpowiednim preparatem. Drugim zagrożeniem jest mączniak prawdziwy – poznamy go po mączystym nalocie widocznym na liściach. Aby pozbyć się choroby, należy zastosować środki grzybobójcze.

Data publikacji: 23.01.2017