Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Aranżacja małego balkonu

Szczęśliwi ci, którzy posiadają dom lub mieszkanie z dużym tarasem. Mogą bowiem swobodnie korzystać z dodatków i mebli ogrodowych znajdujących się w ofercie sklepów budowlanych. Przebierając w przedmiotach mniejszych czy większych zawsze dopasują coś, co sprawi, że chwile spędzone na świeżym powietrzu będą jeszcze przyjemniejsze. W nieco trudniejszej sytuacji pozostaje cała reszta tych, których balkony z reguły zamykają się w kilku metrach kwadratowych. W jaki sposób mogą zaaranżować swój balkonik, by również poczuć przyjemność wypoczywania na zewnątrz.

mały balkon

Taras czy balkon – mały, większy – nie ma znaczenia jaki. Ważne, że w ogóle jest. Wyobraźmy sobie bowiem sytuację, że posiadamy wspaniałe mieszkanie. Świetna lokalizacja, idealny rozkład pomieszczeń. Tymczasem nadchodzi słoneczny, bezchmurny dzień i… zostajemy zamknięci w czterech ścianach. Jedynym widokiem na kontakt z naturą jest okno. Niestety trudno jest podać na parapecie niedzielne śniadanie lub poopalać się.

Tylko balkon oraz taras dają nam szerokie spektrum możliwości przyjemnego spędzania wolnego czasu. W jaki sposób zamienić mały balkonik w oazę spokoju, w miejsce, gdzie możemy się zrelaksować, poczytać książkę, nacieszyć się ciepłymi promieniami słońca?

1. Im cieplejsze i jaśniejsze barwy, tym przyjemniejsze zachody i wschody słońca

Wyobraźmy sobie z kolei taką sytuację: pełnia księżyca w wyjątkowo ciepły wieczór. My zaczytani w ulubionym kryminale siedzimy na bujanym fotelu lub miękkiej sofie postawionej przy jednej ze ścian balkonu. Czyż nie jest to piękny widok? Gdyby jeszcze dodać do tego odpowiednią kolorystykę – beżowe ściany, obicia sofy w kolorze egipskiego piasku. Czy nie marzysz o takim właśnie wieczorze?

Ciepłe oraz jasne barwy zastosowane w aranżacji małego balkonu sprawią, że od razu wyda się on nieco większy. Taki efekt optyczny będzie idealny w przypadku, gdy zależy nam na zwiększeniu przestronności. Jeśli dodatkowo do jasnej kolorystyki ścian dobierzemy białe lub beżowe wyposażenie, efekt widoczny będzie jeszcze bardziej.

Nie chcesz, aby Twój balkon był mdły i pozbawiony kolorów? Wystarczy, że do jasnej, stonowanej barwy dobierzemy bardziej wyraziste dodatki w mocno zaakcentowanym kolorze.

mały balkon

2. Zamiast mebli ogrodowych tradycyjnych rozmiarów poszukaj wersji mini – takie również są!

W każdym sklepie budowlanym znajdziemy duże, kilkuelementowe zestawy mebli tarasowych. Znajdziemy też małe komplety w postaci stoliczków i krzesełek. Te drugie będą idealne do niewielkich powierzchni balkonowych.

Małe, rzeźbione krzesełko czy stolik z ciekawie wykończonym blatem nie tylko będzie funkcjonalnym mebelkiem, ale przede wszystkim bardzo dekoracyjnym dodatkiem do całości. To idealne rozwiązanie dla niepoprawnych romantyków, pasjonatów stylu vintage oraz twórczej klasyki.

3. Mały balkon, czyli minimalizm w cenie

Wiele osób chciałoby na kilku metrach kwadratowych swojego balkonu pomieścić mnóstwo roślin, mebli oraz dekoracji. Takie nagromadzenie przedmiotów nie będzie korzystne dla naszego balkonu.

Dobrym rozwiązaniem w zakresie aranżacji tak małej powierzchni jest powstrzymanie swoich nieposkromionych chęci zakupu wszystkiego, co tylko widzą nasze oczy.

Czym zapełnić niewielką balkonową przestrzeń? Możemy np. dobrać 2-3 sztuki krzesełek (wersje składane będą jeszcze bardziej praktyczne), stoliczek oraz metalową półeczkę na której ułożymy doniczki z ziołami, kwiatami oraz drobnymi przedmiotami. I to powinno wystarczyć. Niewielkie dekoracje typu dywanik, drewniana taca czy poduszki możemy dobierać specjalnie do danej aranżacji.