Produkty

Co to jest elektryczny przepływowy podgrzewacz wody i kiedy warto go stosować?

Co to jest elektryczny przepływowy podgrzewacz wody i kiedy warto go stosować?

Działanie na pozór bardzo proste - my odkręcamy wodę, on podgrzewa ją do odpowiedniej temperatury. Elektryczny, przepływowy podgrzewacz wody – kiedy warto go stosować?

pompa instalacjaKilka informacji na początek

Elektryczne podgrzewacze wody to urządzenia, które mogą zostać podłączone do instalacji zasilanej z wodociągu albo innego ujęcia wody. Warunkiem ich dobrej pracy jest wyposażenie ich w hydrofor. Podgrzewacze wody to urządzenia lekkie o niewiekich wymiarach, jedno lub wielopunktowe.

Sposób działania podgrzewaczy jednopunktowych

Urządzenie podgrzewa wodę wówczas, gdy my odkręcamy kran i jednocześnie przestaje ją podgrzewać, gdy go zakręcimy. Kiedy kurek jest zakręcony, energia nie jest pobierana.

Problem w tym, że po każdym ponownym odkręceniu kranu występuje duże prawdopodobieństwo tego, że wcześniej ogrzana woda zdąży wystygnąć. Tym samym po odkręceniu kranu otrzymamy najpierw chłodną wodę. Dlaczego to problem? Ponieważ upłynie chwila i całkiem spore ilości wody, zanim otrzymamy gorący strumień.

Czas ten będzie tym dłuższy, im bardziej miejsce poboru wody będzie oddalone od podgrzewacza.

To dlatego w przypadku jednopunktowych podgrzewaczy wody zaleca się ich montaż bezpośrednio w pobliżu umywalki lub zlewozmywaka, który będzie on obsługiwał. Często już fabrycznie wyposażone są one w wylewkę, baterię lub rączkę natrysku.

Aby usprawnić pracę podgrzewaczy wody, w sprzedaży pojawiły się egzemplarze z czujnikiem podczerwieni. Ten umożliwia włączanie i wyłączanie wypływu wody bez dotykania urządzenia. Urządzenie wyłącza się automatycznie po kilkunastu sekundach.

Wielopunktowe podgrzewacze przepływoweelektryczny podgrzewacz wody

Modele tego typu umożliwiają centralne zasilanie w ciepłą wodę wszystkich punktów poboru wody w naszym domu. Posiadają dużą moc, tak aby możliwe było korzystanie jednocześnie z kilku kranów.

Skąd wiedzieć, jaki elektryczny podgrzewacz wybrać?

Wszystko zależy od tego, jakiej mocy urządzenie jest nam potrzebne. Możemy wybrać podgrzewacz przepływowy o mocy od trzech do około dwudziestu kilowatów. Najmniejsze, 3-kilowatowe urządzenia, podgrzewają wodę od temperatury 10°C do około 50°C – jest to oczywiście niewiele. W dodatku, gdy moc urządzenia jest niewielka, trudno jest ją regulować.

Bardziej rozbudowane podgrzewacze wyposażone są już w elektroniczne układy do sterowania mocą i strumieniem ciepłej wody. Pozwalają nie tylko precyzyjnie ustawić żądaną temperaturę wody, ale także ograniczać zużycie energii elektrycznej.

 

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Elektryczne podgrzewacze wody o małej mocy

Elektryczne podgrzewacze wody o małej mocy
Tam, gdzie potrzeba ciepłej wody, a trudno o instalację gazową, stosuje się podgrzewacze jednopunktowe. To niewielkich rozmiarów urządzenie pozwoli za...
Czytaj więcej

Jak ogrzać wodę do zastosowań domowych?

Jak ogrzać wodę do zastosowań domowych?
Ciepła woda użytkowa może zostać podgrzana do wymaganej temperatury na różne sposoby. W zależności od zastosowanego w budynku czy mieszkaniu systemu g...
Czytaj więcej

Jaki rodzaj podgrzewacza będzie dla Ciebie idealny?

Jaki rodzaj podgrzewacza będzie dla Ciebie idealny?
Podgrzewacze wody to funkcjonalne urządzania, które w zdecydowany sposób podnoszą komfort życia codziennego, choć ich praca odbywa się na drugim plani...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Co to jest elektryczny przepływowy podgrzewacz wody i kiedy warto go stosować?