Planowanie łazienki – ile miejsca na WC?

Przy planowaniu łazienki konieczne jest dokładne zorganizowanie przestrzeni. Szczególnie istotne jest umiejscowienie tak istotnego elementu, jakim jest toaleta. W takiej sytuacji pojawia się pytanie ile miejsca na WC, będzie odpowiednie, aby zapewnić komfort, funkcjonalność i zgodność z normami budowlanymi?

Ile miejsca na bidet i WC?

Ile miejsca na bidet i WC? Dlaczego zaplanowanie łazienki jest takie ważne?

Zapewnienie wystarczającej przestrzeni wokół WC i bidetu jest bardzo ważne dla komfortowego korzystania z tych urządzeń. Odpowiednia przestrzeń jest też niezbędna dla bezpieczeństwa, zwłaszcza w łazienkach używanych przez osoby starsze lub z ograniczeniami ruchowymi, ponieważ zapobiega wypadkom, takim jak potknięcia czy upadki.

Starannie zaplanowana łazienka podnosi wartość estetyczną pomieszczenia, a także wpływa na ogólne wrażenie komfortu i luksusu. Ma to znaczenie zwłaszcza w mniejszych łazienkach, gdzie liczy się każdy centymetr powierzchni. Umiejętne zaplanowanie przestrzeni pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca, jednocześnie unikając uczucia ciasnoty.

Zapewnienie odpowiedniej przestrzeni wokół WC i bidetu ułatwia też utrzymanie czystości. Dostęp do trudno dostępnych miejsc jest ważny, aby zapobiegać gromadzeniu się brudu i bakterii. Łatwy dostęp do instalacji WC i bidetu jest niezbędny także w przypadku konieczności naprawy lub konserwacji.

Ile miejsca na bidet i WC?

Istnieją normy i przepisy budowlane, które określają minimalne wartości. Przestrzeganie ich jest ważne nie tylko z punktu widzenia prawnego, ale także dla zapewnienia ogólnej funkcjonalności i bezpieczeństwa. Ile miejsca na bidet i WC będzie odpowiednim wyborem?

WC – typowe wymiary i odstępy od ścian oraz innych urządzeń

  • Odstęp od ściany – WC powinien być umieszczony w odległości co najmniej 20 cm od prostopadłej ściany. Ta przestrzeń jest niezbędna, aby zapewnić wystarczająco dużo przestrzeni dla użytkownika oraz umożliwić łatwy dostęp do spłuczki i innych elementów sedesu.
  • Wysokość montażu – standardowa wysokość montażu sedesu wynosi od 40 do 45 cm nad poziomem posadzki. Jest to ergonomiczna wysokość, która zapewnia komfort dla większości użytkowników.
  • Odstępy od innych urządzeń – ważne jest, aby między sedesem a innymi urządzeniami, takimi jak umywalka czy wanna, zachować odstęp co najmniej 20 cm. Jednak w przypadku bidetu, który często znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie sedesu, zalecany odstęp wynosi 30 cm. To zapewnia wystarczająco dużo miejsca dla swobodnego korzystania z obu urządzeń.
  • Wolna przestrzeń przed urządzeniem – przed sedesem powinna znajdować się wolna przestrzeń o wymiarach co najmniej 80 cm na 60-80 cm. Jest to niezbędne, aby użytkownik mógł wygodnie korzystać z toalety, a także umożliwia ona dostęp osobom z ograniczeniami ruchowymi.

Bidet – na jakiej wysokości go zamontować i jakie zachować odstępy?

  • Odstęp od ściany – bidet powinien być umieszczony w odległości co najmniej 30 cm od prostopadłej ściany. Większa odległość w porównaniu do sedesu wynika z potrzeby zapewnienia dodatkowej przestrzeni na manipulowanie elementami sterującymi bidetu.
  • Wysokość montażu – podobnie jak w przypadku sedesu, zalecana wysokość montażu bidetu to 40-45 cm nad poziomem posadzki.
  • Odstęp między bidetem a sedesem – optymalny odstęp między bidetem a sedesem to 30 cm. Jest to kluczowe dla zachowania prywatności i komfortu, a także umożliwia łatwe czyszczenie i konserwację obu urządzeń.
  • Wolna przestrzeń przed urządzeniem – przed bidetem zaleca się zapewnienie wolnej przestrzeni o wymiarach co najmniej 100 cm na 70 cm. Ta dodatkowa przestrzeń jest potrzebna, ponieważ użytkownicy bidetu często przyjmują różne pozycje podczas korzystania z urządzenia.
Głębokość zabudowy stelaża

Ile miejsca na WC podtynkowe?

Planowanie przestrzeni na WC tego rodzaju wymaga uwzględnienia kilku kluczowych aspektów, które zapewnią komfort użytkowania i estetyczny wygląd łazienki. Oto ile miejsca na wc podwieszane będzie potrzebne.

  • Wymiary obudowy stelaża – stelaż podtynkowy do WC zazwyczaj wymaga przestrzeni o szerokości 40-50 cm i długości 10-25 cm. Te wymiary są wystarczające, aby pomieścić mechanizm spłukujący i inne niezbędne elementy.
  • Wysokość stelaża – wysokość obudowy stelaża powinna wynosić około 80-120 cm. Jest to kluczowe dla zapewnienia odpowiedniej wysokości montażu miski WC oraz dla umieszczenia zbiornika spłukującego.

Głębokość zabudowy stelaża – po dodaniu płyty gipsowo-kartonowej i zewnętrznej okładziny, takiej jak płytki, całkowita głębokość zabudowy stelaża wynosi zwykle 15-20 cm. Jest to ważne przy planowaniu ogólnego układu łazienki, aby zapewnić harmonijne wkomponowanie WC w przestrzeń.

Wolna przestrzeń po bokach – dla zapewnienia wygody użytkowania, zaleca się zachowanie wolnej przestrzeni o szerokości około 30 cm po obu stronach miski ustępowej. Ta przestrzeń jest niezbędna, aby umożliwić swobodny dostęp do toalety oraz jej ewentualną konserwację.

Przestrzeń przed sedesem – przed WC podwieszanym powinna znajdować się wolna przestrzeń o wymiarach co najmniej 60 × 80 cm. Jest to kluczowe dla komfortowego wykonywania czynności toaletowych, a także umożliwia dostęp osobom z ograniczeniami ruchowymi.

Ile miejsca na WC?

Ile miejsca na WC? Podsumowanie

Wiesz już, jak ważne jest, aby pozostawić odpowiednią przestrzeń na bidet i WC, ile miejsca będzie odpowiednie i jak zagospodarować Twoją łazienkę. Wszystko to wpływa na komfort, funkcjonalność oraz ogólną estetykę pomieszczenia. Właściwe odstępy zapewniają wygodę użytkowania, ale także ułatwiają dostęp do urządzenia dla celów konserwacyjnych i sprzątania. 

Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej przestrzeni po bokach i przed WC, co jest istotne zarówno w kontekście ergonomii, jak i bezpieczeństwa. Dodatkowo przestrzeganie norm budowlanych i wytycznych projektowych jest niezbędne dla zapewnienia, że łazienka będzie spełniać wszystkie wymogi prawne i funkcjonalne. 

Planujesz remont łazienki? W takim razie serdecznie zapraszamy do sieci sklepów Castorama. Znajdziesz tu szeroki wybór wysokiej jakości WC tradycyjnych, kompaktowych podwieszanych w wielu rodzajach, a także bidetów oraz akcesoriów montażowych.

Odwiedź sklep Castorama i wyposaż swoją łazienkę już dzisiaj!