Produkty

Jak dobrać pojemność podgrzewacza

Jak dobrać pojemność podgrzewacza

Dostęp do ciepłej wody to jeden z ważniejszych czynników wpływających na wysoki stopień zadowolenia użytkowników danego mieszkania lub domu. Pojemność wybieranego podgrzewacza, zależy od kilku parametrów – przede wszystkim od liczby osób zamieszkujących określoną przestrzeń oraz stopnia zużycia wody. Zwykle szacowane zapotrzebowanie na ciepłą wodę to około 15-30 l wody na jednego mieszkańca. Przy większej rodzinie oraz wysokim komforcie życia, wskaźnik ten należy odpowiednio zwiększyć.

podgrzewaczDostępność ciepłej wody, to jeden z najważniejszych aspektów wpływających na jakość użytkowania domu. Jej braki, wynikające z dobrania zbyt małego urządzenia, będą konsekwencją stałych, systematycznie wzrastających rachunków za gaz oraz znacznie szybsze zużycie bojlera.

Ile wody zużywamy?

Biorąc pod uwagę różne przeliczniki i systematycznie przeprowadzane badania, przeciętny użytkownik zużywa 50 l wody. Ma ona średnią temperaturę około 40 stopni. Dla trzyosobowej rodziny powinien zatem wystarczyć zasobnik o pojemności około 150 l.

To jednak bardzo mocno uproszczone wyliczenia, które nie ukazują całej skali wymaganego zapotrzebowania na ciepłą wodę. Liczy się bowiem także rodzaj czynności, na którą użytkujemy ciepłą wodę, komfort życia, planowane oszczędności lub wręcz przeciwnie, ich brak.

Według wskazań – znaczne zwyżki powszechnie przyjętej ilości wody generują kąpiele, pozostała ilość schodzi na prysznic oraz mycie rąk, a także naczyń. Tym samym, jeśli mieszkańcy będą preferowali długie kąpiele, powinni wyposażyć się w zasobniki znacznie większe.

Innym rozwiązaniem będzie instalacja z kotłem, która szybko podgrzewa ciepłą wodę. Jeśli dla przykładu podgrzejemy wodę do temperatury 60 stopni Celsjusza, to ta po wymieszaniu z zimną da nam nie 150 litrów, ale znacznie więcej.

Aby dobrać odpowiednią zasobność zbiornika, przyda się ponadto analiza tego, z ilu punktów będzie pobierana woda. Dobrym przykładem będą tutaj np. dwie łazienki rozlokowane w jednym domu. Woda puszczana w kranie jednej i drugiej łazienki powinna mieć podobne ciśnienie.

Przyjmując, że obie łazienki są wyposażone w wanny, to:

Aby napełnić małą wannę, niezbędne jest 100 l, dużą – nawet 250 l. Z kolei w ciągu 10 minutowej kąpieli pod prysznicem możemy zużyć od 70 do 250 l. Wpływ na to ma oczywiście także zamontowana bateria.

Do tego powinniśmy też sprawdzić przepływ wody. W standardowym natrysku wynosi on 7–8 l/min., a w bardziej rozbudowanym panelu – od 15–25 l/min. Takie wartości zawsze należy dobrze przeliczyć i dodać, wyciągnąć wnioski i dopiero później dobrać odpowiedni podgrzewacz.podgrzewacz do wody

W jaki sposób podgrzejemy wodę?

Do wyboru mamy wężownicę, czyli rurę w postaci spirali, załączonej do dolnej części zasobnika. To przez nią przepływa gorąca woda z kotła, która przekazuje ciepło do wody użytkowej. Albo zasobniki warstwowe wyposażone w dodatkową wężownicę solarną oraz pompę obiegową wraz ze sterownikiem. Druga opcja zakłada bardzo dużą wydajność wody.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak działa bojler?

Jak działa bojler?
Chcesz wiedzieć wszystko na temat bojlerów? W tym artykule zdradzimy Ci sekrety ich budowy, opowiemy o sposobie działania oraz opiszemy rodzaje...
Czytaj więcej

Elektryczne podgrzewacze wody o małej mocy

Elektryczne podgrzewacze wody o małej mocy
Tam, gdzie potrzeba ciepłej wody, a trudno o instalację gazową, stosuje się podgrzewacze jednopunktowe. To niewielkich rozmiarów urządzenie pozwoli za...
Czytaj więcej

Jak ogrzać wodę do zastosowań domowych?

Jak ogrzać wodę do zastosowań domowych?
Ciepła woda użytkowa może zostać podgrzana do wymaganej temperatury na różne sposoby. W zależności od zastosowanego w budynku czy mieszkaniu systemu g...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak dobrać pojemność podgrzewacza