Produkty

Jak samodzielnie zbudować taras wentylowany?

Jak samodzielnie zbudować taras wentylowany?

Proste i szybkie wykonanie, stosunkowo niska cena, możliwość budowania na różnych podłożach, łatwość naprawy – to najważniejsze zalety tarasów wentylowanych, które stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań. 

Wsporniki – podstawowy element konstrukcji

Taras wentylowany wykonujemy z mrozoodpornych płyt, które montuje się na specjalnie do tego przeznaczonych wspornikach (konieczne jest ustawienie ich na stabilnej powierzchni) – można się pokusić o stwierdzenie, że to właśnie one są kluczem do sukcesu.

Same wsporniki wykonane są z tworzyw sztucznych i dostępne w dwóch wersjach: z możliwością regulacji (w zakresach wysokości od 47 do 60 mm lub od 60 do 90 mm – regulowane wsporniki pozwalają na montaż na podłożu o niewielkich nierównościach, które za ich pomocą wyeliminujemy) lub o stałej wysokości (8 mm lub 35 mm). W ten sposób między podłożem a płytami powstaje szczelina (o wielkości decyduje wysokość wybranych przez nas wsporników), w której możemy np. dodatkowo poprowadzić instalacje (wodną, elektryczną, oświetleniową lub alarmową) – dzięki temu nie będzie ona widoczna. Tego typu instalację można zrobić na każdym etapie (nawet w już zrobionej konstrukcji).

Ogromną zaletą wsporników jest ich odporność: na uszkodzenia, zginanie się pod wpływem ciężaru, a także niskie i wysokie temperatury.

Spadek na tarasie

Niezależnie od tego, czy będziemy budować taras wentylowany na gruncie, czy na stropie, konieczne jest zastosowanie od strony ściany budynku 1-2-procentowych spadków na płytkach (tak, jak to się robi np. na balkonach). Ten prosty zabieg pozwala na swobodne spływanie wody, która nie będzie gromadzić się na powierzchni tarasu. Trzeba mieć jednak świadomość, że deszczówka nie będzie spływać po płytkach, ale szczeliną, która powstała dzięki wspornikom.

Taras wentylowany na gruncie

Układanie tarasu wentylowanego w tym przypadku zaczynamy od utwardzenia gruntu. taras wentylowanyPotrzebna będzie nam podsypka, np. drobne kamyki lub piasek, które wzmocnimy przeznaczonym do tego urządzeniem (tzw. zagęszczarką). Dla zwiększenia stabilności możemy dodatkowo zastosować geowłókninę. Na tak przygotowanym podłożu ustawiamy wsporniki (po 4 na każdą płytkę), a na nich układamy płytki (każdy wspornik ma proste w obsłudze mocowanie, do niego doczepiamy poszczególne płytki).

Uwaga! Jeśli wybraliśmy regulowane wsporniki, to teren nie musi być idealnie równy, ponieważ niewielkie niedoskonałości zniwelujemy właśnie za ich pomocą.

Taras wentylowany na stropie

W przeciwieństwie do tarasów na wylewkach nic nas nie ogranicza i możemy wybrać dowolny rodzaj izolacji (będzie chronić przed wodą i wilgocią pomieszczenia znajdujące się pod stropem), w tym również uznawane za najlepsze – membrany dachowe i powłoki bitumiczne (nie można stosować ich na wylewce na tradycyjnie wykonanych powierzchniach tarasowych). Trzeba jednak zwrócić szczególną uwagę na dokładne zabezpieczenie narożników.

Naprawa tarasu wentylowanego

Podobnie jak w przypadku paneli podłogowych układanych metodą na klik, płytki tarasowe można rozmontowywać i układać ponownie, a w razie potrzeby wymieniać pojedyncze uszkodzone elementy bez konieczności demontażu całej konstrukcji. Wystarczy na starej powierzchni ułożyć warstwę dobrej jakości izolacji (np. membranę lub folię), a na niej nowe płytki na wspornikach.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Kompozytowa deska na taras – dlaczego warto?

Kompozytowa deska na taras – dlaczego warto?
Wyłożenie tarasu deską wciąż należy do jednych z najczęściej wybieranych sposobów jego wykończenia. Od kilku lat możemy nie tylko już sięgać po...
Czytaj więcej

Jak wybrać deskę tarasową – rodzaje

Jak wybrać deskę tarasową – rodzaje
Jeśli chcemy zbudować taras z desek, musimy zastanowić się nad tym, które z nich wybrać. Mamy do wyboru lite drewno i kompozyt, ale to niejedyn...
Czytaj więcej

Jak pielęgnować posadzkę tarasową wykończoną deską kompozytową?

Jak pielęgnować posadzkę tarasową wykończoną deską kompozytową?
Podłoga wykończona kompozytem cechuje się wyjątkowo atrakcyjnym wyglądem, dzięki czemu stanowi ona efektowną dekorację każdego tarasu czy balkonu. Co ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak samodzielnie zbudować taras wentylowany?