Podgrzewacze wody – jaki wybrać?

Wykańczając dom lub mieszkanie musimy podjąć wiele decyzji. Jedną z nich jest wybór sposobu, w jaki ogrzewana będzie woda w pomieszczeniach sanitarnych. Choć wiele zależy od zamontowanej przez nas instalacji grzewczej, pozostaje nam także rozeznać się w zaletach i wadach poszczególnych urządzeń. Poznajmy je!

Podgrzewacze wody

Ogrzewacz elektryczny kontra ogrzewacz gazowy

To, czy zdecydujemy się na ogrzewacz gazowy czy elektryczny w głównej mierze zależy od tego, czy w naszym domu lub mieszkaniu jest przyłącze gazowe. Jeśli tak, wybór jest dość prosty, a decyzję z pewnością pomoże nam podjąć fakt, że gazowe ogrzewacze wody cechują się niskim poborem energii, co sprzyja zwiększeniu oszczędności w domowym budżecie. W takim przypadku niezbędne będą także w pełni sprawne kanały spalinowe, którymi urządzenie będzie mogło odprowadzać spaliny na zewnątrz lokalu.

Ogrzewacze elektryczne to rozwiązanie dla tych gospodarstw domowych, w których brakuje przyłącza gazowego. Wydawać by się mogło, że zasilane prądem urządzenie pracujące przez cały czas (jeśli chcemy mieć stały dostęp do ciepłej wody) generuje wysokie koszty, jednak obecnie na rynku dostępne są modele z możliwością pracy w ustalonych godzinach oraz w tak zwanym trybie eco. Decydując się na to rozwiązanie konieczne jest także podłączenie w domu zasilania prądem trójfazowym.

 

Czy wiesz, że…?

Wiele osób obawia się, że gazowe ogrzewacze wody niosą ze sobą zagrożenie zatrucia czadem. Takie ryzyko istniało w przypadku niewłaściwego użytkowania urządzenia z otwartą komorą spalania. Obecne na rynku ogrzewacze są zamknięte i jeśli zadbamy o sprawną wentylację nie ma możliwości, by tlenek węgla został uwolniony do pomieszczenia.

Podgrzewacze wody

Ogrzewacz przepływowy czy zasobnik ciepłej wody?

Kiedy już podjęliśmy decyzję odnośnie tego, w jaki sposób będzie zasilane urządzenie ogrzewające wodę w naszym domu, musimy jeszcze wybrać czy będzie to ogrzewacz przepływowy czy pojemnościowy – czyli tak zwany zasobnik. Pod uwagę powinniśmy wziąć przede wszystkim jeden czynnik – ilość zużywanej przez domowników wody. W gospodarstwie zamieszkanym przez wiele osób, w którym często zażywa się kąpieli w wannie znacznie lepiej sprawdzi się zasobnik. Jest to bowiem urządzenie przechowujące od kilku do kilkudziesięciu litrów wody, która utrzymywana jest w stałej, zaprogramowanej wcześniej temperaturze. W ten sposób dostęp do ciepłej cieczy mamy tuż po odkręceniu kranu. Współczesne ogrzewacze tego typu oferują możliwość zaprogramowania czasu ich pracy, co pozwala przygotować wodę tuż przed kąpielą.

Ogrzewacze pojemnościowe znane są także pod nazwą bojlerów – więcej na ich temat przeczytamy tutaj.

Ogrzewacz przepływowy sprawdzi się natomiast w niewielkich domach lub lokalach przemysłowych, gdzie nie jest potrzebny stały dostęp do ciepłej wody. Urządzenie to ogrzewa wodę w momencie jej przepływania po odkręceniu kranu. Wymaga to jednak odczekania, aż zalegająca w rurach zimna woda spłynie. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest oszczędność energii oraz miejsca, gdyż ogrzewacze przepływowe zazwyczaj dostępne są w kompaktowych rozmiarach.

Podgrzewacze wody

Elektryczny ogrzewacz wody z pompą ciepła

Jeśli szczególnie zależy nam na rozwiązaniu ekologicznym i wysoce funkcjonalnym, do ogrzewania wody w domu możemy wybrać pompę ciepła. Jest to urządzenie elektryczne, lecz do pracy wykorzystuje powietrze zewnętrze. Dzięki temu zużywa zaledwie 30% energii, jaka niezbędna jest do prawidłowej pracy zwykłych ogrzewaczy elektrycznych. Pompa ciepła doskonale sprawdzi się w dużym domu zamieszkanym przez liczną rodzinę. Istnieje również możliwość wykorzystania jej do wentylowania mokrych pomieszczeń, takich jak pralnia czy spiżarnia. Więcej o pompach ciepła i o tym, jak funkcjonują przeczytamy w tym artykule.