Baterie łazienkowe i kuchenne oszczędzające zużycie wody

Współczesne technologie w zakresie baterii kuchennych i łazienkowych pozwalają zredukować zużycie wody nawet o 50%. Co ciekawe, coraz więcej osób decyduje się na tego typu rozwiązania w swoich domowych wnętrzach. Pamiętajmy, że świadome oraz ekonomiczne korzystanie z energii i zasobów, jest nie tylko wyzwaniem, ale i powodem do tego, by czuć ogromną satysfakcję.

Producenci armatury łazienkowej wiedzą doskonale jak ważnym aspektem w domowym budżecie są oszczędności. To właśnie dlatego ich produkty wyposażone są w mechanizmy które czynią je znacznie bardziej ekonomicznymi oraz ekologicznymi. Co ważne, nowe baterie umożliwiają z jednej strony zaoszczędzenie zużycia wody, z drugiej nie zmuszają do rezygnowania z komfortu i codziennej higieny.

Spis treści:

  • Skąd wiedzieć, czy bateria jest ekologiczna?
  • Jakich baterii nie wybierać?
  • Trochę bardziej technicznie
bateriabateriabateriabateria

Skąd wiedzieć, czy bateria jest ekologiczna?

Wszystko za sprawą odpowiednich oznaczeń. Jeśli na naszej baterii, a  właściwie na jej opakowaniu, zobaczymy literę Z, oznacza to mniej więcej tyle, że charakteryzuje się ona wysokim poziomem oszczędności wody. Taki kran zużywa nie więcej niż 0,15 l na sekundę, czyli 9 l na minutę. Uwaga, nie dajmy się zwieść różnym informacjom na opakowaniu. Literą Z oznaczone mogą być jedynie baterie bezdotykowe oraz modele jednouchwytowe ze specjalnymi eko przyciskami i eko blokadami.

bateriabateriabateriabateria

Jakich baterii nie wybierać?

Jeśli chcemy zaoszczędzić, nigdy nie kupujmy baterii z dwoma kurkami, są one po prostu nieekonomiczne. Dlaczego? Wszystko za sprawą ustawiania odpowiedniej temperatury wody podczas poruszania pokrętłami. Woda w tym przypadku, nawet przy bardzo zwinnym poruszaniem kurkiem, zawsze się zmarnuje. Inaczej jest w przypadku baterii z jednym kurkiem. Wewnętrzny mechanizm baterii miesza ciepłą i zimną wodę, szybko i bez niepotrzebnych strat.

Ekologiczne baterie powinny ponadto posiadać perlator, czyli specjalną siatkę o drobnych oczkach na końcu wylewki, która napowietrza strumień wypływającej wody. Perlatory pomagają także podnieść ciśnienie wypływającego strumienia.

bateriabateriabateriabateria

Trochę bardziej technicznie

Bateria w wersji dla oszczędnych musi posiadać dwustopniową głowicę, dzięki której otwarcie dźwigni baterii odbywa się w dwóch etapach. Najpierw generujemy średni strumień wody, później wysoki. Nie musimy przy tym zbyt długo manewrować dźwignia baterii w celu ustawienia danej mocy strumienia.

Przyda się także elektroniczny sensor. Służy on do sterowania wypływem wody z kranu tylko wtedy, gdy przysuniemy ręce do kranu. Montaż baterii bezdotykowych pozwala obniżyć zużycie wody nawet o połowę. Inteligentne baterie sterowane fotokomórką to najlepsze wyposażenie do łazienek, z których na co dzień korzystają dzieci.

Wreszcie, baterie mogą także posiadać blokadę wypływu gorącej wody. Głowica baterii wyposażona jest wtedy w specjalny regulator, który uchroni nas przed poparzeniem i jednocześnie ograniczy zużycie ciepłej wody.

Kierując się powyższymi poradami, wybierzemy baterie, które przyniosą korzyści nie tylko dla naszej kieszeni, ale również będą przyjazne środowisku. Kupując kran do kuchni lub łazienki, zawsze czytajmy dokładnie wszystkie parametry opisane na opakowaniu. To tam znajdziemy większość cennych informacji.

Data publikacji: 15.07.2014

Data aktualizacji: 06.07.2024