Jak zmniejszyć ilość wody w spłuczce? Oszczędna spłuczka

Spłuczka w toalecie pobiera największą ilość wody w całym domu. Przyjrzyj się dokładnie tej instalacji i wyreguluj ją tak, aby ograniczyć marnotrawienie. Ograniczenie wycieków pomoże uratować nawet kilka czy kilkadziesiąt metrów sześciennych wody. Jak zmniejszyć ilość wody w spłuczce i obniżyć rachunki? Sprawdź!

Przejdź do następnych akapitów:
Jak zmniejszyć ilość wody w spłuczce?
Rola stelaża podtynkowego w oszczędzaniu wody w toalecie
Oszczędne spłuczki – mądry sposób na niższe rachunku za wodę!

Jak zmniejszyć ilość wody w spłuczce? 

Czy zwracałeś kiedykolwiek uwagę na to, ile wody zużywa się do pojedynczego spłukania w toalecie? Stare modele toalet wykorzystywały do tego zbiorniki nawet 10- czy 15-litrowe, a cała woda opłukiwała muszlę za jednym pociągnięciem spłuczki. Obecnie stosuje się rozwiązania dużo bardziej ekonomiczne 9- czy 6-litrowe. Obecnie uważa się, że aby spłuczka spełniała swoje funkcje sanitarne, wystarczy, żeby miała objętość 6-litrów. 

Warto wiedzieć, że na skuteczność spłukiwania nieczystości wpływa nie tylko ilość wody, ale i siła spłukiwania, a nawet kształt samej miski ustępowej. Miski mogą być wiszące (coraz częściej stosowane) lub stojące. Sprawdź, ile wody zużywa spłuczka WC, która obecnie zainstalowana jest w Twoim mieszkaniu. 

Jak dowiedzieć się, ile wody pobiera Twoja spłuczka? Zakręć dopływ wody w mieszkaniu. Spuść wodę w spłuczce, zaznacz mazakiem lub ołówkiem poziom wody w zbiorniku. Następnie zacznij uzupełniać wodę w zbiorniku np. wiaderkiem lub garnkiem z miarką. W ten sposób przekonasz się najlepiej, ile wody zużywasz podczas jednego spłukania.

Można więc powiedzieć, że pierwszym krokiem, jak zmniejszyć ilość wody w spłuczce, będzie przede wszystkim modernizacja toalety i wymiana przestarzałych podsystemów na nowsze. Oszczędna spłuczka posiada 2 przyciski: pierwszy z nich uruchamia zwolnienie większej ilości wody, drugi – o połowę mniejszej. Dzięki właściwemu wykorzystywaniu przycisków jesteś w stanie zaoszczędzić w gospodarstwie domowym wiele kubików wody rocznie. 

Zobacz także: Jak wybrać przycisk spłukujący do WC?

Drugim krokiem do oszczędności będzie wykrycie, czy Twoja instalacja sanitarna jest sprawna i nie ma niekontrolowanych wycieków wody. Zrób odczyt z licznika po ostatnim skorzystaniu z toalety danego dnia. Rano sprawdź stan licznika – jeżeli liczba się zmieniła, dochodzi do wycieku. W takim przypadku czeka Cię najpewniej modernizacja instalacji sanitarnej w domu. 

Istnieją również na rynku spłuczki, które pozwalają na zatrzymanie wody za pomocą przycisku. To tzw. spłuczki eko-stop. W takim przypadku sam decydujesz, czy nieczystości zostały już dostatecznie spłukane, czy też nie. Wadą tego typu rozwiązań jest to, że spłuczki te mają zwykle dużą czułość i mogą samodzielnie wypuszczać więcej wody niż potrzeba.

Szukając sposobu na to, jak zmniejszyć zużycie wody w spłuczce, trafisz zapewne na rozwiązanie takie, jak stelaże podtynkowe WC z możliwością regulacji wody w spłuczce. To nowoczesne i oszczędne rozwiązanie dla Twojego domu!

Jak zmniejszyć ilość wody w spłuczce

Rola stelaża podtynkowego w oszczędzaniu wody w toalecie

Montaż stelaży podtynkowych WC to nowy standard w projektowaniu łazienki. Stosuje się je najczęściej na niewielkich przestrzeniach oraz w nowoczesnych wnętrzach. Ich cechą charakterystyczną jest to, że są – mówiąc najprościej – całkowicie schowane w ścianie. Możesz samodzielnie wybrać każdy z elementów składowych stelaża lub też wybrać wygodny, gotowy zestaw.

Z technicznego punktu widzenia, stelaż podtynkowy daje możliwość samodzielnego wyregulowania tego, jaką objętością wody chcesz spłukiwać toaletę. W zależności od wybranej instalacji jednorazowo spłuczka może pobierać od 2 do 6 litrów. Przy zainstalowaniu dwustopniowego przycisku, najczęściej ustawia się objętości: 

2 i 4 litry,

2,5 i 5 litrów,

3 i 6 litrów. 

Wciskając mniejszy przycisk, zwalniasz połowę ustalonej maksymalnej objętości wody, która popłynie po przyciśnięciu dużego guzika. Zgodnie ze standardem sanitarnym, aby oczyścić miskę z nieczystości i zachować odpowiedni poziom higieny, potrzeba jest 6 litrów wody. Jeżeli jednak bardzo zależy Ci na oszczędności i ochronie środowiska naturalnego, możesz samodzielnie ustawić spłukiwanie na 4 litry. 

Sposób regulacji zbiornika w stelażu podtynkowym różni się w zależności od producenta. Jeżeli istnieje możliwość samodzielnego ustawienia objętości spuszczanej wody, producent powinien pokazać, jak to zrobić w instrukcji dołączonej do instalacji. 

Co więcej, nowoczesne stelaże podtynkowe gwarantują szczelność zbiorników, dzięki czemu unikniesz niechcianych, niekontrolowanych wycieków wody. 

Jak zmniejszyć ilość wody w spłuczce

Oszczędne spłuczki – mądry sposób na niższe rachunku za wodę!

Niezużywanie nadmiernej ilości wody w toalecie to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale i dbanie o zasoby wody pitnej oraz ograniczenie ilości produkowanych ścieków. Modernizacja instalacji w toalecie może przynieść wymierne korzyści dla Twojego gospodarstwa domowego. Kupując nowy stelaż podtynkowy, sprawdź, czy ma on funkcję samodzielnej regulacji ilości spuszczanej wody. Instalacje sanitarne znajdziesz na Castorama.pl.

Data publikacji: 03.03.2016