Produkty

Jak stworzyć bezpieczny plac zabaw w ogrodzie?

Jak stworzyć bezpieczny plac zabaw w ogrodzie?

Plac zabaw na przydomowym podwórku stwarza doskonałą okazję do zdrowej i udanej zabawy dla dzieci. Aby jednak tak się stało, już na etapie przygotowywania takiej przestrzeni należy zadbać o kilka kwestii, które zapewnią naszym pociechom bezpieczeństwo. Dowiedzmy się, jak wykonać taki plac zabaw!

Po pierwsze - lokalizacja placu zabaw

Fundamentalną kwestią dla bezpieczeństwa naszych dzieci będzie wybór odpowiedniego miejsca na plac zabaw. Przede wszystkim powinien on się znajdować w dobrze widocznej dla nas lokalizacji, tak abyśmy mogli mieć oko na nasze pociechy z tarasu lub kuchennego okna. Postarajmy się również, aby plac zabaw nie był w bezpośrednim sąsiedztwie ulicy – jeśli jednak tak się przydarzy, wówczas zadbajmy o solidne ogrodzenie tej części ogrodu. Miejsce zabaw maluchów powinno być częściowo zacienione, aby uniknąć ryzyka przegrzania organizmów – dzięki temu dzieci będą mogły się także dłużej cieszyć zabawą na świeżym powietrzu. Unikajmy też stawiania huśtawek i ślizgawek w pobliżu zbiorników wodnych – nawet niewielkie oczko może stwarzać zagrożenie dla naszych pociech.

trampolina

Po drugie - roślinność obok placu zabaw

Umieśćmy przydomowy plac zabaw z dala od grządek i rabatek – nie tylko dlatego, aby dzieci nie zadeptały uprawianych przez nas roślin, ale przede wszystkim po to, aby ochronić je przed szkodliwą roślinnością. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że popularne rośliny mogą być trujące lub posiadać szkodliwe dla zdrowia fragmenty. Wśród nich możemy wyróżnić cis pospolity, bluszcz pospolity, ostrokrzew, a nawet konwalię majową. Takich roślin jest o wiele więcej, więc jeśli decydujemy się na bliskość kwiatów i krzewów przy placu zabaw, upewnijmy się, że są one nieszkodliwe.

Po trzecie - bezpieczna nawierzchnia

Nawierzchnia, na której znajdzie się plac zabaw, powinna być miękka i skutecznie amortyzować upadki. Dzięki temu maluchy unikną poważniejszych uszkodzeń ciała. Najlepiej zdecydować się więc na wysianie trawnika – na piasku czy żwirze wszelkie wypadki będą boleśniejsze, a ryzyko powstania otarć i drobnych ran o wiele wyższe. Jeśli jednak obawiamy się, że podczas intensywnych zabaw trawa zostanie zadeptana, a w efekcie powstaną gołe fragmenty ziemi, wówczas możemy zdecydować się na zastosowanie trawy sztucznej.

Porada eksperta

Do wykończenia podłoża placu zabaw świetnie sprawdzają się także gotowe płyty wykonane z miękkich tworzyw sztucznych – często są poliuretanowe lub wykonane z gumy. Dają wysoki poziom bezpieczeństwa przed upadkami, a ponieważ dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, można je łatwo dopasować do wystroju ogrodu.

bezpieczna nawierzchnia

Po czwarte - wyposażenie placu zabaw

Zabawki i konstrukcje na plac zabaw wybierajmy, dostosowując je do wieku naszych pociech. Młodsze dzieci mogą się bać większych ślizgawek czy huśtawek, a także zrobić sobie na nich krzywdę. Pamiętajmy, aby zwracać również uwagę na atesty bezpieczeństwa, a także postępować zgodnie z instrukcją podczas montażu poszczególnych elementów. Plac zabaw możemy wykonać także samodzielnie, bacząc na fakt, że każda konstrukcja musi być dobrze skręcona oraz stabilna. Ponadto konieczne będą też regularne przeglądy każdej zabawki oraz ich konserwacja – dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasze dzieci są bezpieczne podczas szaleństw na placu zabaw.
meble dziecięce


Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Witamy nowego członka rodziny – jak przygotować taras i ogród na dziecko

Witamy nowego członka rodziny – jak przygotować taras i ogród na dziecko
Kiedy nasza rodzina się powiększa, zmienia się również nasze otoczenie. Niektóre części domu musimy przeorganizować, wyremontować, a w p...
Czytaj więcej

Piaskownica do ogrodu – jak wybrać?

Piaskownica do ogrodu – jak wybrać?
Piaskownica to dla dzieci ulubione miejsce do zabaw. Bez trudu możemy umieścić ją w naszym ogrodzie. Konstrukcja jest bardzo prosta i niedroga, a zagw...
Czytaj więcej

Aranżacja ogrodu z kącikiem dla dzieci

Aranżacja ogrodu z kącikiem dla dzieci
Ogród jest miejsce relaksu służącym całej rodzinie. Dlatego podczas jego aranżacji warto wygospodarować zakątek przeznaczony dla najmłodszych domownik...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak stworzyć bezpieczny plac zabaw w ogrodzie?