Jak dobrać armaturę do aranżacji łazienki

Aranżacja łazienki wymusza na nas dobranie odpowiedniej armatury, abyśmy nie mieli do czynienia ze stylistycznym zgrzytem. Producenci oferują na tyle dużo odmiennie prezentujących się baterii, zestawów prysznicowych i deszczownic, że z powodzeniem znajdziemy wśród nich te pasujące do zastosowanego stylu wyposażenia i wykończenia, a także do łazienek niewielkich oraz do przestrzennych pokoi kąpielowych.

Spis treści:

  • Style aranżacyjne w łazienkach małych i dużych
  • Jaka armatura do aranżacji stylizowanych na dawne?
  • Łazienki nowoczesne – jaką armaturę do nich wybrać?
armaturaarmaturaarmaturaarmatura

Style aranżacyjne w łazienkach małych i dużych

Pomieszczenie łazienkowe powinno być schludne i łatwe do posprzątania. Jeśli spełnimy te dwa wymogi, które umożliwią nam komfortowe korzystanie z wnętrza, i dodatkowo mamy pomysł na aranżację dostępnej przestrzeni, wielość produktów wykończeniowych i elementów wyposażenia pomoże nam wybrać najbardziej odpowiednie materiały i sprzęty. Dotyczy to tak samo pomieszczeń niewielkich, w jakie obfitują mieszkania w wielkiej płycie i kamienicach, jak i rozległych, przeszklonych salonów domowego SPA, w jakie zmienić możemy pokoje kąpielowe.

1. Łazienka mała

Niewielki metraż pomieszczenia łazienkowego jest powodem do takiego jego urządzenia, które pozwoli nam wygodnie korzystać z baterii prysznicowej i umywalki rano, a także odprężyć się po całym dniu na przykład w wannie, o ile wnętrze obfituje w taką ilość przestrzeni, która pozwoli nam rozmieścić i kabinę prysznicową, i wannę zarazem. Warto, aby pomieszczenia niewielkie stanowiły stylistyczne dopełnienie wyglądu całości lokum, obojętnie w jakim stylu postanowimy je wykończyć i jakimi dekoracyjnymi dodatkami je wypełnimy.

Zastosowanie na niewielkiej przestrzeni diametralnie odmiennej aranżacji, obfitującej w użycie zróżnicowanej względem całości mieszkania kolorystyki, sprawi, że wytworzymy niepotrzebny kontrast, widoczny i odczuwalny za każdym razem, kiedy wejdziemy do niewielkiego pomieszczenia.

Wnętrze małej łazienki może nawet nie mieć wyraźnego aranżacyjnego charakteru, jeśli nie posiada go reszta mieszkania, ale warto zwrócić uwagę na kwestię możliwości optycznego powiększenia dostępnej przestrzeni, nawet jeśli wystarczy zastosować w nim standardowe materiały wykończeniowe i sprzęty składające się na wyposażenie. Egzotyczne aranżacje czy czytelne nawiązania do kultur Dalekiego Wschodu lub Ameryki Łacińskiej obfitują w użycie wielu kolorów, które zwłaszcza stłoczone na niewielkiej przestrzeni dodatkowo wizualnie ją pomniejszą i spowodują wrażenie kompozycyjnego chaosu i nadmiaru – a przecież w łazience mamy również wypocząć i się zrelaksować.

Między innymi z tego względu warto urządzić niewielkie pomieszczenie łazienkowe w sposób nowoczesny. Wyraźne, geometryczne formy wyposażenia oraz materiałów wykończeniowych wraz z ich jasnymi barwami wizualnie przyczynią się do uzyskania wrażenia wyższego usytuowania sufitu, a rozległe lustro na ścianie dodatkowo ukaże przestrzeń, która w rzeczywistości jest okrojona o widok lustrzanego odbicia. Co więcej – połyskliwe okładziny ścienne i podłogowe, a także chromowane powierzchnie zastosowanej armatury rozbłyskami światła rozjaśnią i rozjarzą wnętrze, a pomieszczenie wypełnione bielą – z oświetleniem ledowym włącznie – stanie się optycznie bardziej przestrzenne.

Przeczytaj także: Ścianka prysznicowa z luksferów – wady i zalety

2. Style aranżacyjne łazienek dużych i salonów kąpielowych

W miejscach, w których nie musimy liczyć się z każdym metrem kwadratowym przestrzeni, mamy zdecydowanie większe możliwości w kwestii zastosowanego w łazience stylu. To sprzyjająca okoliczność dla osób, których pasją jest urządzanie wnętrz i podróżowanie – można dać upust swojemu hobby i tak ukształtować przestrzeń, by stanowiła ona miejsce popołudniowego relaksu nawiązującego do odwiedzonych przez nas zakątków. Jeśli dodatkowo jako pamiątki posiadamy charakterystyczne dla danej kultury przedmioty użytkowe i dekoracje, w łazience znajdą swoje miejsce, zwłaszcza jeśli oświetlone zostaną snopem skierowanego na nich światła.

