Co to jest elektryczny przepływowy podgrzewacz wody i kiedy warto go stosować?

Działanie na pozór bardzo proste - my odkręcamy wodę, on podgrzewa ją do odpowiedniej temperatury. Elektryczny, przepływowy podgrzewacz wody – kiedy warto go stosować?

przepływowy podgrzewacz wody

Kilka informacji na początek

Elektryczne podgrzewacze wody to urządzenia, które mogą zostać podłączone do instalacji zasilanej z wodociągu albo innego ujęcia wody. Warunkiem ich dobrej pracy jest wyposażenie ich w hydrofor. Podgrzewacze wody to urządzenia lekkie o niewielkich wymiarach, jedno lub wielopunktowe.

Sposób działania podgrzewaczy jednopunktowych

Urządzenie podgrzewa wodę wówczas, gdy my odkręcamy kran i jednocześnie przestaje ją podgrzewać, gdy go zakręcimy. Kiedy kurek jest zakręcony, energia nie jest pobierana.

Problem w tym, że po każdym ponownym odkręceniu kranu występuje duże prawdopodobieństwo tego, że wcześniej ogrzana woda zdąży wystygnąć. Tym samym po odkręceniu kranu, otrzymamy najpierw chłodną wodę. Dlaczego to problem? Ponieważ upłynie chwila i całkiem spore ilości wody, zanim otrzymamy gorący strumień.

Czas ten będzie tym dłuższy, im bardziej miejsce poboru wody będzie oddalone od podgrzewacza.

To dlatego w przypadku jednopunktowych podgrzewaczy wody zaleca się ich montaż bezpośrednio w pobliżu umywalki lub zlewozmywaka, który będzie on obsługiwał. Często już fabrycznie wyposażone są one w wylewkę, baterię lub rączkę natrysku.

Aby usprawnić pracę podgrzewaczy wody, w sprzedaży pojawiły się egzemplarze z czujnikiem podczerwieni. Ten umożliwia włączanie i wyłączanie wypływu wody bez dotykania urządzenia. Urządzenie wyłącza się automatycznie po kilkunastu sekundach.

przepływowy podgrzewacz wody

Wielopunktowe podgrzewacze przepływowe

Modele tego typu umożliwiają centralne zasilanie w ciepłą wodę wszystkich punktów poboru wody w naszym domu. Posiadają dużą moc, tak aby możliwe było korzystanie jednocześnie z kilku kranów.

Skąd wiedzieć, jaki elektryczny podgrzewacz wybrać?

Wszystko zależy od tego, jakiej mocy urządzenie jest nam potrzebne. Możemy wybrać podgrzewacz przepływowy o mocy od trzech do około dwudziestu kilowatów. Najmniejsze, 3-kilowatowe urządzenia, podgrzewają wodę od temperatury 10°C do około 50°C – jest to oczywiście niewiele. W dodatku, gdy moc urządzenia jest niewielka, trudno jest ją regulować.

Bardziej rozbudowane podgrzewacze wyposażone są już w elektroniczne układy do sterowania mocą i strumieniem ciepłej wody. Pozwalają nie tylko precyzyjnie ustawić żądaną temperaturę wody, ale także ograniczać zużycie energii elektrycznej.