W ten sposób możemy zaaranżować przestrzeń, czytelnie nawiązując do konkretnych geograficznych miejsc i stwarzając tym samym własną realizację jednego z następujących stylów:

- dalekowschodni, szczególnie dobrze komponujący się z łazienką urządzoną jako domowe SPA,
- latynoski,
- afrykański,
- toskański,
- prowansalski etc.

Wybierając pasujące do siebie odcienie i wzory typowe dla wielu z nich, stworzymy z kolei aranżację eklektyczną, a ograniczając się do pastelowych błękitów i bieli – marynistyczną.

Inne aranżacje nawiązują do stylów przywodzących na myśl odniesienia do przeszłości, zarówno sielskiej (aranżacja rustykalna, vintage, wiejska, elementy shabby shic), jak i wystawnej (aranżacja w stylu francuskim, kolonialna, retro, a nawet industrialna). Kontrastowe do nich wyposażenie nowoczesne będzie podobne do realizacji stylu współczesnego w łazienkach niewielkich.

Przeczytaj także: Hydroizolacja łazienki krok po kroku

armaturaarmaturaarmaturaarmatura

Jaka armatura do aranżacji stylizowanych na dawne?

Skomponowanie armatury ze stylem odnoszącym się do przeszłości dotyczyć będzie w głównej mierze charakterystycznego, „starodawnego” wyglądu, jak również materiałów wykonania:

- armatura łazienkowa, na którą składają się baterie umywalkowe i zestawy prysznicowe wraz z deszczownicami, styl starodawny wypracowywała przez liczne zdobienia i dodatki (na przykład osobne kurki do zimnej i ciepłej wody, nierzadko rozmieszczone z niewielkimi, nieruchomymi wylewkami po dwu stronach umywalki, do dzisiaj stosowane powszechnie w Anglii) i ozdobny, wyszukany kształt wylewki (zwykle wysokiej, wydłużonej i obłej). Wolnostojąca wanna na metalizowanych nóżkach uformowanych w lwie łapy zachowa swój dekoracyjny charakter, jeśli tuż obok niej wyrośnie z posadzki armatura podłogowa, na którą złożą się bateria, wąż i dekoracyjna słuchawka;

- jednym z charakterystycznych dla stylizacji starodawnych materiałów wykonania armatury jest miedź lub dodatki z tego metalu. Zwykle realizacje projektantów armatury nawiązują w mniej lub bardziej czytelny sposób do przeszłości – na przykład przez bogato uformowane kurki ciepłej i zimnej wody nad umywalką i wanną. Miedź z racji swojej barwy i pięknego starzenia się przez pokrywanie patyną jak żaden inny z materiałów nadaje się do wszelkich aranżacji odnoszących się do ubiegłych dekad i wieków.

armaturaarmaturaarmaturaarmatura

Łazienki nowoczesne – jaką armaturę do nich wybrać?

Styl nowoczesny jest najczęściej wybieraną ozdobą pomieszczenia łazienkowego i z tego powodu propozycje poszczególnych producentów zajmują obszerne katalogi prezentujące aranżacje futurystyczne, high-tech i minimalistyczne. To korzystna sytuacja, ponieważ dzięki temu wybór dotyczy nie tylko form i kształtów, ale również użytych materiałów i związanych z tym cen armatury.

Posiadacze łazienek nowoczesnych są w uprzywilejowanej pozycji względem zwolenników odwołań do przeszłości, ponieważ w zdecydowanej większości armatura towarzysząca umywalkom, wannom i kabinom prysznicowym ma proste i zaokrąglone, minimalistyczne kształty. A jest to cecha ułatwiająca szybkie i skuteczne doprowadzanie jej do higienicznej czystości, do czego wystarczy wilgotna ściereczka i – w razie potrzeby – odrobina detergentu o słabym działaniu. Podobnie prezentuje się reszta ceramicznego wyposażenia pomieszczenia łazienkowego – geometryczne kształty zlewozmywaków, bidetu czy wanny ułatwiają zachowanie ich nieskazitelnego wyglądu podczas codziennie wykonywanych porządków.

Data publikacji: 26.04.2017

Data aktualizacji: 04.07.2024